Rabbits

USA, 2002, 50 min

David Lynch

David Lynch
  • foundation

Toto ma nezobralo. Lynch je Lynch nemozem povedat ze niekedy to prehana menej a niekedy viac pretoze on to vzdy prezenie na maximum ale tato bizardnost mi proste nesadla. Keby som tomu dal vysoke hodnotenie tak len preto ze to natocil Lynch a objektivita by bola v haji. Tentoraz ju udrzim a a potopim tuto hovadinku. Nadalej kraluje Mulholland a Highway a pochybujem ze to dejvid este prekona(4.1.2010)

…Lynchov pohľad na svet v 42 minútach… ..skvost.. …zásadná myšlienka (keďže sa jedná o vydarenú viacúrovňovú penetráciu ľudskej psychiky……..) Rabbits už bola nejedenkrát “vyrozprávaná” v iných jeho lahôdkach, no až tu si divák môže užit hru naplno, keďže je koncentrovaná v tak krátkej stopáži...(19.11.2018)

Králici jsou asi nejvíc z Lynchovy tvorby mimo kategorii žánrů a také mimo kategorii hodnocení na počet hvězdiček. Buď jsme schopni nebo ochotni je přijmout nebo ne. Je to podobné jako když se nám opakovaně zdá noční můra. Buď se snažíme ji vymazat z běžného vědomí nebo ji berem jako svoji součást a necháme ji promlouvat. Králici na mě působí unikátní lynchovsko - badalamentiovskou atmosférou a beru je tak jak jsou. To jsem vyjádřila pěti hvězdičkami... Také u Lynche zapojuju druhou polovinu mozku, která neni tolik zatížená racionalitou a kauzalitou :-D(7.4.2013)

Určitě jedno z nejoriginálnějších děl, které Lynch v poslední době udělal. Velmi nápadité vyřešení horrorovité atmosféry skrze jeden statický záběr, který vás opravdu po chvilce začne sám o sobě deprimovat. Lynch zde odkládá svou klasickou montáž záběrů a soustředí se pouze na herce, kteří jsou o to více nadsazení než v jeho předcházející filmografii.____Opět bizardně rozehrává příběh, který ale nejde klasicky narativně vyložit. Tak už to ale je, "pozdní" Lynch už není o příběhu ale o atmosféře a mizanscéně. Buď na to přistoupíte, nebo ne. Je to ale jenom na vás...(8.12.2007)

Tak jsem si tu pročítal komentáře, jestli to náhodou někdo pobral, pochopil, nebo aspoň má nějakou teorii. Ne. Ti, co dali hodnocení nízké nechápou, ti, co dali hodnocení vysoké nechápou, ale jsou tím ohromeni. Proboha... Takže 42 minut poslouchám mysteriózní řeči tří králíků, co stejně nikam nevyvrcholí a to je vše? Kdyby to aspoň někam vedlo... Ačkoli... Já to nějak pochopil. Nějak jsem to pobral, nevím, jestli dobře, ale ono to snad ani vysvětlení nemá. Možná si jenom Lynch ze všech dělá p*del... Ještě než vypíšu teorii, kterou, pokud máte zájem o zhlédnutí tohoto, nečtěte, ve filmu neuvidíte nic jiného, než bezvýchodně, podivné, skoro nesouvisející debaty tří králíků + jakési prolamování čtvrté stěny. Nemáš-li na to náladu, ruce od toho pryč. MOJE TEORIE (pochopí jen ti, co viděli): Tři lidé. Jejich setkání není úplně známé, ovšem, vše začalo s autem. Palivo chytlo, elektrika zblbla též a auto začalo hořet. Sice toho dne pršelo a cílem cesty byl přístav, ovšem tam se nedojelo a na každého člověka čeká jiný osud. Koho který není jasno. Jeden uhořel, druhý vykrvácel a třetí v panice vyskočil ze skály, kde dopadl na pláž, kde na místě umřel a jeho/její tělo žerou červi. Jenže smrtí život nekončí a tito tři se ocitají v jakémsi očistci, kde žijí v tělech králíků a jsou natáčeni do jakéhosi sitcomu. Přitom netuší, kde se nachází a mlhavě si vybavují, co se stalo, ale neví to přesně. Do toho jsou pronásledováni jakousi Vizí, co sice cosi napovídá, ale moc mumlá a není jí rozumět. Ona Vize může být kdekoli. Může jim volat, může být za dveřmi, ale ať se snaží sebevíc, nedokáže nic pořádně připomenout. Jen to, že za to mohl ten muž v zeleném obleku. Ten, co jim auto opravoval a může za to, že nyní trčí v očistci a čekají. Konec. Je to blábol nebo ne? To nechám na každém z vás(13.5.2018)

• - Celý film je snímaný statickou kamerou, okrem jedného záberu na zvoniaci telefón. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Miestnosť, v ktorej sa celý dej filmu odohráva, vznikla rozložením provizórneho štúdia na kopci za Lynchovým obydlím. (Zdroj: ČSFD.cz)