Ústav

• Velká Británie Asylum

Edgar Stark (Martin Csokas), je talentovaným sochařem, momentálně pacientem ústavu s maximální ostrahou, odsouzený za zohyzdnění a vraždu své manželky. Při práci v areálu se seznámí s ženou ředitele ústavu Stellou (Natasha Richardson), která se do něj zamiluje, propadne nepřekonatelné vášni a pomůže mu k útěku. Bez psychiatrického dozoru se u Starka začíná opět projevovat jeho chronická žárlivost, která ho již jednou přivedla k vraždě. Podaří se Stelle ho přesvědčit, aby ji věřil nebo ji čeká stejný osud jako jeho bývalou ženu? (oficiální text distributora)

haWranka

Tenhle film má pár závažných problémů. Předně je to nuda. Vlastně se tam vůbec nic neděje a kromě děje nemá tenhle film ani nic jinýho zajímavýho. Další vadou jsou postavy. Jediná, ke který člověk může pocítit aspoň nějaký sympatie je manžel v podání Hugh Bonnevillea. Natasha Richardson je sice skvělá herečka, ale ať hraje sebelíp, Stella je prostě protivná a mně byla vlastně ukradená. A ten psychopat Edgar? Na záporáka slabota, na osudovýho muže moc suchar... Upřímně, čekala jsem něco trochu jinýho... ()

epoh

Jedno je třeba uznat - Mackenzie erotiku umí. Dokáže ji podat s patřičnou naléhavostí a syrovou autenticitou. Škoda jen, že vše ostatní je tu studené, jak psí čumák. Film je o to větším zklamáním, že k němu scénář psal Patrick Marber, autor mého oblíbeného filmu Na dotek. Beru to tak, že Ústavem si jen vydělával na nájem, protože kde zůstala jeho schopnost napsat svižný dialog, to tedy skutečně nevím... ()

R.O.man

Skôr by som povedal, že tu ide o drámu. Zvedavý som bol na výkon Iana McKellena, ktorý v poslednom filme čo som videl zažiaril. Tentokrát to už nebolo ono. Ale film sa dal pozerať, i kvôli zvodnej Natasne Richardson. ()

alpeew

Za zdmi ústavu pro duševně nevyrovnané pacienty se odehrává strhující příběh o posedlosti touhy a lásky těch, kdo procházejí těžkými životními dilematy, kde nelze s určitostí říci kdo šílený je a kdo není. Natasha Richardson jako znuděná manželka nově jmenovaného ředitele ústavu si žije sice v luxusu, ale naprosto bez lásky Je proto zcela pochopitelné, když propadne vášni přitažlivého sochaře Edgara Starka (Marton Csokas), patologického žárlivce léčícího se zde za brutální vraždu manželky a bez váhání jej přes všechny rozumové argumenty a za neuvěřitelně vysokou cenu následuje až do naprostého konce. Ve zdařilé adaptaci stejnojmenného románu bodují zejména skvěle obsazení herci, včetně Iana McKellena psychiatra. ()

Arehanah

Solidní dramátko o nešťastné ženě, která má za manžela totálního ignoranta. Velmi autenticky je zde zachyceno počínání a pocity zamilované ženy. Závěrečná scéna mluví za vše, hodně mi připomínala Válku Roseových. ()

ostre_pero

ale nie. bol to veľmi dobrý film, v ktorom už na začiatku vidieť markantný rozdiel medzi stupidnou väčšinou americkej produkcie a európskym filmovým priemyslom. komorná atmosféra, príjemné herecké výkony a veľmi dobre vykreslené charaktery postáv. ()

Svadbos

Nevyvážená melodráma je perfektným miestom pre výkon Natashe Richardson, hrajúcej konfliktnú ženu, ktorej city začínajú prevažovať nad logikou. Marton Csokas, ako objekt jej osudového záujmu, robí čo len môže s monotónnou postavou. Výsledkom je neuspokojivý film. Film bol natočený podľa románu Patricka McGratha. ()

Sofie.com

První půlka filmu mě nadchla, za druhou dávám body dolů. Nudný scénář, nesmyslné zvraty a zdlouhavý děj. Marton Csokas jako Edgar se mi ale líbil. ()

pezz

Prečo som dal 5*? Film iba „vyzerá“, že nie je na 5*. Ale ak sa stotožníme s dejom, dobou, prostredím, postavami, poznáme trocha psychiku spávania ľudí a ich prejavy slabostí, je na mieste tomuto filmu dať absolutórium. Sledujme hlavnú hrdinku, jej ambivalentné správanie, ktoré vedie k dráme a tragédiám v tomto filme a je vlastne hlavnou témou. Únik protagonistky z nudného manželského života, nadviazanie milostného vzťahu s vrahom manželky a psychopatom, chovancom ústavu, ktorý postupne (šokujúco) vzniká a graduje do neuveriteľnej drámy, film plný zvratov s očakávaným dejom a koncom, ale s excelentným hereckým výkonom protagonistky. Postupne aj vás zožiera jej neschopnosť „mať sa dobre“ po boku manžela a skoncovať s milostným vzťahom, ktorý nemá budúcnosť. Želáte si jej pomôcť, no jej sa pomôcť nedá. Preto ste odkázaní sledovať životnú tragédiu ženy, ktorú spaľuje a ničí vlastná neschopnosť vrátiť sa do tých správnych životných koľají a zákonite sa tragicky skončí.... . Vynikajúco navodená chladná a ponurá atmosféra filmu k tragickému príbehu o slabosti nežnej bytosti zmietanej a manipulovanej v citoch, ktoré víťazia nad rozumom. 5* aj preto, že Pani herečku už neuvidíme hrať, tragicky zahynula a je to veľká strata pre filmovú obec. ()

andy60

Znovu se mně potvrdilo, že anglická kinematografie je ta nej. Neumím si představit, že by podobný příběh zpracovali Němci (s jejich naprostou neschopností brát cokoliv s nadhledem), nebo třeba Američani, s jejich sladkobolným vyzněním, kdy bysme si nejméně desetkrát po sobě vyslechli MILUJI TĚ - TAKY TĚ MILUJU. Tohle bylo svěží a tím pádem uvěřitelné a zajímavé. Celý děj se soustředí na Natashu Richardson, její vzplanutí a vášeň, vedoucí až k sebezničení. Ten závěr a její poslední věta - NEDOTÝKEJ SE MĚ, mně bude rezonovat v hlavě ještě dlouho. ()