(festivalový název)

Dokumentární / Sportovní

Česko, 2016, 75 min

Tak já nevím, když se cikáni flákaj a fetujou vadí nám, když něco dělaj a sportujou, vadí nám, to je fakt u blbejch na dvorečku. Rozumím tomu comu co nám tandem Kohoutová/Bojar chce sdělit, ale pokud se jedná o dokument, který by mě měl udělat jasný názor na věc, bylo potřeba dotáhnout některé věci. Například na začátku se dovíme, že družstvo gadžů odmítá hrát s cikánama, na základě něčeho s minulosti, ale já kurva vůbec nevím čeho, co když to nebyl rasismus, ale bylo to něco jinýho ? Jak to mám vědět ? To mám znát každej prd co se v týhle zemi stane ? To je právě práce dokumentaristů, aby mě uvedli do problému. Pak druhá věc, já sem nevěděl jestli ty cikáni to hrajou a nebo sou přirozený. Působilo to na mě víc filmově než dokumentaristicky. V každým případě jo, beru to, vidím, že předsudky zůstávají na obou stranách jak u nás gadžů, tak u cikánů čili očekávat nějakou změnu ve vzájemných vztazích stále nelze. Máme tu dva pytle, do jednoho náhazíme všechny cikány, do druhýho nahážou cikáni všechny gadži a pak se divíme.(24.9.2016)

„PROTO JÁ CHCU, ABY SME VŠEM UKÁZALI, ŽE NEJSME ŽÁDNÍ RVÁČI, ALE ŽE TEN FOTBAL OPRAVDU UMÍME…“ /// Kterak zodpovědnej Rom (jinej by trenéra dělat nemohl) měl fotbalovej mančaft. Učí zodpovědnosti ostatní (hoď hrách na zeď a čekej…)… Ale není v tom sám. Pomáhá mu Herák (hovno v žíle – v bráně!), vykonávající práci mejch dětskejch snů (popelář. Taky jsem chtěl bejt kosmonaut… - toho neukázali.). A tak chlapi meditujou (hovory z Lán jak vyšitý!) „CO SME!“… „Cigáni!“ „– CHCU SLYŠET – TÝM!“ – o (nechtěný) vtipný situace tady není nouze. Nikdo nic „nevypípává“, takže se tady mluví, tak, jak rypák narostl (což mi nevadí, ale puritáni bacha, páč film plnej (mluvících) Verbalů…). „KONEČNĚ BYLA VIDĚT INTELIGENCE!“ Očekávejte cokoliv… Kromě ftipnejch kousků tady jsou i ty vážný. Hlavní téma je skrytej rasismus. Nikdo (někdo jo, ale filmaři ne!) neřeší důvody. A antisportovci - o fotbal jde až ve druhý řadě. Zábavnej dokument…(teda, jak se to vezme). /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Chtěl bych vidět v akci AS Roma, ale nemám na letenku. 2.) Přemejšlím, kam umístit reklamu na triatlon. 3.) Jsem vyznavačem českýho fotbalu v brazilským pojetí.(14.11.2016)

Dokument s několika dramaturgickými faily, nedozvíme se, co klub udělal v minulosti, že s ním nikdo nechce hrát, scénka v baru nenajde vyústění, záběry ze zápasů jsou snímány velmi omezeně, závěr vyšumí do angažovaného ztracena. A přesto je nutné nadprůměrným hodnocením ocenit námět, se kterým přišla producentka Pavla Janoušková Kubečková, a hlavně dvojici hlavních aktérů, jejich přirozenost automaticky generuje zábavné situace (mnohdy je to Okresní přebor hadr) a zároveň dokáže naťuknout nejedno ožehavé téma.(12.4.2017)

Je to dobře ozvučené, dobře prostřihané a ta tematika také není k zahození. Těžko ale rozeznat, kolik ze všech záběrů bylo naaranžováno a kolik je zcela autentických. Ačkoliv je ta jakási gradace děje k závěru skoro až teatrální a tento dokumentární film převrací na herecké drama, film má určitě nemalé poselství a o lecčem vypovídá.(4.9.2017)

Hodinový výlet do zcela jiné sociální bubliny. FC Roma je ten typ dokumentu, který nezaujatě zaznamenává určitý fenomén reality v její přirozené podobě. Tvůrci do ničeho nezasahují, po účastnících nechtějí žádné názory. Výsledek nic nehodnotí, nikoho s ničím nekofrontuje, vlastně ale tím pádem ani nic z problematiky příliš neosvětluje. I přes palčivé téma to tak proplulo kolem mě, odplivl jsem si nad mentalitou některých buranů a potvrdil si, že tyhle témata nejsou nikdy černé ani bílé.(11.3.2017)

• - V současné době (2016) již s FC Roma hrají všechny týmy a žádný to neodmítá. (trojúhelník)

• - Dětský tým byl i na Fotbalovém táboře, avšak ten se ve filmu neobjevil. (Kristianek.C)

• - Nadějný hráč Pucki momentálně fotbal už nehraje (2016). (trojúhelník)