Reklama

Reklama

Nová šichta

Trailer 1

Obsahy(1)

25 let strávil Tomáš Hisem pod zemí jako horník na Ostravsku. Trh práce se ale prudce mění, doly zavírají, havíři se rekvalifikují. Tomáš si navzdory nevěřícím pohledům svých kamarádů volí specializaci, která má k jeho původní profesi opravdu na hony daleko. Hodlá vyměnit šachtu za digitální prostor a stát se programátorem. Intimní a zároveň lehce humorný časosběrný portrét režiséra Jindřicha Andrše sleduje komorní, ale epickou odyseu obyčejného člověka. Svým nevtíravým humanismem evokuje díla klasiků britského sociálního realismu, její řízný ostravský akcent si však s ničím nespletete. (Artcam Films)

(více)

Videa (2)

Trailer 1

Recenze (57)

Slarque 

všechny recenze uživatele

Výborně zvládnutý dokument na žhavé téma. Rekvalifikační kurzy pro čím dál méně potřebné manuální pracovníky a problémy reálného uplatnění na trhu práce na celkem extrémním příkladu. Ostravština mě sice celou dobu tahala za uši, ale patří to k tomu jak Baník. Tomáš Hisem dokázal působit přirozeným dojmem člověka, který před kamerou moc nehraje. (A vlastně i dobrá hudba, což se u dokumentů dost podceňuje.) ()

InJo 

všechny recenze uživatele

Sociálně laděný dokument přesně podle mého gusta. Tomáš Hisem má můj upřímný obdiv - samoživitel se třemi dětmi, který ránu osudu přijal s nadhledem a využil ji jako příležitost k tomu, aby se v životě po spoustě let výrazně posunul. Fotbalové fanoušky nemusím, ale s tímhle chlapíkem bych klidně někdy zašel na pivo. Totální (nejen) chlapský doják s působivým dvojznačným koncem. Jsem zvědav, jestli někdy vznikne hraná verze. Moc bych se totiž divil, kdyby z ní nebyl hit. A kdyby Tomáše nehrál Leoš Noha... :-) 90 % ()

Reklama

Anderton 

všechny recenze uživatele

Andrš nakrútil Novú šichtu v podstate ako hraný film, len s pôvodnými predstaviteľmi zo života. Ťažko tak hádať, ktorá scénka je autentická a ktorá bola vopred napísaná na papieri, prípadne sa o nej všetci dohadovali na pľace. Ide samozrejme o moderný trend v rámci dokumentaristiky, tá hranica s hraným filmom je síce stále celkom zrejmá, ale doba, keď sa dokument musel rovnať automaticky hovoriacim hlavám a pravidelným vstupom režiséra pred kameru, je dávno preč. Tomáš je sympaťák a tak nejak z jeho prejavu cítite, že ak by išiel hneď z gympla na vyšku, mohol byť aj intelektuál. Čím nechcem znižovať jeho dlhoročnú prácu, práve naopak, klobúk dole pred týmito ľuďmi "dole v dole". ()

Marze 

všechny recenze uživatele

Dokument má dost humoru a silný ostravský akcent. Jarek Nohavica řekl, že se mu Ostrava líbí, protože je zelená. Já mu věřím, protože vyhrál mistrovství ve scrablu. Hrdina se nechá ostříhat, pořídí si novou partnerku a začne se mořit s programovacími písmenkami a modrými chybovými obrazovkami. Je autentický, svérázný, štastný, přímočarý, pochybovačný a dojený. Nepřipouští si porážku. Dokument je složen ze situací, občas dosti zábavných. Ale režisér mu neumožňuje inscenované výjevy s aranžovanými zpovědmi a planým filozofováním. Všechny motivy jsou jen naťuknuty bez nějaké dramatizace. Hrdina si zaslouží obdiv a ne smích. Námitky kamarádů přijímá, ale stále si jde za svým cílem. ()

Autogram 

všechny recenze uživatele

Čakal som niečo viac, ale ani hlavný protagonista (s rodinou), ani režisér to nedokázal ponúknuť. Kamera sa dostáva do života bývalého baníka až neprirodzene blízko na dokumentárny film a tak hrdina musí hrať. Už úvodné scény z poslednej šichty ma nechali na pochybách, či tá čelovka nebude rotačný guľomet a vo vhodnej chvíli nespustí paľbu ako v poriadnej počítačovej hre. ()

Galerie (13)

Zajímavosti (7)

  • Hlavní hrdina Tomáš fandí spolu se svými kamarády také anglickému klubu West Ham United, který má u svých fanoušků tradici těžkého průmyslu stejně tak jako ji má Baník Ostrava. (Majkl91)
  • Režisér filmu Jindřich Andrš si i přes nevoli Tomáše prosadil natáčení na jednom z domácích zápasů Baníku. Tomáš a jeho kamarád Rosťa dostali mikroport, který si však po zápase v hospodě Rosťa vytáhl před ostatními z pod trika, což velmi popudilo jejich dalšího kamaráda. Tomáš se pak s ním musel dlouho usmiřovat a kvůli tomu chtěl ještě ten večer celé natáčení ukončit. Nakonec si to po 2 měsících rozmyslel a film tak nakonec mohl vzniknout. (Majkl91)
  • Pro financování dokončení filmu probíhala na přelomu listopadu a prosince 2019 crowdfundingová kampaň, jejíž finanční cíl byl splněn na 104 % a celkem se vybralo 260 412 Kč. Jednou z odměn byl mj. vstup na projekci filmu v Tomášově oblíbené hospodě s výběrem tradičních ostravských lihovin (především panáky „hornická vlajka“). (Majkl91)

Související novinky

12. Ceny české filmové kritiky - nominace

12. Ceny české filmové kritiky - nominace

04.01.2022

Dnes byly Sdružením české filmové kritiky zveřejněny nominace na výroční Ceny české filmové kritiky za uplynulý rok 2021. Celkem bylo nominováno 16 děl, z nichž nejvíc nominací (celkem 6) získalo… (více)

Začíná festival Jeden svět

Začíná festival Jeden svět

10.05.2021

Dnešním dnem začíná po celém Česku festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět. Poprvé ve své historii proběhne celý online. Festival potrvá až do 6. června a diváci a divačky se… (více)

Reklama

Reklama