Elling

(festivalový název)
  • Norsko Elling (více)

Stydlivý a neurotický Elling a jednoduchý Kjell posedlý sexem, kteří strávili nějaký čas na psychiatrii, spolu bydlí v bytě a snaží se nějak zařadit do společnosti. (Netflix)

Zl0

Nebolo to zlé. Dumb and Dumber s vážnou tváru uvarený podľa nórskej receptúry. Stačilo raz, je kopa lepších severských filmov. Alebo proste mám nejaké obdobie kamenného srdca a nedokážem to poriadne oceniť. Asi. A možno nie. ()

meemini

Krásná ukázka toho, že točit filmy o duševně nemocných jde. A jde to za málo peněz, kvalitně a hlavně, podle toho, jak se to často děje ve skutečnosti. Člověk, který tohle psal a poté další, který to natočil se nevysral, jako jiní experti (okamžitě mě napadá Darren Aronofsky), na to, aby si problematiku pořádně nastudoval. Stejný kompliment skládám P.Ch. Ellefsenovi a S. Nordinovi, oba byli prostě úžasní. Děkuju. ()

boombang

Dva týpci, jeden skryty génius, který nezavře pusu, a druhý natvrdlý a s doslova tvrdou hlavou - to je, i vizuáně, jako by se v Norsku našli noví Rowan Atkinson a Gérard Depardieu. Poetikou to trochu připomíná Francii a dějově Uvnitř tančím a také pozdější Naessův film Zamilovaní blázni. Oba filmy mám moc rád a dal jsem jim pět hvězd - a nevidím důvod, proč tak neučinit i v tomto případě. ()

RigorMortis

Mám pocit, že Nóri dokážu podať ešte aj takto ťažkú tému svojským a predsa vtipným spôsobom.  Komédia o dvoch úplne rozdielnych hlavných hrdinoch, ktorí sa po prepustení z psychiatrickej liečebne snažia naučiť fungovať v "normálnej" spoločnosti. To, čo sa pre zdravého človeka môže zdať normálne je pre nich často o prekonávaní vlastných hraníc a komfortnej zóny. Aj napriek vážnosti témy film plynul. ()

radimartin

[Literární předloha: Ingvar Ambjørnsen - Pokrevní bratři] Velice příjemný a úsměvný film o vnitřku každého z nás. Ambjørnsen a po jeho vzoru i Næss nám připomínají, že ačkoli je pro člověka přirozené žít ve společnosti, není pro něj síť sociálních vztahů zas tak samozřejmá. Musíme žít ve společnosti, ale ta nás svým způsobem děsí. Oba hlavní představitelé předvádí krásné herecké výkony - Elling je v knize přece jen více inteligentní a mladší, ale charakter má totožný - ovšem Kjell Bjarne je skutečně ten hromotluk co vždycky když jde do kina vidí nejlepší film svého života (zvlášť když se v něm objev byť jen kousíček nahého ženského těla). "Zelný básník", za tmavými skly schovaný beatník rozšiřující svou jedinou báseň (vzniklou náhlým prozřením po záchraně opilé těhotné ženy upadnuvší ze schodů) v krabicích se zelým, toť skromný hrdina našeho věku:). Elling: "Jak rozdílní jsou lidé. Jedni jedou na lyžích až na severní pól, ale já musím sbírat veškerou sílu, abych přešel lokál." (V knize je k tomu zajímavý dodatek o tom, že onen lyžař tam měl alespoň klid a mohl si být jistý, že tam na nikoho nenarazí...) ()

old salt

Přiznám se ,že mne ten příběh moc nezaujal. "Neztotožnil" jsem se s ani jedním hrdinou ... Bylo to až příliš obyčejné ... ()

saillor

Veskrze pozitivní snímek o dvou přátelích a jejich včleňování do světa "tam venku". Film jsem shlédla v rámci projektu Aero naslepo, takže jsem do poslední chvíle netušila, na co jdu a pak už byla jen mile překvapena. Zelný básník potulující se v ulících Osla se svým křehkým hlasem si mě zcela získal, stejně jako jeho hromotlucký kamarád Kjell. Je to ten typ filmu, který pohladí po duši a způsobí, že se budete usmívat, alespoň po zbytek večera. ()

KmotrLos

Ale knize se to beztak nevyrovná. Neznáte-li: Ingvar Ambjørnsen: Elling. Pokrevní bratři. V roce 2006 vydalo nakladatelství Doplněk. ()

petulik

Sympatickí predstavitelia dvoch hlavných hrdinov v úprimnej snahe etablovať sa v spoločnosti a jej zvykoch, ich úspechy či zlyhania plynú ľahko filmom, ktorý je príjemným povzbudením pre dušu. ()

Veber

Velmi sympatický snímek. Mezi hlavními hrdiny to skvěle funguje. Emoce jsou pochopitelné. SPOILER Asi se začnu dívat do všech krabic s potravinami, co kdyby tam byla nějaká poezie:-))) ()

Wolfvater

Opět mí seveřané nezklamali! Komedie to rozhodně není k popukání, spíše úsměvná. Žádný primitivní humor a bavení se na účet dvou "postižených", naopak člověk je nucen i k zamyšlení. Oproti komediím k popukání, kde smích rychle odezní, po této úsměvné přetrvává. A to rozhodně stojí za to! ()

vinducha

32 letý autista a maminčin mazánek (představovaný 47 letým hercem) se musí po  úmrtí matky pokusit zařadit do společnosti .Občas jsem si tu obrazovku zase poprskal , když ho tahají z té skříně například.  Jízda, tleskám. ()

Sremac

Příjemné a úsměvné pokoukání. Žádná depka, nebo dementní americká komedie. Prostě fajn film. Určitě to zkouknu brzo zas. ()

duch9

Pokud se chcete dívat na autistického asociála a věčně nenažraného úchyla, jak se přestěhují do sociálního bytu, ale přitom touží stále po ústavu, pak mohu vřele doporučit! Nemám ráda filmy se sociální tématikou, protože jsem z oboru a vím, jaká je realita, takže za mě romantická blbost plná nelogičností (opilá těhotná v bezvědomí, které nezajistí lékařskou pomoc, asociál se hned na první vycházce seznámí se známým básníkem a stanou se z nich přátelé, z agresivního úchyla se vyklube schopný automechanik apod.). ()

Normální festival

Normální festival