Píseň ohlašuje pomstu

Eugenio Alabiso

Kostýmy:

Luca Sabatelli
  • Karamanlis

Na margo Piesni ohlasujúcej pomstu som v mladosti počul pár pozitívnych ohlasov a chytľavý ústredný popevok mi je tiež dôverne známy. Samotný film som však nezaťažený nostalgiou prvýkrát videl až v roku 2010 a bol som nemilo prekvapený... blbučký scenár, antipaticky pôsobiaci hlavný hrdina s pozoruhodným afrom na hlave, u ktorého sledujeme premenu z naivného a pravdepodobne aj zoofilného vidieckeho prosťáčika v náboženského fanatika a vzápätí v presne mieriaceho pištoľníka a krutého banditu, herecké výkony asi tak na úrovni Villaggiových fantozziovských komédií a bojové scény s úbohou choreografiou... O' Cangaçeiro je proste jeden z tých horších speghetti westernov a popularita, ktorú si táto snímka získala na našom území zrejme vyplynula z toho, že ju vysielali v TV za komančov, keď si našinec nemal veľmi z čoho vyberať a bol vďačný za každý západný film, ktorý k nám prenikol...(3.10.2010)

• Inozuka

V půlce jsem to vzdal... Ne každý spaghetti western se dá dokoukat. Hlavní hrdina je krajně nesympatický, celé to působí spíš jako nějaká parodie. Přitom tématicky má film velký potenciál: brazilští revolucionáři, spoustu střílení, politický podtext. Jenže tu nehraje žádný Clint Eastwood, Charles Bronson nebo Franco Nero. Celé to je značně pitomé a nedotažené... Ztráta času.(1.6.2014)

Zajímavý snímek. Hodně kritický a nadčasový. Možno právě úproto je některými odsuzován jako politická agitka z éry komunizmu. Z mládí jsem si dlouho připomínal píseň Olé o Cangaséros, která byla ve své době obrovským hitem. Píseň je velmi působivá, zejména když ji zpívá velký sbor. Dnes po létech se mi dostalo do ruky DVD s tímto filmem a rád jsem si doplnil svoji filmotéku o kvalitní snímek z pro nás dodnes exotického prostředí, byť se Brazílie jako pořadatel MS v kopané pasuje na civilizovanou zemi.(23.5.2012)

• Radiq

Ten začátek byl silně rozpačitej. Nejdřív téměř zoofilní láska ke krávě, pak fanatickej šílenej kněz s vykulenýma očima a obrázkovým příběhem jak od Miloše Nesvadby a pak to jeho spasitelské putování. Ale jakmile se z něj stal pravej cangaceiro s pořádným zdobeným kloboukem, rozháranejma vlasama a pořádným knírem, dostali jsme nezapomenutelnou postavu. K tomu musím pochválit hudební složku filmu (a to nepočítám jen to vaše Olé..., ale i všechny ostatní písně a melodie). Ale jinak teda nic moc. Přestřelky amatéřina, postavy a děj taky taková znouzectnost, ale prostě to jde vše stranou a mě v hlavě furt zůstane Espedito a jeho padoušské charisma.(9.1.2016)

Dzovanni Fago mi teda nehovori nic a hoci tu hraje vyborny Tomas Milian /Amistad 1997, Velka prestrelka 1966/, teraz tu vynimocne nevidim Karla Chrochta. Co je teda dost divne, mal by film vidiet a okomentovat, Miliana ma v oblubenych hercoch. Kazdopadne namet o brazilskych Cangaceiros bol vyborny, dialogy su na urovni, a hoci am film uz 47 rokov, stale som sa pri nom perfektne bavil a nuda nehrozila. Uzivatel Mariin zas vyplodil koninu ako "Film vysílala česká televize 4. 6. 1980", jaka zas ceska televize, retardo ? Vtedy roku 1980 este jestvovala stale CSSR a fungovala ceskoslovenska televize. Kazdopadne dalsi polozabudnuty vyborny film, ktory sa oplati mat a rozsirit si vseobecny prehlad - nielen ficat na dementalnych picozach sucasneho Blbowoodu ako Chappie, 3 Tchory a Spajdrdement. 84 %(1.11.2017)

• - Ve filmu mnohokrát zazní podmanivá píseň O Cangaceiro, u nás později proslavená skupinou Kučerovci. (novyto)