X

エックス

X/1999

Animovaný / Akční / Fantasy / Thriller

Japonsko, 1996, 97 min

Na japonských anime se mě moc líbí, že dokáží pomocí kreseb (relativně nízké náklady) vytvořit a zobrazit prakticky cokoliv. Jejich uvažování o andělech, koncíh světa apod. jsou opravdu velice povedené, zajímavé, originální a mohlo by na nich být něco pravdy.... Tento seriál si mě získal i svojí pronikavou melodií která vždy naznačuje blížící se akci. Mít někoho rád, chtít se obětovat, volba mezi dobrem a zlem - nemůžu jinak než dát Full-House.(9.1.2009)

Rozpočet $-miliónovTržby USA $143,355Tržby Celosvetovo $267,000(20.5.2010)

CITÁT - To je Země............ Kamui se vrátil. Začíná poslední boj o Zemi. Ve stylu manga je tu kreslený katastrofický psycho snímek s velmi svérázným hudebním doprovodem. Na mě je to moc ponuré a tyhle snímky moc nemusím.(15.3.2014)

Příběh je vskutku zajímavý a některé souboje poutavé, ovšem hlavní věc co se mi nelíbila, byla zbytečně dlouhá stopáž. Některé pasáže totiž byly nudné a jednou jsem se přistihl, jak u toho usínám. Co se týká akční stránky, tak tady si nemohu stěžovat – fighty zástupců jednotlivých stran, demolice budov a okolí – super. Ani bych to tentokrát nenazýval bojem dobra proti zlu. Jde o lepší průměr.60%(16.1.2014)

Viděno poprvé v němčině a přesto mě to tehdy úplně ohromilo. Přestože jsem tomu za mák nerozuměla. Teď dokoukáno znova a já zůstávám znova ohromena. Přestože je to staršího data, kresba je nádherná a safra působivá (tisíckrát lepší než mladší seriál), a každá scéna je jako samostatný obraz. Spolu s ambientní hudbou (lehce mi připomíná Ulver a Hunting Rituals) to spolu tvoří nádhernou melancholickou a temně snivou atmosféru. Mimochodem, nepamatuji se, že bych kdy u animovaného filmu vnímala ozvučení tak, jako tady. Všechny ty hluboké tóny řítících se budov, elektřina a draci...bože, ty zvuky jsou paralizující. Tenhle film asi není jen tak pro každého, celé je to hluboce melancholické a těhotné atmosférou osudu, nikde žádné odlehčení, všechny postavy, sotva se objeví, tak hned zmizí, žádné seznamování, jen neutěšenost a neúprosnost. Tohle je neproniknutelný poklad, co mi navždy zůstane v srdci.(11.8.2010)

Myslím si, že tento příběh neměl dostatek prostoru na představení všech hlavních postav a tím pádem sme je nedokázali poznat tak, aby nám přirostli k srdci... To je asi hlavní problém tohoto filmu! Bylo tam dost zvláštních zvratů a překvapivě rychlých úmrtí, které se mnou ale vůbec emočně nehly narozdíl od seriálu, kde mi každý díl alespoň zmínil minulost daných "Draků" - díky právě TĚM vzpomínkám sem jim mohla více porozumět a vcítit se do těchto událostí jako správný divák. Musim řict, že to byla docela ztráta času, protože sem každou minutou (bohužel to musim říct) trpěla a byla tam spousta scén, které jen vyplňovaly dlouhou chvíli místo toho, aby něco alespoň vysvětlily, nebo přiblížily. Proto dávám slabší 3 hvězdy, jedno zkouknutí mě bohatě stačilo!(28.7.2014)

Docela zajímavý příběh, ale je zde docela dost nejasností. Kresba je docela pěkná a abych řekl pravdu, tak hudby jsem si moc nevšímal.(31.12.2007)

Industriální peklo, ze kterého není úniku. Jedinou možností je důstojná smrt. Více než splendidní rozjezd pro seriál, který ale převyšuje o třídu v animaci. Obojí jsou svébytné entity tvořící magnum opus studia CLAMP.(24.7.2018)

Keďže som veľkým fanúšikom seriálovej verzie, tak bol pre mňa tento film obrovským sklamaním. Áno je to akčné a krvavé, ale chýba tomu hlbší príbeh. Postavy, ktorých príbehy sme v seriáli mali možnosť postupne spoznať tu v podstate existujú väčšinou len na to, aby zomreli, ešte k tomu nezmyselne. 97 minút bol príliš krátky čas na to, aby sa príbeh X dal stvárniť kvalitne, a tak sa tvorcovia sústredili skôr na tú krvavú a akčnú stránku. Pre mňa to bol len taký priemer, miestami až príliš drsný. Od shoujo anime, keďže aj pôvodná manga predloha X od CLAMPu je shoujo manga, i keď temná to má proste dosť ďaleko. Na rozdiel od seriálu som videla film len v nemčine a nie v originály, ale myslím si, že jedno treba Nemcom uznať- na rozdiel od veľkej väčšiny krajín dokážu vyrobiť kvalitný dabing aj pre anime a na rozdiel od toho anglického, či českého to neznie ako banda uškriekaných dievčatiek v rozprávke pre deti.(5.3.2012)