Normandie-Niemen

• Sovětský svaz

Нормандия – Неман

Válečný

Francie / Sovětský svaz, 1960, 114 min

Výborný film patetického období válečného filmu druhé světové války je kombinací přesných deníkových záznamů a značných fabulačních i syžetových posunů. Dobře zpracovaný scénář zachycuje výstižně dnes zapomínaného a do značné míry oprávněně zpochybňovaného kolektivního hrdinu - sovětsko-francouzské přátelství. Hrdinství Svobodných de Gaullových Francouzů z NORMANDIE vzbuzuje oprávněný obdiv i po desetiletích. Vzpomínám si v té souvislosti na nedávné velkolepé oslavy 60. výročí OVERLORDU na pobřeží Lamanšského průlivu; i ty je možné problematizovat jako nabubřelpu rádobypatetickou prázdnotu. Situace je složitější a nejlépe ji charakterizuje skutečnost, uváděná ve filmu: francouzský aristokrat v koprodukčním filmu, pln oprávněné hrdosti a štěstí přejímá z rukou komunistického generála nejvyšší komunistický vojenský řád za hrdinství prokázané v kokpitu komunistického válečného letadla. Osobně se domnívám, že jeho pocit i odměna byly zasloužené. Černobílá ráznost svou chaotickou úderností totiž zřídkakdy zasahuje skutečný cíl.(10.3.2008)

• Malarkey

Spíše ruský než francouzský film i když ho točil Francouz pojednává o několika málo francouzštích letcích, kteří se rozhodli vydat se na ruskou frontu a bojovat po boku Rusům. Film má skoro dvě hodiny, dvě vcelku nudné hodiny, které ubíhají strašně pomalu. Krom toho samotný film trpí řadou historických nepřesností a vypadá tak nějak lacině. I přesto je to pocta letcům, o kterých se z větší části ani neví a přitom toho na východní frontě udělali opravdu hodně. --- Spí? - Blbost, jen jsem zavřel oči a třesu se strachy.(6.4.2007)

Snímek Normandie - Niemen patří mezi nepříliš známé válečné filmy. Nevyčítal bych mu nekvalitu obrazu a ani způsob převodu na českou verzi. Prostě v takové verzi je film k dispozici. Sovětsko - francouzský film je poctou francouzským letcům bojujících na straně Rudé armády. Nabízí nejen válečné scény, ale i osobní dramata, která jednotliví letci prožívali.(9.3.2008)

• Deimos

DVD/// Obsazení 3/10 Děj 4/10 Hudba 3/10 Efekty 3/10/// +několik hodně povedených a autentických záběrů -archaické, bez pořádného scénáře, dokumentární formou, černobílé, ve francouzko-ruském znění s ruským dabingem a českými titulky /// Celkové velmi špatná kvalita DVD ještě více odradí od sledování tohoto filmu. Pouze pro opravdové skalní fandy válečných filmů, kteří jsou ochotni toho hodně přetrpět aby se dodívali do konce. Přiznám se, že některé nudné pasáže jsem musel přeskočit (to sem snad ještě nikdy neudělal). Navíc ten ruský dabing překrývající francouštinu byl velmi rušivý. Takže jsem spíše znechucen, nesedlo mi to/// Celkem 34%///(19.5.2008)

Film je namluven pouze v ruském jazyce. To mě osobně nevadilo, tuto řeč ovládám. Na škodu ovšem je, že české titulky jsou tak drobným písmem uvedené, že starším lidem nebo lidem se slabším zrakem tato skutečnost musí dělat velké potíže a na kvalitě filmu to ubírá body. Pokud ve filmu mluví francouzští letci francouzsky, tak to současně tlumočí dabérka rusky, do toho české titulky, takže to působí komicky. Děj filmu je orientován na statečnost francouzských letců, kteří odešli do Sovětského svazu, aby zde po boku sovětských letců bojovali proti fašistům. Dějově nic moc, je třeba brát tento film spíše jako dokumentární než jako hraný, neboť je zde použito mnoho dokumentárních snímků z 2.svět.války. Obsazení : hrají zde francouzští herci a též sovětští herci. Nenudila jsem se, ale též se nijak výrazně nebavila. Jak jsem řekla, je to snímek na paměť statečných letců z Francie, kteří pomohli vyhrát 2.světovou válku.(15.6.2008)

• - Sovětské frontové stíhače Jak-3 a Jak-9 ve filmu nahradily poválečné cvičné Jak-11, přestavěné na jednomístné stroje. Všechny tyto letouny vycházejí ze stejné konstrukce, pouze Jak-11 byl poháněn hvězdicovým motorem s dvoulistou vrtulí namísto řadového. (p3tris)