Reklama

Reklama

Krtek - špionem v Severní Koreji

  • Česko Krtek (festivalový název) (více)
Dokumentární
Norsko / Dánsko, 2020, 123 min (Televizní verze: 2x64 min)

Obsahy(1)

Ulrik je bývalý kuchař v invalidním důchodu. Má ženu, děti a schopnost splynout s davem. Je věrným přítelem Korejské lidově demokratické republiky. A nebo není? Mads Brügger je úspěšný dokumentarista a autor skandálního snímku Rudá kaple, jímž před 14 lety satirickou formou ukázal Severní Koreu v její absurditě. Tím si vysloužil doživotní zákaz vstupu na její území i pochopitelnou nenávist vládnoucích složek. Ulrich Larsen je nenápadný Dán s aspirací stát se skutečným „Jamesem Bondem“, který se z neznámých důvodů rozhodne demaskovat severokorejský režim skrze nezákonné obchodní aktivity. Původem španělský šlechtic Alejandro Cao de Benós o sobě hrdě prohlašuje, že pochází z dělnické rodiny, což jej přimělo k bezmeznému obdivu a touze propagovat Korejskou lidově demokratickou republiku, její zřízení a aktivity po celém západním světě. Annie Machonova, bývalá pracovnice MI5 zvyklá zpovídat agenty po ukončení jejich tajných misí, zase proslula coby whistleblowerka a nerozešla se s britskou kontrarozvědkou v dobrém. A v neposlední řadě je tu záhadný obchodník „pan James“ disponující značnými finančními prostředky a ochotou nakupovat od KLDR její zbraně a metamfetamin. To jsou aktéři skutečného špionážního příběhu, v němž se hraje s opravdu vysokými kartami. (Česká televize)

(více)

Recenze (15)

nascendi

všechny recenze uživatele

Zaujímavý dokument o krajine, v ktorej boli myšlienky socializmu dovedené ad absurdum. Všadeprítomný strach, všetko na prídel alebo na rozkaz, väčšina už po tých rokoch rezignovala na vlastné uvažovanie. Stali sa z nich biologickí roboti, permanentne trpiaci nedostatkom, aby si Kimovci mohli snívať svoje megalomanské sny. A do toho všetkého vstúpia ľudia z inej krajiny, z inej kultúry a dá im nekonečnú námahu vyhnúť sa nepríjemným komplikáciám keď budú málo ostražití. ()

JamesSi 

všechny recenze uživatele

Méně humorný téměr-sequel k Red Chapel. Po natočení prvního dokumentu o KLDR je Mads Brugger kontaktován bývalým kuchařem v invalidním důchodu s tím, že by chtěl infiltrovat "Koalici Přátel Korei" - pro severokorejskou "mírovou" skupinu. Mads mu řekne, že jelikož si myslí, že nepůjde o nic speciálního - může ho podpořit, ale nebude mu platit. Avšak nebezpečí a odhalená špinavé praktiky rostou. A nedlouho poté se tzv. Krtek zaplete do nelegálního obchodu se zbraněmi. Zatímco riziko v pořadu ČT Infiltrace je to, že na vás bude křičet nějaká pseudolékařka s krystaly, v dokumentech Bruggera je to SMRT. I když se mi Cold Case stále líbil víc, tenhle styl investigativní žurnalistiky a Madsovo touha po senzacích a odhalení příšerných praktik (jak v Africe, tak v Korei) jsou za mě neuvěřitelně zajímavý. ()

Reklama

Autogram 

všechny recenze uživatele

K politike sa vyjadrovať nebudem, ale prišlo mi neuveriteľné, koľko kamier z rôznych uhlov sa nachádza pri každom konšpiračnom stretnutí. A nikto si nič nevšimol a ani detektorom elektroniky jeden podozrievavec neuveril. Prešľapov u rokujúcich je oveľa viac a to všetko u mňa nejako vyvoláva nedôveru. ()

Superpero 

všechny recenze uživatele

Těžko říci zdalipak jde o hoax, prostě nevím. Přišlo mi, že se účinkující dostali dost daleko na to, aby to už bylo opravdu nebezpečné. A z poskytnutého materiálu to vypadá až komicky snadně. Možná nám tvůrci mnoho neukázali, možná jsou Severokorejci opravdu tak zoufalí, že skočí po každém z koho cítí peníze.  Těžko soudit. Důležité je, že mě to opravdu bavilo. Všechny ty schůzky, cesty, chlastáníčko, oťukávání a v neposlední řadě bizarní existence v klubu přátel Severní Koreji. Určitě to stojí za zkouknutí. ()

bobstock 

všechny recenze uživatele

Nakonec jsem čekal více z hrůz za neprostupnou zdí KLDR, ale dočkali sme se zajímavé nachytávky mezinárodního obchodu, kdy jsou severokorejci schopni obchodovat a vyrábět cokoliv, kdekoliv, když to přinese do země nějaké šušně. V otevřené světové ekonomice se nedá stále stát za zdí a vyhrožovat každému jadernými zbraněmi, když vám umírá obyvatelstvo na hladomor. Sem zvědav jak dlouho to ještě takhle izolovaní vydrží. Doufám, že se dožiju změny, protože lituji lidí tam kam se narodili. Kime styď se... ()

Galerie (27)

Reklama

Reklama