Píseň ohlašuje pomstu

Riz Ortolani

Eugenio Alabiso

Kostýmy:

Luca Sabatelli

Dzovanni Fago mi teda nehovori nic a hoci tu hraje vyborny Tomas Milian /Amistad 1997, Velka prestrelka 1966/, teraz tu vynimocne nevidim Karla Chrochta. Co je teda dost divne, mal by film vidiet a okomentovat, Miliana ma v oblubenych hercoch. Kazdopadne namet o brazilskych Cangaceiros bol vyborny, dialogy su na urovni, a hoci am film uz 47 rokov, stale som sa pri nom perfektne bavil a nuda nehrozila. Uzivatel Mariin zas vyplodil koninu ako "Film vysílala česká televize 4. 6. 1980", jaka zas ceska televize, retardo ? Vtedy roku 1980 este jestvovala stale CSSR a fungovala ceskoslovenska televize. Kazdopadne dalsi polozabudnuty vyborny film, ktory sa oplati mat a rozsirit si vseobecny prehlad - nielen ficat na dementalnych picozach sucasneho Blbowoodu ako Chappie, 3 Tchory a Spajdrdement. 84 %(1.11.2017)

Ten film mě okouzlil už při své dávné premiéře. Pak jsem o něm jen dlouho snil, jen ta nádherná průvodní píseň mi stále zněla v uchu a často jsem si ji notoval. Tenhle western se zásadně liší od těch spagheti westernů s až pitomě rozdávajícími ranami Spencera a Hilla. Odehrává se v exotické Brazílii uprostřed savany a džungle, v místech, kam dosud nedospěla civilizace a auto je tu mezi vesničany něco zcela neznámé. Ten rozebraný vrak, to byl úžasný vtip. A ten druhý - hostina u pana guvernéra. Tam mi připadali mezi tou pozlacenou smetánkou cangaceiros ohromně sympaticky. Vykupitel vyšel na světlo poté, co byl zachráněn poustevníkem a upadl do bláznivého přesvědčení, že vykoupí nespravedlnost světa. Jak mi je tahle myšlenka neustále blízká! Dnes by vládnoucí tohoto světa cangaceiros označili nejspíš za teroristy podobné palestinskému Hamásu. Ale co říci na vládní vojsko, které se jim mstí vražděním nevinných vesničanů? U mě to Vykupitel přes ty své násilnosti nad guvernérem Brankem vyhrává.(21.8.2014)

• odpadlik123

Asi v tom byl ten zásadní problém, že šlo o nový dabing. Přestože se tedy Ernesto Čekan pokoušel o silný dojem a zajisté čekal uznání, nemůžu říct, že by byl tento film dobrý. Mexiko nahradí Brazílie, mexickou revoluci postava revolučního pokrokáře „Spasitele“ domorodce Miliana s děsivými vlasovými kreacemi a přidává se příjemná společnost Michala Dočolomanského, (ať netvrdí, že je to nějaký Ugo Pagliai, vypadá zcela identicky) a v neposlední řadě Fajardo jako tradiční odpůrce pokroku a postav typu domorodec. Ať už jde o ropu, potírání rozrůstající se bandy Cangaceirů či pěkný dům na obrovském pozemku, trvá dost pochybná atmosféra. Ovšem výraz měsíčka na hnoji Fajarda úlisně podvádějícího na hostině důvěřivou zemitou družinu Milanovu stojí za to, stejně jako brazilské rytmy během zúčtování. Ale vidět to s dabingem bojovníka za práva brouků Kukurou v hlavní roli, jistě by to bylo lepší.(22.1.2013)

• Radiq

Ten začátek byl silně rozpačitej. Nejdřív téměř zoofilní láska ke krávě, pak fanatickej šílenej kněz s vykulenýma očima a obrázkovým příběhem jak od Miloše Nesvadby a pak to jeho spasitelské putování. Ale jakmile se z něj stal pravej cangaceiro s pořádným zdobeným kloboukem, rozháranejma vlasama a pořádným knírem, dostali jsme nezapomenutelnou postavu. K tomu musím pochválit hudební složku filmu (a to nepočítám jen to vaše Olé..., ale i všechny ostatní písně a melodie). Ale jinak teda nic moc. Přestřelky amatéřina, postavy a děj taky taková znouzectnost, ale prostě to jde vše stranou a mě v hlavě furt zůstane Espedito a jeho padoušské charisma.(9.1.2016)

• D.Moore

Na můj vkus místy nesnesitelně naivní film, který sice obsahuje několik vydařených scén s dobrou atmosférou (hned tu úvodní například nebo noční přepadení), ale jinak není žádným veledílem. Režijních nápadů pomálu, hlavní hrdina vlastně není žádný hrdina (popravdě mi ten blb byl krajně nesympatický), hudba ovšem skvělá.(22.6.2014)

• - Ve filmu mnohokrát zazní podmanivá píseň O Cangaceiro, u nás později proslavená skupinou Kučerovci. (novyto)