Reklama

Reklama

Historia Naturae

  • Československo Historia Naturae (Suita) (více)
Animovaný / Krátkometrážní
Československo, 1967, 9 min

VOD (1)

Když přírodopisný kabinet ožije. Jeden z prvních animovaných filmů Jana Švankmajera přivádí na scénu rekvizity, které jsou pro tohoto tvůrce v jeho další tvorbě charakteristické: animované muzejní exponáty, peří, kosti či maso apod. To vše ožívá ve strhujícím tanci, jenž se odehrává v osmi krátkých „encyklopedických“ kapitolách. (Česká televize)

(více)

Recenze (49)

TheRaven 

všechny recenze uživatele

Možná je to tím, že jsem biolog, ale tahle Švankmajerova práce se mi líbí velmi a řadí se rozhodně mezi mé nejoblíbenější, ať už ztvárněním, tak i vcelku zajímavou a nadčasovou interpretací (tedy tou mou (kterou nevyzradím), ale nevím jestli tam vážně byla). Jen tedy nevím, jestli ta žába na konci cyklu "Reptilia (Plazi)" byla schválně, nebo to byla jen malá chybička. Na to jsem se Mistra bohužel zapomněl zeptat při debatě po jeho krátkých filmech. (FNR Písek 2009) ()

vypravěč 

všechny recenze uživatele

K tomuto osobitému příspěvku k evolučnímu bádání pár vět Schopenhauerových: "Člověk jest v podstatě hrůzné divoké zváře. Známe je pouze ve stavu zkroceném a ochočeném, který nazýváme civilizací: proto se lekáme tolik příležitostných projevů jeho pravé přirozenosti. Ale kdekoliv a kdykoliv s něho spadnou řetězy a zámky zákonného pořádku a nastane anarchie, tu ukáže, co umí. [...] V každém člověku jest v prvé řadě zahnízděno obrovské sobectví, které překročí s největší lehkostí veškeré překážky práva, jak učí denní život v malém a dějiny ve velkém, na každé své stránce. Což nespočívá již v oné uznané nutnosti bázlivě střežené evropské rovnováhy doznání, že člověk je dravec, který, jakmile postřehne vedle sebe slabšího svého druhu, nezbytně ho přepadne?" ()

Reklama

SOLOM. 

všechny recenze uživatele

Tak nejdříve tu máme hrátky se „škebličkami“ a vysušenými kraby, štíry, což po vizuální stránce nebylo vůbec špatné – pak se mrkneme na okřídlený hmyz (mrkni na mou sbírku motýlů…), brouky, berušky, atd… - abychom se dále přesunuli k rybám všeho druhu – pak želvám, hadům, mloků, žábám – samozřejmě nesmí chybět ani vejce, ptáci a každopádně ani šelmy, opice či samotný člověk…Tak jako dalo se na tuto „Švankmajerovu encyklopedii“ podívat, ale znám jeho lepší díla! ()

easaque 

všechny recenze uživatele

+3* Když už mám Švankmajera mezi mými oblíbenými režiséry, tak jsem si dal za úkol okomentovat i jeho dílka. Tahle rozmanitá studie různých živočišných tříd se pod taktovkou Zdeňky Lišky vlní, ožívá a tancuje do rytmu. Docela příjemná podívaná, která patří podle mě k jeho nejlepším ranným experimentálním pracem - takže lepší 3 hvězdy. [ PŘÍBĚH: 0 /// SMYSL: X /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 2 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1+ /// ART: 2 /// STYL: 2 /// CASTING: X (3*MAX) ] ()

igi B. 

všechny recenze uživatele

. . . Hmyzáci, rybáci, pitáci, slizáci, cicáci a jiné havěti, všecko to jest, co se to dá sežrat. Nu a až to všecko sežereme, sežereme přirozeně sebe. Nastane království nehezké... ;-) - - - - - (Poprvé viděno kdysi v dobách historických, repete 21.3.2009 v cyklu "Zlatá šedesátá" na ČT2, komentář zde jako devatenáctý - 22.3.2009) ()

Galerie (8)

Reklama

Reklama