Reklama

Reklama

Nostalgické drama, které podle Keaneovy hry natočil režisér Jim Sheridan (Moje levá noha), se odehrává v západním Irsku 30. let minulého století. Majitelka půdy, na níž hospodaří drsný Bull McCabe (Richard Harris), se po manželově smrti rozhodne zkultivovaný pozemek prodat tomu, kdo nabídne nejvíc. Zdá se, že Bullův sen o vlastní půdě, kterou získá pro sebe a svého syna, se konečně naplní. Jeho naděje však zničí bohatý Američan (Tom Berenger) a střet mezi oběma muži vyústí v tragédii. Neústupný McCabe, v jehož minulosti se skrývá temné tajemství, sice má opět vytoužený cíl nadosah, ale zjišťuje, že jeho syna (Sean Bean) budoucí dědictví nezajímá… Richard Harris byl za svůj vynikající herecký výkon nominován na několik cen, včetně Oscara a Zlatého glóbu. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (18)

emma53 

všechny recenze uživatele

Možný spoiler : Velmi vydařená atmosféra irského venkova s neústupným, pyšným, tvrdohlavým (řekla bych až despotickým) samorostem Bullem McCabem, který pro svou pastvinu žije a dýchá. On jí totiž celý svůj život zúrodňoval a moc dobře ví, co pro lidi, kteří prošli hladomorem znamená, i když jí má pouze pronajatou. Ne tak tomu ale je s jeho synem Tadghinem, který nezdílí otcovu lásku a vztah k půdě, ale spíš ho v jeho mladém věku zajímá jedna pohledná cikánka. Ale takhle by to stále nešlo a tak se Bull ocitá v situaci, která má rozhodnout, komu nakonec tahle pastvina připadne a to je ta chvíle, kdy přichází drsné drama, které je možná pro mnohé nepochopitelné, navíc s koncem, který se mi zdál trochu přes čáru. A i když Richarda Harrise znám z některých filmů, tak tahle jeho role mi nejspíš utkví v paměti nejvíc. Sean Bean hrál opravdu velmi zdařile poslušného synka, který je duchem někde úplně jinde i když chvílemi mně připadal jak mentálně postižený a pro jemné odlehčení celého dramatu si obecního blázna zahrál výborně John Hurt. ()

Reklama

Mlle 

všechny recenze uživatele

Není to tak emočně unášející jako hloubka morálního rozměru v Oxen, případ je prostší stejně tak jako jeho hrdinové, ale nestrojenost rurálního dramatu, stejně jako ambivalentní moc kontroverzní, nicméně skálopevné prostoty ducha si lze vychutnat se stejnou silou. Kvalitně vykreslená psychologická freska rodinných vazeb, od níž neočekáváme než tragický konec. Aneb když vás přemůže nezlomnost a vaše kořeny. Což by se dnes už sotva mohlo stát – inu každá doba nabízí jiný zdroj rodinných tragédií. Viděno naštěstí v původním znění. ()

Radko 

všechny recenze uživatele

Silný príbeh upozorňujúci v druhom pláne na nezdravé preceňovanie uctievaných modiel. Sivovlasý starousadlícky bradatý roľník pôsobí ako kňaz akejsi neznámej pohanskej cirkvi. S mohutnou bradou, bakuľou a obnoseným šatstvom sa venuje svojmu náboženstvu v podobe poľa a dobytka. Medzi miestnymi požíva prirodzenú autoritu. V opozícii mu stojí náboženstvo peňazí a dravého podnikania, nehľadiace na tradície a zbožštenie pôdy. Reprezentované je arogantným navrátilcom z Ameriky bez kúska empatie, len s podnikateľským plánom (tak veľmi pripomína dnešných investorov). V konflikte týchto dvoch božstiev (pôdy a tradícií vs. peňazí a rozvoja) sa oficiálny katolícky farár pridá na stranu peňazí - koniec koncov, u svätuškárskych inštitúcií je to pravidlo. Hrču v hrdle na hlavu porazeného starousadlíckeho gurua spôsobí zrada farára, sebavedomosť amerického namyslenca a prchká pochabosť vlastného syna. Napriek tomu, že starcove reči majú hlavu aj pätu a sú presvedčivo odargumentované. Synovo správanie nezaručuje solídne a pokorné pokračovanie v generáciami pestovanej starostlivosti o kus zeleného poľa a pastviny. Navyše, samotný prírodný guru má, napriek sympatickým zásadám maslo na hlave z minulosti, ktoré si navodil extrémne silným vzťahom k zemi a túžbe ju vlastniť. Zaťatosť pri extrémnom uctievaní čohokoľvek je totiž schopná zmeniť inak aj veľmi rozumných ľudí na pološialené vraždiace beštie. Richard Harris, Sean Bean aj miestny poloblázon v podaní Johna Hurta herecky excelujú. ()

Sheldra

všechny recenze uživatele

Pravděpodobně bych neměla hodnotit film, ze kterého jsem viděla jen 20 minut, jenže tohle není hodnocení, nýbrž výstraha: Pastvina v českém podání může směle aspirovat na nejúděsnější dabing všech dob, s největší pravděpodobností se umístí na druhém místě za Policejní akademií, namluvenou jediným hlasem chlápka, co nedávno prodělal záškrt a není si zcela jist svou sexuální orientací. V zájmu zachování duševní rovnováhy (a své televize) si to sežeňte v originále!!! ()

Galerie (31)

Reklama

Reklama