Elling

Předloha:

Ingvar Ambjørnsen (kniha)

Dag Alveberg
  • Vodnářka

Ok, určité kouzlo, které vás nutí u filmu vydržet jsem tam našla, ale jinak šlo o naprosto plytký příběh, stále se opakující motivy (nejdřív mi něco fakt nepůjde a pak najednou zavolám bez problémů), nepovedenou hru na emoce diváka a nějaký humor, drama nebo slibovaný zážitek jsem hledala marně. A roztřesená kamera nebo střihy do stejného záběru vážně nedělají artový film.(6.5.2013)

Snímků na téma autismu či jiných duševních poruch se netočí po světě kvanta. A z množiny takto tématicky zaměřených snímků není automaticky každý kusem výborným, chvalitebným či alespoň dobrým. Naštěstí o snímku ELLING se můžeme bavit jako o filmovém počinu velmi zdařilém. Komorněji laděný opus o Ellingovi a Kjellovi, kteří spolu sdílejí svůj sociální byt, svou duševní poruchu (leč oba s jinou diagnózou) a mají každý zcela jiný pohled na život, je citlivým pohledem do života těchto lidí. Snímek (s přihlédnutím k rozmanitosti projevů jejich diagnóz) není nijak nerealistický; právě naopak. Scény působí věrohodně, příběh není zbytečně přikrášlován či idealizován. Na snímku si také nesmírně cením toho, že se nejedná o snímek "průhledný". Do poslední minuty jsem fakt neměl potuchy, jestli budu na konci filmu juchat nebo hledat po kapsách ušmudlaný kapesník. Shrnuto a podtrženo: moc pěkný film o všednosti, obtížnosti a (přesto) kráse života.(24.2.2004)

Další z moc příjemných a úsměvných filmů, tentokrát z Norska. Elling a Kjell, každý z nich povahově úplně jiný, které spojoval původně psychiatrický ústav a posléze společný byt, kde se měli naučit žít samostatně. Přes jejich rozdílné povahy se přesto vzájemně a někdy až nepochopitelně doplňovali. Film o ne zrovna jednoduchém životě nám byl předložen v nesmírně humorném hávu a přitom velmi citlivou formou. Já jsem u Ellinga tu mírnou monkovinu taky postřehla a byl mně ještě sympatičtější. Jedna z jeho prvních vět ve filmu byla: "Měl jsem vždy dva nepřátele: závrať a úzkost. Pronásledují mě, kamkoliv jdu".. Na konci filmu říkal už něco jiného, ale to se už podívejte sami:-)(16.1.2015)

Dva dospěláci vylezou z uzavřené škatulky a snaží se zadaptovat do společnosti. Aby toho docílili, musí překonat sami sebe... najít v sobě to, co opravdu chtějí, a vydat se za tím. Bez zábran, bez strachu, bez dosavadních návyků. Prostě začít znovu a jinak. Kjell Bjarn (tak trochu hromotluk se silnou lebeční kostí) to má trochu jednodušší: ví co chce (ženskou) a nedělá mu problém vyjít ven. Elling (tak trochu tichošlápek s nedůvěřivým výrazem) hledá sám sebe a běžné věci, jako je např. nakupování nebo telefonování, jsou pro něj nepřekonatelným problémem. Když ale vidí, že Kjell má úspěchy (seznámí se se sousedkou), začne trochu žárlit, a jak už to tak bývá, tahle situace ho vyburcuje k tomu, aby sám taky jednal: a hle - objeví v sobě poetu! Petter Næss citlivým a lidským způsobem zadaptoval dílo Invara Ambjørsena (který o Ellingovi a Kjellovi napsal už čtyři úspěšné romány), jenž se mi zarylo hluboko pod kůži. A Petr Christian Ellefsen a Sven Nordin odvedli bravurní výkon, před kterým smekám. Tyhle dva "pomatence" jsem si jednoduše zamilovala a jejich objevování nových možností a odhalování vlastního nitra mě dohánělo k slzám a k dojemnému úsměvu současně, protože... protože to celé bylo tak uvěřitelné, tak křehké a vyloženě nádherné.(23.2.2009)

Výborně natočený norský snímek o životě, myšlení a jednání duševně nemocných lidí. Tak trošinku připomínající Formanův "Přelet nad kukaččím hnízdem" (ale jen tématem), ale tak odlišný a tak krásný. Když se díváte na takový reálný a procítěný příběh, pochopíte, že i duševně nemocný je člověk jako vy. Pochopíte, že prožívá a cítí totéž co vy, že když dostane šanci žít jako vy, je v některých případech možné, aby to zvládnul. A potom? ... potom mu začnete fandit.(30.12.2008)

• - Film byl natočen na motivy románu norského spisovatele Ingvara Ambjørnsena "Pokrevní bratři" z roku 1996. Kniha je třetí částí Ambjørnsenovy románové tetralogie o Ellingovi. (skudiblik)