Nostalgické drama, které podle Keaneovy hry natočil režisér Jim Sheridan (Moje levá noha), se odehrává v západním Irsku 30. let minulého století. Majitelka půdy, na níž hospodaří drsný Bull McCabe (Richard Harris), se po manželově smrti rozhodne zkultivovaný pozemek prodat tomu, kdo nabídne nejvíc. Zdá se, že Bullův sen o vlastní půdě, kterou získá pro sebe a svého syna, se konečně naplní. Jeho naděje však zničí bohatý Američan (Tom Berenger) a střet mezi oběma muži vyústí v tragédii. Neústupný McCabe, v jehož minulosti se skrývá temné tajemství, sice má opět vytoužený cíl nadosah, ale zjišťuje, že jeho syna (Sean Bean) budoucí dědictví nezajímá… Richard Harris byl za svůj vynikající herecký výkon nominován na několik cen, včetně Oscara a Zlatého glóbu. (oficiální text distributora)

Tichoza

Bylo mi řečeno, že se jedná o jeden z nejlepších irských filmů všech dob....nevim.... Něco na tom filmu je....zajímavá sonda do života irských vesničanů v době nedávno minulé, ale pravdou je, že je to místy ukrutná nuda...a to má bohužel drtívý dopad na konečné hodnocení. Jeden Ir mi řekl, mrtvý osel na začátku filmu hodně prozrazuje, jakým směrem se bude celý film ubírat....asi tak. Ale jinak Harris je výbornej. ()

vancho

Dobre vykreslená sedliacka nátura. Podotýkam, že nie je špecifická pre Írov, aj v slovenskej literatúre máme podobné postavy. I keď asi nie až tak agresívne. Pri pozeraní Írskych filmov ma napadajú paralely medzi Írskom a Slovenskom. Od sedliackeho národa po "keltského" či "tatranského" tigra. Len nech sa nám vyhne hypotekárna kríza... ()

Dvojirakri

Téměř ANTICKÉ drama odehrávající se v drsné irské krajině, plné neúrodných skalisek s řídkými travinami, bičované přívaly deště, s hlubokými rašeliništi, konec světa kde tamní obyvatelé už dávno nevědí co jsou to lesy. Tady vydrží opravdu jen tvrdé povahy. A tak se nedivte rozhořčení starého ale pořád ještě vitálního hospodáře který dřel a nechal ruce na půdě vesničany nenáviděné vdovy, jež chce pastvinu prodat a odejít. Dle Bullovy logiky má na pozemek právo, už jeho rodiče na něm hospodařili, ale do země se ze Států vrací bohatý mladík, jehož předci odsud utekli před hladomorem. Rád by zde stavěl a těžil. Konflikt obou mužů je nevyhnutelný... Režisér Jim Sheridan si udělal veliké jméno už svojí prvotinou Moje levá noha, jeho kumšt zde byl ale, řekněme si narovinu, zcela zastíněn fenomenálním herectvím Daniela Day-Lewise, který ten film prostě udělal a režisér mu pro to poskytl ty nejlepší podmínky. Nebylo divu že měl Sheridan potřebu se rychle vrhnout do něčeho nového aby ukázal své schopnosti popasovat se s látkou která nebude stát na jedné výrazné osobnosti, navíc tak ikonicky zahrané. Tím nechci snižovat zásluhy žádného z herců kteří se podíleli na Pastvině, to ani omylem! Bull McCabe je všechno jen ne plytkou postavou! Sice šedovlasý ale stále silou svalů a renomé mezi místními oplývající chasník, celý život otesávaný nejen drsným podnebím ale hlavně osudy lidí v jeho bezprostřední blízkosti, je také nesmírně výrazná postava, ale ne tak dominantní (jako Christy Brown), takže se dostává prostor i dalším zajímavým figurám, především John Hurt je zde v roli fretky vynikající, stejně jako většinu filmu mlčící matka Brendy Fricker, které role v tomto i předchozím režisérově snímku pomohly k nesmrtelnosti a celosvětové známosti díky postavě Holubí ženy z dvojky Sám doma. Co říci závěrem? Shrnu to krátce: Biják je to strhující a měli byste ho vidět! Zde výrazně podhodnoceno! ()