Žal žen

• angličtina Grief (festivalový název) (více)

Přes 30 let víme o problémech s klimatem, publikujeme data, zakládáme panely a nic zásadního se neděje. V minulém roce se díky klimatickým hnutím a aktivistům dostaly do hry emoce a najednou se věci daly do pohybu. Film Žal žen proto není o statistikách a teplotních stupních, ale o emocích, které vzbuzuje vidina kolapsu rovnováhy mezi planetou a lidmi. Je také hlavně o ženách, často matkách malých dětí, protože ženy leckdy vnímají a prožívají ohrožení klimatickou změnou naléhavěji než muži. (ČSFD.cz)

Hanka_M

Volání a výkřiky o pomoc? Tímto filmem si k tématu uděláte ještě větší lhostejnost, než doposud. Nic, co je v tomto filmu, co bysme nevěděli. ()

Radko

Štyri odmietajúce komentáre (stav k 23. aprílu 2021). Zhrnutie týchto komentárov: divnoženy v depke, klapky na očiach, chýbajúci make-up, film podporí ľahostajnosť. Myslím si presný opak. Zastávam názor, že ak má človek akýkoľvek názor na svet okolo, je lepšie urobiť čokoľvek, ako neurobiť nič. Pričom aj nič nerobenie môže byť formou protestu, ktorý môže ľudí riadne nasrať a vyprovokovať k reakcii. Veď to vidieť aj vo filme: "Čo keby ste radšej chodili do práce?", ako častá reakcia na klimatickú hladovku, pri ktorej ženy len sedia alebo ležia na ulici na zemi. Nuž, miestami tie slečny, dámi a páni vytáčali aj mňa. Ale práve to je dobre. Rovnako sú v poriadku tie štyri komentáre kolegov a kolegýň z čsfd. Pretože, ako píšem vyššie, lepšie niečo ako nič. Ako vravieval osvietený Oscar Wilde, že je mu úplne fuk, či sa o ňom hovorí zle alebo dobre, hlavne, že sa hovorí. XR hnutiu fandím. Prajem mu viac performancií, ktoré šokom vyvolajú skôr úsmev, ako prenášanie envirožiaľu do vizuálnej podoby akcií. Ale to je len názor, nie rada. Určite plus za to, že aktéri filmu do značnej miery pootvorili divákom svoje srdcia, možno neisté, smutné, depresívne a občas tápajúce a skúšajúce, ale rozhodnuté stáť si za názorom. Nech je, zatiaľ, akokoľvek menšinový. Pretože, aj keď žiadnu veľkú reakciu nevyvolajú, smelo sa môžu dnes i zajtra pozrieť do zrkadla bez toho, aby sa rovno pri pohľade na svoj postoj vyvracali. ()

marhoul

Žalostný je především pohled na tyto ženy. Od věci je argument, že pro jejich téma jsou vzhled a úprava nepodstatné, jelikož jde o věc, která nás všechny přesahuje. I kdyby s nimi člověk stokrát souhlasil, pokaždé veřejnost i jednotlivce vyprovokují k většinovým narážkám stran lesan, biodivoženek a hadrošílenek, které ve svém boji za záchranu světa svým vzhledem širší publikum spolehlivě pobaví a hlavně odradí. Já včera viděla perfektní enviromentální dokument Velká zelená bariéra, kterým nás provedla sympatická, upravená hudebnice a aktivistka Inna Modja, na níž je zajímavé i to, že neváhá používat make-up a hřeben. Dokáže se krásně obléci, usmát a člověka si tak pro svoji věc naklonit. Zdepkované rozcuchaniny v pletených hadrech, o které se neotřela ani Henna, jsou zajisté zodpovědnými ženami a milujícími matkami, které myslí na budoucnost svých potomků v širším kontextu, bohužel vypadají jakoby je někdo vyštrachal od ústředního ohniště z opidda, zaujmou především revoltující šestnáctky v batikovaných lněných maxišatech či čím dál zženštilejšího filosofujícího levičáka nebo osoby stejné krevní skupiny, se kterým mohou svůj žalozpěv sdílet. Dál se fakt nedostanou, protože prostě jejich svérázná propagace na to nestačí. A už by to mohly pochopit. Nemusí mít kolečko vražené zároveň v nose a v uchu a z něho řetízek natažený až kam slunce nezasvítí, stačí bílé triko, jednoduché kalhoty a do vlasů kolíček na prádlo, sandály, základně upravenou tvář makeupem a otočí se za nimi i Francouzka. Tenhle recept byl zadara. ()

Marze

Vystudoval jsem ekologii a z těch dat o masové devastaci planety musí mít každý rozumný odpovědný člověk depresi. Ale ty lidi v vystupující v tomto dokumentu mají trochu klapky na očích. Nepadlo jediné slovo o přelidňování planety, překročení únosné kapacity prostředí. Zároveň má paní v dokumentu pravdu , když říká že je u nás malá porodnost a hrozí nám vymírání. Jak jsem se učil na Populačních teoriích a Populační politice, EU to chce vyřešil dovozem 70 milionů migrantů z Afriky a Arábie do roku 2050 (o čemž se samozřejmě oficiálně nemluví). Ale každý den přibude na planetě jedno okresní město. Za deset let přibyla miliarda aut a to je teprve začátek. Denně mizí obrovské plochy pralesů, kde je sice neúrodná půda, ale plocha se využívá k pěstování masného skotu pro vzrůstající populaci. Klimatičtí vědci jsou třicet let financování sponzory, kteří oteplují planetu a až teď museli přeběhnout do nového paradigmatu, protože si změn podnebí začali všímat i obyčejní lidé. Změny klimatu již způsobily na celém světě škody větší než obě světové války dohromady. Ale hodně lidem , zvláště starším ročníkům je to úplně fuk a přijímají se politiky na adaptace na změnu klimatu. Rýsuje se generační střet, protože mladí nebudou chtít platit za generace, kteří si žijí na dluh. Anebo jak říká pan Cílek, mladí mohou udělat nečekaný tah a hromadně se budou přidávat k podobným hnutím jako 100 věcí, koupí si jen židli, stůl, počítač a pár nutných věcí a ekonomika a akcie budou skomírat. ()

• Natáčení probíhalo od konce srpna do prosince 2019. Během ledna a února 2020 se film stříhal, barvil a exportoval, tak aby 8. března mohla být premiéra. Tzn. od prvního záběru do premiéry uběhlo jen 6 měsíců. (Zdroj ČSFD.cz)
  • Film vznikl bez finančních prostředků za laskavé podpory lidí z hnutí Extinction Rebellion a řady přátel. Crowdfundingová sbírka na podporu filmu na platformě HITHIT byla záměrně ukončena s nástupem pandemie COVID-19, kdy bylo potřeba i finance od lidí soustředit jiným směrem. (Zdroj ČSFD.cz)