Reklama

Reklama

Historia Naturae

  • Československo Historia Naturae (Suita) (více)
Animovaný / Krátkometrážní
Československo, 1967, 9 min

VOD (1)

Když přírodopisný kabinet ožije. Jeden z prvních animovaných filmů Jana Švankmajera přivádí na scénu rekvizity, které jsou pro tohoto tvůrce v jeho další tvorbě charakteristické: animované muzejní exponáty, peří, kosti či maso apod. To vše ožívá ve strhujícím tanci, jenž se odehrává v osmi krátkých „encyklopedických“ kapitolách. (Česká televize)

(více)

Recenze (49)

JohnMiller 

všechny recenze uživatele

Nemám rád takéto kratučké rozdelenie do random kapitol. Každá z nich sa nazýva po nejakom hudobnom žánri, čo je v pohode, ale v skutočnosti tam nieje žiadna zmena v hudobnom doprovode. Stále tam hrá experimentálna improvizácia flauty od Zděnka Lišky. Snímka svojimi muzeálnymi relikviami neurazí ale ničím neprekvapí, keď si to porovnám z predošlou jeho tvorbou. ()

Adam Bernau 

všechny recenze uživatele

Jestliže je Rakvičkárna dvojčtem Posledního triku, pak následující Historia naturae je dvojčetem (následující) Hry s kameny. A ovšem: šuplíky a jídlo. Tvorstvo vylézá z šuplíků, aby skončilo v kleci, v krabici, na špendlíku. Vylézá z břicha, aby skončilo v břiše. Žere, aby bylo sežráno. Hýbe se to. Kostra drží. Oko vidí. Nakonec homo: samčí hlava hledící na samičí tělo, poslouchající samičí hlavu. U lebky na pohlaví nesejde. ()

Reklama

vypravěč 

všechny recenze uživatele

K tomuto osobitému příspěvku k evolučnímu bádání pár vět Schopenhauerových: "Člověk jest v podstatě hrůzné divoké zváře. Známe je pouze ve stavu zkroceném a ochočeném, který nazýváme civilizací: proto se lekáme tolik příležitostných projevů jeho pravé přirozenosti. Ale kdekoliv a kdykoliv s něho spadnou řetězy a zámky zákonného pořádku a nastane anarchie, tu ukáže, co umí. [...] V každém člověku jest v prvé řadě zahnízděno obrovské sobectví, které překročí s největší lehkostí veškeré překážky práva, jak učí denní život v malém a dějiny ve velkém, na každé své stránce. Což nespočívá již v oné uznané nutnosti bázlivě střežené evropské rovnováhy doznání, že člověk je dravec, který, jakmile postřehne vedle sebe slabšího svého druhu, nezbytně ho přepadne?" ()

igi B. 

všechny recenze uživatele

. . . Hmyzáci, rybáci, pitáci, slizáci, cicáci a jiné havěti, všecko to jest, co se to dá sežrat. Nu a až to všecko sežereme, sežereme přirozeně sebe. Nastane království nehezké... ;-) - - - - - (Poprvé viděno kdysi v dobách historických, repete 21.3.2009 v cyklu "Zlatá šedesátá" na ČT2, komentář zde jako devatenáctý - 22.3.2009) ()

SOLOM. 

všechny recenze uživatele

Tak nejdříve tu máme hrátky se „škebličkami“ a vysušenými kraby, štíry, což po vizuální stránce nebylo vůbec špatné – pak se mrkneme na okřídlený hmyz (mrkni na mou sbírku motýlů…), brouky, berušky, atd… - abychom se dále přesunuli k rybám všeho druhu – pak želvám, hadům, mloků, žábám – samozřejmě nesmí chybět ani vejce, ptáci a každopádně ani šelmy, opice či samotný člověk…Tak jako dalo se na tuto „Švankmajerovu encyklopedii“ podívat, ale znám jeho lepší díla! ()

Galerie (8)

Reklama

Reklama