(festivalový název)

Dokumentární / Sportovní

Česko, 2016, 75 min

Líbí se mi že to ty chlapi nevzdali. I když třeba nejsou úplně svatoušci tak se mi líbí, že chtěj k fotbalu přitáhnout i děti, což je lepší než je nechat napospas ulici. Jako mladej sem fotbal dost hrával tak sem se nějak do snímku vcítil. Dokument bych doporučil i lidem s averzí chvilkama si člověk přišel i jak u sledování Okresního Přeboru. Ač Gádžo tak palec hore.(18.2.2017)

Nejsem rasista, ale lidi by se fakt měli rodit bílý. Pořád se těším, že někdo natočí dokument o Cigánech, jací jsou - jako o zlodějích, vyžírkách, flákačích, násilních, feťácích, zlých, hloupých podlidech. A ono, nepočítaje nějaké to bitkovací vídejko na jůtjůbíčku, furt nic. Oni mají dokumentární ambice jen sluníčkáři, pravdoláskaři a "hate free mdrky"? Proč tvůrci, kteří "mají odvahu mluvit o věcech tak, jak jsou", nevytáhnou mobily z bomberů a nepustí se do nízkorozpočtové, ale seriózní dokumentaristické práce? Nechť si (na moji otázku) každý odpoví sám, bude-li chtít, třeba při sledování výborného dokumentu tamdemu Kohoutová & Bojar, který zachycuje Cigány, kterak s gádži, kterým se moc nechce, zkoušejí hrát fotbal. Jednak je to prdel, druhak se dozvíte, jak to chodí, třeba ve Svazu. FC Roma napovídá, v čem je problém. Nevypadají tak, ale jsou jako my. Některý xichty to mají prostě tak, že by daly zrcadlu nejraději facku. Uděluji tomuto čtyřhvězdičkovému dokumentu hvězdiček pět, prostě abych vyvážil.(15.1.2017)

Hodinový výlet do zcela jiné sociální bubliny. FC Roma je ten typ dokumentu, který nezaujatě zaznamenává určitý fenomén reality v její přirozené podobě. Tvůrci do ničeho nezasahují, po účastnících nechtějí žádné názory. Výsledek nic nehodnotí, nikoho s ničím nekofrontuje, vlastně ale tím pádem ani nic z problematiky příliš neosvětluje. I přes palčivé téma to tak proplulo kolem mě, odplivl jsem si nad mentalitou některých buranů a potvrdil si, že tyhle témata nejsou nikdy černé ani bílé.(11.3.2017)

Dokument s několika dramaturgickými faily, nedozvíme se, co klub udělal v minulosti, že s ním nikdo nechce hrát, scénka v baru nenajde vyústění, záběry ze zápasů jsou snímány velmi omezeně, závěr vyšumí do angažovaného ztracena. A přesto je nutné nadprůměrným hodnocením ocenit námět, se kterým přišla producentka Pavla Janoušková Kubečková, a hlavně dvojici hlavních aktérů, jejich přirozenost automaticky generuje zábavné situace (mnohdy je to Okresní přebor hadr) a zároveň dokáže naťuknout nejedno ožehavé téma.(12.4.2017)

Je to dobré v tom ukázat, jak vypadá prostředí vesnického fotbalu a chudších oblastí státu a jejich obyvatel (to je jedno, jestli bílých, cikánů nebo jiných). Krom pozorování, což dělá dobře, se ale nesnaží nijak komentovat a vykládat. To asi nelze mít apriori dokumentu za zlé, ale takhle to nenabízí žádnou cestu z lesa ven nebo vůbec názor, co je vlastně špatně na současné situaci. To mi přijde málo. Ale jen houšť. Rasismus a diskriminace jsou reálné problémy kolem (v) nás a je dobré na ně upozorňovat.(24.4.2017)

• - V současné době (2016) již s FC Roma hrají všechny týmy a žádný to neodmítá. (trojúhelník)

• - Film má hodně vystřižených scén, ve kterých se měl objevit hráč Pucki. (Kristianek.C)

• - Nadějný hráč Pucki momentálně fotbal už nehraje (2016). (trojúhelník)