Distance

Jutaka Jamazaki

Scénografie:

Keiko Micumacu

• Houdini

Zlatá Palma - výběr(20.1.2006)

Fanatičtí sektáři otráví zdroj pitné vody, což má za následek stovky obětí. Čtyři mladí příbuzní zesnulých členů kultu se vydávají do lesů, kde sídlil, uctít mrtvé a hledat odpovědi na vnitřní nezodpovězené otázky. Základními pilíři jsou působivý pseudodokumentární styl, herecká špička své generace a zásadní, aktuální témata (samozřejmě především ta sporná, včetně oblíbeného japonského rozjímání nad vztahem mezi jednotlivcem a společností). Jedna ze složitějších věcí, Koreeda silně relativizuje a jako hlavní vyjadřovací prostředek používá dialogy - na jedno zhlédnutí je téměř nemožné pojmout obsah v plné šíři.(3.10.2010)

Opar sa vznáša nad jazerom - kamera sníma čo jej sily stačia. Siluety postáv balansujú na ostrých kameňoch pri jazere. A to všetko pekne krásne zakomponované do prírodnej scenérie. Hovorím si Koreeda, Koreeda, ty jeden Japonec. Ale to dobre točíš. Distance sa nesie na akejsi hrane typických Koreedových znakov. Postavy sú ukecané, príbeh, ale postráda dramatickú situáciu. Aj krádež auta sa odohraje mimo obraz a my vidíme len jej dôsledok. Vzdialenosť je tu zobrazená cez spomienky na svojich blízkych( tie sa objavia po prvej hodine a príbeh podľa môjho názoru zbytočne rozbíjajú), smrťou a životom, mestom a prírodou, kde sú hrdinovia uväznený. Príbehy siekt sú pomerne populárne. Viacej sa tu ale zaobaráme všetkými pocitmi nasledujúcimi PO veľkých udalostiach. Emotívný background tam je. Ale nemalo to na mňa ( až na tie krásne komponované zábery), taký silný dopad ako jeho predchádzajúca tvorba. Paradoxné ale je, že aj napriek veľmi minimálnym dejovým posunom a vyše dvojhodinovej dĺžke, to nenudí.(7.1.2015)

• d-fens

ocenenia : MFF Cannes 2001 - Nominácia na 1. cenu(15.10.2013)

Film mi príde ako dokrutka k inému filmu kde sa vlastne všetko udialo. Teraz je rok po udalostiach a my sa stretávame aby sme sa znovu stretli a oplakali mŕtvych.(5.5.2018)