poster

FC Roma

 • slovenský

  FC Roma

  (festivalový název)
 • anglický

  FC Roma

Dokumentární / Sportovní

Česko, 2016, 75 min

(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Fr
  ***

  „PROTO JÁ CHCU, ABY SME VŠEM UKÁZALI, ŽE NEJSME ŽÁDNÍ RVÁČI, ALE ŽE TEN FOTBAL OPRAVDU UMÍME…“ /// Kterak zodpovědnej Rom (jinej by trenéra dělat nemohl) měl fotbalovej mančaft. Učí zodpovědnosti ostatní (hoď hrách na zeď a čekej…)… Ale není v tom sám. Pomáhá mu Herák (hovno v žíle – v bráně!), vykonávající práci mejch dětskejch snů (popelář. Taky jsem chtěl bejt kosmonaut… - toho neukázali.). A tak chlapi meditujou (hovory z Lán jak vyšitý!) „CO SME!“… „Cigáni!“ „– CHCU SLYŠET – TÝM!“ – o (nechtěný) vtipný situace tady není nouze. Nikdo nic „nevypípává“, takže se tady mluví, tak, jak rypák narostl (což mi nevadí, ale puritáni bacha, páč film plnej (mluvících) Verbalů…). „KONEČNĚ BYLA VIDĚT INTELIGENCE!“ Očekávejte cokoliv… Kromě ftipnejch kousků tady jsou i ty vážný. Hlavní téma je skrytej rasismus. Nikdo (někdo jo, ale filmaři ne!) neřeší důvody. A antisportovci - o fotbal jde až ve druhý řadě. Zábavnej dokument…(teda, jak se to vezme). /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Chtěl bych vidět v akci AS Roma, ale nemám na letenku. 2.) Přemejšlím, kam umístit reklamu na triatlon. 3.) Jsem vyznavačem českýho fotbalu v brazilským pojetí.(14.11.2016)

 • Enšpígl
  ***

  Tak já nevím, když se cikáni flákaj a fetujou vadí nám, když něco dělaj a sportujou, vadí nám, to je fakt u blbejch na dvorečku. Rozumím tomu comu co nám tandem Kohoutová/Bojar chce sdělit, ale pokud se jedná o dokument, který by mě měl udělat jasný názor na věc, bylo potřeba dotáhnout některé věci. Například na začátku se dovíme, že družstvo gadžů odmítá hrát s cikánama, na základě něčeho s minulosti, ale já kurva vůbec nevím čeho, co když to nebyl rasismus, ale bylo to něco jinýho ? Jak to mám vědět ? To mám znát každej prd co se v týhle zemi stane ? To je právě práce dokumentaristů, aby mě uvedli do problému. Pak druhá věc, já sem nevěděl jestli ty cikáni to hrajou a nebo sou přirozený. Působilo to na mě víc filmově než dokumentaristicky. V každým případě jo, beru to, vidím, že předsudky zůstávají na obou stranách jak u nás gadžů, tak u cikánů čili očekávat nějakou změnu ve vzájemných vztazích stále nelze. Máme tu dva pytle, do jednoho náhazíme všechny cikány, do druhýho nahážou cikáni všechny gadži a pak se divíme.(24.9.2016)

 • Malarkey
  ***

  Hodně zajímavý dokument, který naprosto objektivně nahlíží do světa lidí, které by každý z nás mohl odsoudit hned aniž by je blíž poznal. Přitom já osobně musím uznat, že dělat u cikánů takovou osvětu je hrozně záslužná činnost. Strašně se mi líbilo to zapálení trenéra a brankáře, kteří vytvoření klubu FC AC Roma Děčín hrozně žrali a snažili se, jak sami uváděli, inklinovat děti ke sportu a ne k chlastu a drogám. Také se mi moc líbilo, jak tento dokument ukazoval různé kontrasty. Například přemlouvání funkcionářů jiných klubů, aby si s cikány zahráli fotbal. Pak také diskuze cikána s gadžem během vyklízení odpadků, kde gadžo představuje klasickej českej zažitej názor na cikána a cikán je v pozici rozumbrady a snaží se pochopit, jak jsme na tyhle názory jako národ přišly. Také se mi třeba líbilo, jak si dokument nebere servítky a nemá problém ukázat i to, že v týmu má trenér s tím brankářem problém vymítit trávu, kterou tam mladí hulí...Když to sepne dohromady v tenhle dokument, tak mi normálně došlo, že mi právě trenéra a brankáře bylo hrozně líto. Oni opravdu mají snahu dělat něco pozitivního a změnit tak zajetej náhled na cikána. Tohle všecko je v dokumentu fakt dobrý a vytváří to hrozně moc zajímavých myšlenek. Jenom mě strašně mrzelo, že jsem si po shlédnutí tohoto dokumentu musel naladit internety, abych zjistil, co se vlastně stalo před natáčením tohoto dokumentu a proč ty ostatní kluby s nimi vlastně nechtějí hrát. Nicméně trenér Pavel Horváth a brankář Herák mi v hlavě zůstanou. Snaží se dělat něco pěknýho a nemají to jednoduchý. To tak občas bývá, když někdo jde proti zajetému stereotypu. Nicméně jen tak dál...jednou to určitě někdo ocení.(27.10.2016)

 • bery71
  ***

  Je to dobré v tom ukázat, jak vypadá prostředí vesnického fotbalu a chudších oblastí státu a jejich obyvatel (to je jedno, jestli bílých, cikánů nebo jiných). Krom pozorování, což dělá dobře, se ale nesnaží nijak komentovat a vykládat. To asi nelze mít apriori dokumentu za zlé, ale takhle to nenabízí žádnou cestu z lesa ven nebo vůbec názor, co je vlastně špatně na současné situaci. To mi přijde málo. Ale jen houšť. Rasismus a diskriminace jsou reálné problémy kolem (v) nás a je dobré na ně upozorňovat.(24.4.2017)

 • hrudka
  ***

  Dokument přináší téma a to je dobře. Tvůrci ale, kupodivu, do děje nijak nezasahují. (Ve chvíli, kdy romové nejsou obslouženi na baru a volají policii, mi chybělo zdokumentování, jak to dopadlo.) Nechávají to volně plynout. Možná sami čekají, že se ze situací něco stane, ale ono nějak ne. Chyběla mi tam nějaká větší konfrontace nebo alespoň snaha o ni. Ten problém se vlastně nijak neřeší, jenom se ukazuje, že je. Snaha o komunikaci s dalšími týmy pouze přes telefon nestačí. Dobré to bylo, začínám si říkat, zda má smysl dokumentární filmy vůbec hodnotit. Ale nakonec nezapomenu na sdělení: je vás tady deset milionů a pořád máte vítr z cigánů, to nechápu. Já vlastně taky ne.(17.9.2016)

 • - V současné době (2016) již s FC Roma hrají všechny týmy a žádný to neodmítá. (trojúhelník)

 • - Nadějný hráč Pucki momentálně fotbal už nehraje (2016). (trojúhelník)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace