Reklama

Reklama

Krtek - špionem v Severní Koreji

  • Česko Krtek (festivalový název) (více)
Norsko / Dánsko, 2020, 123 min (Televizní verze: 2x64 min)

Obsahy(1)

Ulrik je bývalý kuchař v invalidním důchodu. Má ženu, děti a schopnost splynout s davem. Je věrným přítelem Korejské lidově demokratické republiky. A nebo není? Mads Brügger je úspěšný dokumentarista a autor skandálního snímku Rudá kaple, jímž před 14 lety satirickou formou ukázal Severní Koreu v její absurditě. Tím si vysloužil doživotní zákaz vstupu na její území i pochopitelnou nenávist vládnoucích složek. Ulrich Larsen je nenápadný Dán s aspirací stát se skutečným „Jamesem Bondem“, který se z neznámých důvodů rozhodne demaskovat severokorejský režim skrze nezákonné obchodní aktivity. Původem španělský šlechtic Alejandro Cao de Benós o sobě hrdě prohlašuje, že pochází z dělnické rodiny, což jej přimělo k bezmeznému obdivu a touze propagovat Korejskou lidově demokratickou republiku, její zřízení a aktivity po celém západním světě. Annie Machonova, bývalá pracovnice MI5 zvyklá zpovídat agenty po ukončení jejich tajných misí, zase proslula coby whistleblowerka a nerozešla se s britskou kontrarozvědkou v dobrém. A v neposlední řadě je tu záhadný obchodník „pan James“ disponující značnými finančními prostředky a ochotou nakupovat od KLDR její zbraně a metamfetamin. To jsou aktéři skutečného špionážního příběhu, v němž se hraje s opravdu vysokými kartami. (Česká televize)

(více)

Recenze (15)

nascendi

všechny recenze uživatele

Zaujímavý dokument o krajine, v ktorej boli myšlienky socializmu dovedené ad absurdum. Všadeprítomný strach, všetko na prídel alebo na rozkaz, väčšina už po tých rokoch rezignovala na vlastné uvažovanie. Stali sa z nich biologickí roboti, permanentne trpiaci nedostatkom, aby si Kimovci mohli snívať svoje megalomanské sny. A do toho všetkého vstúpia ľudia z inej krajiny, z inej kultúry a dá im nekonečnú námahu vyhnúť sa nepríjemným komplikáciám keď budú málo ostražití. ()

bobstock 

všechny recenze uživatele

Nakonec jsem čekal více z hrůz za neprostupnou zdí KLDR, ale dočkali sme se zajímavé nachytávky mezinárodního obchodu, kdy jsou severokorejci schopni obchodovat a vyrábět cokoliv, kdekoliv, když to přinese do země nějaké šušně. V otevřené světové ekonomice se nedá stále stát za zdí a vyhrožovat každému jadernými zbraněmi, když vám umírá obyvatelstvo na hladomor. Sem zvědav jak dlouho to ještě takhle izolovaní vydrží. Doufám, že se dožiju změny, protože lituji lidí tam kam se narodili. Kime styď se... ()

Reklama

ostravak30 

všechny recenze uživatele

Tak nám KLDR naplno odhalila, jak moc je zoufalá a jak moc na ni dopadají sankce. A protože nejsem odborník na mezinárodní vztahy přiznávám, že mě to docela překvapilo. Měl jsem za to, že si Korea pomáhá právě nelegálním obchodem se vším možným a docela jí to stačí. Nestačí. Mě nejvíc překvapilo, kterak málo stačí k tomu, abyste se vydávali za mocné obchodníky a v jednadvacátém století si vás nikdo důkladně neprověří. Pan James tak cestuje po celém světě a opravdu hodně dlouho předstírá movitého obchodníka. Je až neuvěřitelné, jak důvěřiví a hloupí severokorejští úředníci byli a co všechno se filmařům povedlo. Stejně neuvěřitelné je, že nikdo po celou dobu nebyl odhalen a ani vlastní žena Ulrika nic po dlouhých deset let netušila. Tady se povedlo něco mimořádného a výjimečného, co už se asi jen tak nepovede, neboť si dá severokorejský režim veliký pozor. A určitě položil základ novým mechanismům, aby se něco podobného již nestalo. Závěrem je třeba říct, že je škoda, že se nejspíš nikdy nedozvíme, co se stalo nebo nestalo s jednotlivými aktéry, jelikož takovouto nekompetentnost jistě Severní Korea tvrdě potrestala a kdo ví, kolik z těch, jež se v dokumentu objevily z řad "nepřátel" jsou dosud mezi živými. ()

JamesSi 

všechny recenze uživatele

Méně humorný téměr-sequel k Red Chapel. Po natočení prvního dokumentu o KLDR je Mads Brugger kontaktován bývalým kuchařem v invalidním důchodu s tím, že by chtěl infiltrovat "Koalici Přátel Korei" - pro severokorejskou "mírovou" skupinu. Mads mu řekne, že jelikož si myslí, že nepůjde o nic speciálního - může ho podpořit, ale nebude mu platit. Avšak nebezpečí a odhalená špinavé praktiky rostou. A nedlouho poté se tzv. Krtek zaplete do nelegálního obchodu se zbraněmi. Zatímco riziko v pořadu ČT Infiltrace je to, že na vás bude křičet nějaká pseudolékařka s krystaly, v dokumentech Bruggera je to SMRT. I když se mi Cold Case stále líbil víc, tenhle styl investigativní žurnalistiky a Madsovo touha po senzacích a odhalení příšerných praktik (jak v Africe, tak v Korei) jsou za mě neuvěřitelně zajímavý. ()

Superpero 

všechny recenze uživatele

Těžko říci zdalipak jde o hoax, prostě nevím. Přišlo mi, že se účinkující dostali dost daleko na to, aby to už bylo opravdu nebezpečné. A z poskytnutého materiálu to vypadá až komicky snadně. Možná nám tvůrci mnoho neukázali, možná jsou Severokorejci opravdu tak zoufalí, že skočí po každém z koho cítí peníze.  Těžko soudit. Důležité je, že mě to opravdu bavilo. Všechny ty schůzky, cesty, chlastáníčko, oťukávání a v neposlední řadě bizarní existence v klubu přátel Severní Koreji. Určitě to stojí za zkouknutí. ()

Galerie (27)

Reklama

Reklama