Úplně vzhůru

Wide Awake

Rodinný / Komedie / Drama

USA, 1998, 88 min

Shyamalan trochu jinak než ho známe z jeho posledních nebo nejlepších filmů. Lidský příběh jednoho chlapce, kterému zemře dědeček na rakovinu a on hledá odpovědi na otázky o životě, smrti, Bohu a vůbec. Možná na první pohled vážná myšlenka je využita velmi příjemně, chvílemi i vtipně a hlavní, především dětské postavy, jsou velmi sympatické. Filmu také dosti pomáhá krátká stopáž, která neprotahuje hlavní linii. Jako klidný film o hledajícím chlapci je to dobré, ale jako něco víc by to neuspělo a tomu nepomáhá ani "obyčejná" režie vyvoleného Shyamalana.(2.5.2009)

Tak tohle byl tak trochu jiný film. Skoro by se dal označit za film dětský, protože hlavním hrdinou je chlapec Joshua, který chodí do páté třídy na katolickou školu. Nedávno mu zemřel dědeček, kterého velmi miloval a s jehož smrtí se nemůže smířit, a tak se snaží celý rok hledat Boha, aby se ho zeptal, jak se dědečkovi tam nahoře daří. Úžasný film, který má v sobě zároveň trochu mystiky a jehož konec je velmi tajemný a alespoň ve mne vyvolal nejednu otázku. Ano, už ve svém druhém filmu, který natočil před svým oceňovaným filmem Šestý smysl, Shyamalan dokazuje, že slabost pro mystiku měl vždycky a vložil ji i do tohoto oddechového filmu pro celou rodinu. Netřeba dodávat, že Shyamalan si k tomuto filmu napsal i scénář, a ten se mu jednoznačně povedl, dějově byl film velmi zajímavý a já jsem od něj nemohl odtrhnout oči, protože to bylo zase něco nového, něco zajímavého, něco originálního. Herecky se jedná o skvěle zvládnutý film a hlavně Joseph Cross si s hlavní rolí poradil výborně. A celou dobu během sledování filmu jsem uvažoval, odkud tohoto herce v hlavní roli znám. A pak jsem na to přišel. Ten samý herec si zahrál hlavní roli ve vánoční rodinné komedii Jack Frost. Takže bylo potěšující vidět tohoto malého sympaťáka ještě v nějaké jiné dětské hlavní roli. Jinak ze zajímavých jmen lze v tomto filmu vidět ještě Julii Stiles a potom Dana Lauriu, který je znám díky roli v seriálu Báječná léta. Takže celkově se jedná o velmi povedený film, který mne velmi příjemně překvapil a rád se něj určitě kouknu znovu. Je to za čtyři hvězdičky.(26.10.2008)

Byl jsem táááákle blízko plnýmu počtu. Šíleně roztomilá rodinná komedie, která jedinečnym Shyovym důvtipem dráždí zaslepený katolíky a dětskou optikou nenuceně předkládá "dospělácký" (filozofický) otázky. Velká paráda - a bezesporu jeden z těch sympatičtějších dětských hrdinů. Na to má holt Shya cit --- "If she wasn't my sister, I would have hugged her!"(29.4.2014)

Tak na začiatok to teda nebola žiadna sláva. Wide awake je naivný, detský film s mysterióznymi prvkami, ktorý je zaujímavý iba tým, že uvádza na scénu jeden z režisérskych zázrakov prelomu tisícročí. Cítiť v ňom už profilovanie vlastného vizuálneho a rozprávačského štýlu režiséra, ako aj jeho slabosť pre transcendentálno. Čistých 50%, ale vzhľadom na to, čoho bol tent filmík základom, zaokrúhľujem hore.(6.7.2012)

Já fakt nevim co s tím. Určitě si to po stránce kvality plné hodnocení nezaslouží, jenomže to bylo tak... divné! Shyamalan se s nadhledem pouští k podstatám věcí důležitých v našem životě, podává je s elegancí a lehkým humorem a člověk nakonec neví, jestli se má smát, nebo brečet. Dobře, není to úplně na plný počet, ale tak na 90% určitě.(20.6.2013)