Visitor Q

(festivalový název)
  • Japonsko Bijitâ Q (více)

Takashi Miike si mezinárodní proslulost získal bizarně násilnými filmy jako Konkurs či Ichi the Killer, ale jeho filmografie obsahuje příspěvky z takřka všech filmových kategorií od kriminálek přes muzikály až po artfilmy. Solitérní tvůrce každoročně podle cizích scénářů natočí čtyři až pět zakázkových snímků, kterým dává nezaměnitelný styl. Miikeho tvůrčí rukopis se vyznačuje svobodomyslnou interpretací scénářů a hravým přístupem k žánrům i schématům. Visitor Q je jeho černohumorný a bláznivý, ale současně maximálně procítěný příspěvek do série filmů se zastřešujícím tématem opravdová láska, který představuje osobitou prafrázi na typické japonské filmy, kde členové disfunkčních rodin hledají cestu ke vzájemnému soužití. Zdejší hrdinové dojdou rodinné idyly přes incest, prostituci, drogy, šikanu, nevěru, nekrofilii a vraždu. (oficiální text distributora)

Ygnor

Miike ve své "vrcholné a úchylné" formě. To co v Ichim funguje, tady mi spíše připomíná Saló. Perverze vítězí nad formou. Navíc mě štvaly ty lezoucí mikrofony do záběru. Herci si to tedy "užili", no holt prachy nesmrdí. Znovu ne. ()

flu

Absurdní, cynický a černočerně humorný pohled na jednu poněkud dysfunkční rodinku. Nevím, jestli to takhle pan Miike zamýšlel, ale na mně tenhle film působil jako brutální satira japonské společnosti. Nic pro slabé nátury, ale pokud to člověk bere s nadsázkou (a věřím, že to takhle bylo i myšleno), je to hodně silný filmový zážitek. Miike je génius... anebo blázen, ale spíš obojí dohromady. ()

Pauliee

Tak ja som bol z toho úplne hotový. Niečo takého sa rozhodne nevidí každý deň a je to podľa mňa to najlepšie čo som od Miikeho videl. Skutočne klobúk dolu. ()

herrbierer

To jsem si zase jednou naběhl! Ale rozhodně se jednalo o zážitek, který člověka obohatil (svým způsobem). Ono se nedá říct, že by Visitor Q byl vyloženě špatný film. Například režie Takashiho Miikeho se mi docela líbila. Co však film naprosto zabíjí, je zvolené téma. Filmy založené na prvoplánové nechutnosti vážně nemusím. A je škoda, že se tvůrci rozhodli jít touto cestou, protože zjevně mají na to, udělat kvalitní snímek. ()

Pitryx

Zpočátku jsem se dost nudil, ale pak to nabralo obrátky a sem tam jsem se i zasmál. Vskutku zvláštní rodinka i zvláštní film. Není to nějaké veledílo, ale zajímavý je v každém případě. 201303318204/840//Souhlas s tímto starším komentem, jen bych dodal, že se to rozjede poměrně pozdě, (proto snižuji hodnocení) ale pak je to opravdu síla. ()

Doutas

SPOILER ALERT. Začnu tím, že Visitor Q je opravdu perverzní film, a to i na dnešní internetovou dobu. Jsem přesvědčen, že nikde jinde než v Japonsku by nevznikl podobný film, který by se nebál zobrazení největších společenských tabu, jakými jsou např. incest či nekrofilie, nebo který by s takovou bezcitností a přímostí otevíral citlivá témata domácího násilí, potlačované agresivity, prostituce, voyeurství, šikany, či rozvratu rodiny jakožto základní společenské jednotky. Filmu i přes veškerou jeho zvrácenost ale nechybí velká míra nadsázky a černého humoru, takže ve výsledku je relativně dobře stravitelný i pro méně otrlé diváky. Výklad filmu je určitě možné odbýt tím, že Miike natočil hodně černou exploatační komedii, která zkouší hranice únosného, ale osobně si myslím, že za zjevnou úchylností se skrývá i něco víc. Představte si dysfunkční rodinu, kde syn, který je ve škole šikanován, brutálně bije svou matku, matka bere drogy a potají pracuje v SM salónu, dcera se prostituuje a jedním z kunčaftů je i její bezradný otec, kterého trápí jeho sexuální nevýkonnost a který se snaží o své šílené rodině natočit televizní pořad, který by mu získal zpět práci televizního reportéra. Do této rodiny jednoho dne zavítá záhadný návštěvník Q, který nejprve osamělé členy rodiny pasivně pozoruje, následně se s nimi sbližuje a svou přítomností podporuje naplnění jejich individuálních niterných tužeb. Otci tak pomůže natočit "reportáž" o překonávání jeho strachu z předčasné ejakulace, během které znásilní, zabije, a znovu znásilní svou bývalou milenku a kolegyni. Matce jakousi záhadnou masáží prsou vyvolá laktaci, čímž v ní symbolicky probudí mateřské pudy, které dají její bezvýchodné existenci nový smysl. Dalo by se tedy říct, že každý člen rodiny zůstává nešťastný, dokud se uzavírá sám do sebe a jen pasivně přijímá agresi svého okolí. Až když se této agresi aktivně postaví a najde si cestu zpět ke svým blízkým (ať už u spolupráce při rozřezávání mrtvoly či u vraždy spolužáků, kteří tyranizovali syna), tak může být konečně šťastný. Jakkoliv bizarní se celý film může zdát, tak jeho poselství je v podstatě konzervativní obrana rodinných hodnot spojená s obecnou kritikou japonského senzacechtivého televizního průmyslu. ()

Deadmann

Huh, vůbec nevím jak hodnotit. Nezapírám, že jsem se místy dost nudil, avšak místy jsem se i dost pobavil :) U tohoto filmu, víc než kde jinde platí, že názor si musí každý udělát sám. Mr. Miike ve své nejzvrácenější podobě :) ()

chemikals

Zvrhlost a veškeré typy .....filií, které je možné ve visitorovi shlédnout, musí všem kteří film neviděli až do konce připadat jako úchylka....ale opak je pravdou...Takashi posouvá při pohledu na tuto rodinku hranice úplně někam jinam.....různé scény tak pozorovatel začíná vnímat z jiného úhlu pohledu....sex s mrtvolou ve skleníku je toho myslím jasným důkazem = vítězství otce nad sebe samotným. Každá scéna by měla být vnímána jen podle druhého pohledu....toho pod povrch. ()

DonBraso

Bez toho černýho humoru by to fakt nemělo grády.Je to víceméně japonský péčko s humorem se kterým už jsem byl párkrát obeznámen,takže pětiminutové cákání mlíka z prsou není zrovna velký tabu,ještě když to trvá pomalu pět minut.Samozřejmě čekal jsem uchylárnu a to jsem dostal.Ale co jsem nejvíc dostal,že jsem se dvakrát musel zasmát,což člověk v tomhle stádiu ani nemůže,ale ty keci otce nemaj chybu.Bohužel ostatní bylo takové nemastné neslané.Vždycky jen náznak něčeho stokrát viděné a honem zas pryč.Scénka s pyrotechnikou,kdy to kluci hází do domu byla dobrá,až bych řekl že ultra dobrá.Prostě si večeříte a kolem Vás to lítá jak na Silvestra,ale není čas,je potřeba si dát dobrou večeři,kromě otce,který pak natočí na svůj materiál vraždu,znásilní mrtvou dívku a do toho háže kameňáky.Scéna s matkou,že je šikanována tam by chtělo ještě více,ba co víc,pak scéna u nějakýho chlípníka byla třeba naprosto mizerná a nic neřikající.Konec jsem vyloženě nepochopil,ikdyž tam vystupoval jako kamínek žolík,který vlastně všechny spojí až do těch kozisek :).Zas něco nového pro otrlého diváka,které bylo made in Japan bez debat. ()

mrakoplasH

Opravdu povedené ztvárnění několika sadistických extrémů a úchyláren. Místy až bizardně vtipné scény jsou propojeny né nevinou osobou, která rozhodně není jen přihlížejícím. Snímek nic neřeší, ale jen poukazuje na jednotlivé lidské zvrácenosti. ()

gezper

Japonci nikdy nebyli okem Evropana normální! Směsice porna, SM, násilností, nekrofilie a bizarností všeho druhu. Jeden by až žasnul, co je možné vymyslet. Na první pohled sice zdánlivě nesouvisející scény do sebe více či méně (záleži jak moc je člověk ochoten si průběžně domýšlet a není vysílen perverzností) na konci zapadnou. Ale že bych si sledování užíval, to tedy rozhodně ne. Ano, téma úpadku společnosti je určitě aktuální, ale zpracování je šílené i na šíleného japončíka. Pokládal jsem si otázku, zda když bych jako tvůrce natočil jakkoli úchylné scény, postříhal je do celku, tak měl odvahu to nazývat filmem a pustit do světa? Tato otázka se bila s nutkáním to vypnout. Obě byli přemoženy zvědavostí, může-li být předchozí scéna trumfnuta. Většinou se to povedlo. Jasně. Když už není zbytí, tak to ještě vždycky mohu nazvat ARTem pod jeho pokličku schovat cokoli. (pozn.: už se večer těším na Felliniho La Dolce Vita na ČT2). Tohle rozhodně není film pro kohokoli a bez okolků příznám, že pro mne tedy ne. Přítomnost v čsfd 'červené zóně' (>=70%) upřímně nechápu. Je klasifikován jako 'komedie/drama/horor'. Já bych tam přidal ještě 'rodinný', aby to bylo komplet. Dávám jednu hvězdičku za pár nápadů a finální 1/4 s happy-endem. [20%] ()

onde

Čekal jsem daleko víc od tohoto kousku. Celý film se potýká s tím, že režisér zmateně hledá téma o kterém chce točit. Visitor Q provází přebíhání od smutných věcí, až po ty absurdně komické, u kterých se budete smát, až se budete stydět. Je pěkné jak se na závěr rodinka dá dohromady, ale pointa je více než vyvrcholením absurdních chvilek. Verdikt: Zajimavý film, u kterého člověk v klidu usne nudou. Nevyužitý potenciál. ()

Bluesun

Na tomto filmu oceňuji, že jde o velmi dobrou filmařinu. Film je velmi zábavný, natočený s lehkostí. Natočit takový film, aby z něj nebyl paskvil, to musela být výzva. Tohle se ale vážně povedlo a moc dobře jsem se bavil. Ale jak už bylo řečeno, není to film pro každého. ()

Saprofag

Tak. Přátelé tento film není nejlepší, co jsem viděl. Rozhodně je ale jeden z nejšílenějších, co jsem viděl. Také nutno přiznat, že jsem měl momenty, kdy jsem se neudržel a opravdu jsem se začal řehnit. Ikdyž jsem si ihned po projekci řekl, že už si asi tenhle nechutnej kousek už nikdy nepustím, tak jsem zanedlouho potom změnil názor. Takashi Miike točí škváry jak blázen, ale některý jsou tak originální, zábavné a neotřelé, že si nevzpomenu na nikoho! podobného kalibru. Tohle je jeho nejtěžší kalibr a já nemůžu jinak. Peklo za pět! ()

Snakefinger

Taková normální rodinka po japonsku. Táta šuká svoji dceru, syn mlátí svojí matku a do toho se připlete jeden náhodný pocestný, který jednou ranou velkým kamenem do hlavy dá všechno do pořádku. Místy neuvěřitelně zvrácené, bizardní a zvrhlé a proto krásné.Takashi je prostě mistr vesmírných kvalit. Jenom kam chodíš na ty krásné nápady ty kluku šikmooká? ()

WugWugs

Kráľ bizarností. Kto vydrží dlhšie ako 15 minút, toho prekvapí návšteva Q v celej svojej mŕtvolnej nahote. ()