Normandie-Niemen

• Sovětský svaz

Нормандия – Неман

Válečný

Francie / Sovětský svaz, 1960, 114 min

Celkem zajímavý rusko-francouzský film. Více byla na filmu znát sovětská filmová škola než francouzská. Nicméně sem se vůbec nenudil. Líbilo se mi že děj nebyl osekán pouze na boj a jednoduchou dialogovou agitku ale dokázali rozehrát celkem ucházející drama v několika rovinách(velitel z Maroka držící se rozkazů,Chardon jenž sestřelil svého,boj aristokrata po boku rudé armády,neutuchající ztráty,boj s ruským počasím). Efekty nerušily levností ani nezastiňovaly příběh. Tento film doporučuji pro to že je asi jediný pojednávající o této jednotce, není moc politický ani plný patosu a rovněž není nudný.(12.6.2008)

Normandie-Němen (francouzsky Normandie-Niemen, rusky Нормандия-Неман) je stíhací jednotka Francouzského letectva která původně vznikla v době druhé světové války jako stíhací skupina letectva Svobodné Francie bojující na východní frontě proti nacistickému Německu. Její nynější plné označení zní Régiment de chasse 2/30 Normandie-Niemen (Stíhací pluk 2/30 Normandie-Němen). Tak začíná článek na Wikipedii o této jednotce, o kterém pojednává tento koprodukční černobílý válečný snímek. Je to snímek i s ohledem na svou dobu vzniku oslavný, kde byli i použity autentické válečné filmové záběry. A protože se vlastně jedná o takový literární životopis, samotných bojů tu bohužel moc není. Ono na druhou stranu ani není divu. Ve své době byli letecké souboje velice nákladné a jak je velmi jasně na některých záběrech vidět, byli pro složité letecké záběry použity modely letadel. Děj snímku je tedy převážně konverzační, ale to zájemci o vojenskou historii nemusí nijak vadit. Příběh začíná příjezdem několika francouzských letců do sovětského svazu a končí návratem do své vlasti po válce. Mezi tím dějství sleduje jejich počínání, úspěchy i neúspěchy, vzájemné vztahy atd. Téměř dvouhodinová stopáž se zdá být s ohledem na příběh vcelku moc, ale budiž. Je to dle skutečné historie a tak to lze pochopit.(15.3.2016)

Film je namluven pouze v ruském jazyce. To mě osobně nevadilo, tuto řeč ovládám. Na škodu ovšem je, že české titulky jsou tak drobným písmem uvedené, že starším lidem nebo lidem se slabším zrakem tato skutečnost musí dělat velké potíže a na kvalitě filmu to ubírá body. Pokud ve filmu mluví francouzští letci francouzsky, tak to současně tlumočí dabérka rusky, do toho české titulky, takže to působí komicky. Děj filmu je orientován na statečnost francouzských letců, kteří odešli do Sovětského svazu, aby zde po boku sovětských letců bojovali proti fašistům. Dějově nic moc, je třeba brát tento film spíše jako dokumentární než jako hraný, neboť je zde použito mnoho dokumentárních snímků z 2.svět.války. Obsazení : hrají zde francouzští herci a též sovětští herci. Nenudila jsem se, ale též se nijak výrazně nebavila. Jak jsem řekla, je to snímek na paměť statečných letců z Francie, kteří pomohli vyhrát 2.světovou válku.(15.6.2008)

• Malarkey

Spíše ruský než francouzský film i když ho točil Francouz pojednává o několika málo francouzštích letcích, kteří se rozhodli vydat se na ruskou frontu a bojovat po boku Rusům. Film má skoro dvě hodiny, dvě vcelku nudné hodiny, které ubíhají strašně pomalu. Krom toho samotný film trpí řadou historických nepřesností a vypadá tak nějak lacině. I přesto je to pocta letcům, o kterých se z větší části ani neví a přitom toho na východní frontě udělali opravdu hodně. --- Spí? - Blbost, jen jsem zavřel oči a třesu se strachy.(6.4.2007)

• Arccos

Míra propagandy v tomto filmu zdaleka nepřesáhla míru vkusu. Určitě tímto nevybočuje z řady válečných filmů té doby - a to nemyslím sovětských. Zajisté na to má vliv francouzská spolupráce. Problémům se film nevyhýbá, ačkoliv vztahy Francouzů a Rusů možná byly ještě složitější a podmínky ještě míň růžové. Na rozdíl od typických sovětských válečných filmů je NM více dějově propracovaný a nejde jen o polodokumentární sled událostí. Sledujeme příběh (byť relativně přímočarý) první skupiny francouzských letců od krátké epizody útěku z Afriky, přes složitý výcvik až po odlet domů. Myslím, že se scénáři povedlo vybudovat jakýsi vztah mezi divákem a letci, takže jejich osudy vám nebudou úplně lhostejné. Scénáristicky nepovedený je závěr, který působí bezpointově. Z technického hlediska bude znalce dráždit především typ letadla použitého u natáčení - Jak-11, cvičný poválečný letoun. Nicméně alespň v některých záběrech normandijské stroje přípomíná (a kdo tomu nerozumí, může mu to být úplně jedno). Bitevní scény pochopitelně nemají dramatický styl a střih moderních filmů, ale jsou na celkem slušné úrovni své doby a dá se na ně dívat. A některé záběry vyloženě potěší, jako třeba Li-2 přistávající do vodou zalitého polního letiště. Film doporučuji ke zhlédnutí především zájemcům o východní frontu a letectví, protože přes řadu nedostatků a možná ne velkou důvěryhodnost jde asi o jediný film o této zajímavé kapitole druhé světové války.(27.3.2007)

• - Sovětské frontové stíhače Jak-3 a Jak-9 ve filmu nahradily poválečné cvičné Jak-11, přestavěné na jednomístné stroje. Všechny tyto letouny vycházejí ze stejné konstrukce, pouze Jak-11 byl poháněn hvězdicovým motorem s dvoulistou vrtulí namísto řadového. (p3tris)