Žít po svém

Žiť po svojom

Ticho po smrti

An Unfinished Life

USA / Německo, 2005, 103 min

Mne sa na Unfinished life a jeho tvorcoch a zúčastnených superhviezdnych hercoch páči, že aj napriek tomu, že asi všetci tušili o aký nenávratný projekt sa jedná, že do toho všetci išli. Určite by to bolo vhodnejšie natočiť ako malý nezávislý projekt za pár miliónov dolárov, ktorý by podporil Redford na svojom Sundance festivale, ale keď už si v tom chcel zahrať a točil to Halstrom svojim typickým "švěrákovským laskavým" spôsobom, ktorý pohladí na duši a ktorý sa nebojí ani vážnejších tém, tak si tento produkt veľmi radi vychutnáme aj v takejto podobe. Je od začiatku jasné, ako to celé skončí a bolo by aj nefér voči divákovi, ak by to skončilo inak, takže Unfinished life treba brať ako takú oddychovú jednohubku, ktorá zase tak veľa toho nerieši, ale je inteligentná a nemá potenciál dolovať z divákov falošné emócie a peniaze. Čiže je to film pomerne úprimný.(11.6.2013)

Malý příběh o velkém usmíření. Od začátku je jasné, o co jde i jak to dopadne. Jenom díky Redfordovi, který má svou křivdu hluboko v duši, můžeme o konci chvílemi pochybovat. Freeman (jeho usmíření s medvědem přes neustále žbrblajícího Redforda nemá chybu) se pro role mentorů asi narodil. JLo v roli matky samoživitelky s podvědomou touhou najít si samce, který by ji chránil, je asi poprvé ve filmu uvěřitelná. Příjemný pocit po skončení filmu mi brání ubrat na hodnocení.(19.1.2009)

Tentokráte půjdu proti proudu a davu, neboť hodnotím plným počtem hvězdiček, přičemž až na jedinou osobu nikdo v mých oblíbených uživatelích nesdílí se mnou takto vysoké hodnocení. Nevadí. Filmy Lasse Hallströma mám rád a často jim dávám 5*. Tento režísér umí nevtíravě a citlivě natočit lidské osudy, což je případ i tohoto dramatu. Vedle skvělých herců Redforda a Freemana či Damiana Lewise, servíruje kamera na stříbrném podnose pěkné záběry na krásy Wyomingu. Nevadila mi ani Jennifer Lopez, ba naopak. Příběh je sice snadno čitelný a průhledný, avšak o to tu až tak nejde. Síla snímku je v charakterech postav, v hledání ztracených rodinných vazeb, smíření se s osudem a také o odpuštění.(1.11.2016)

Přestože se jedná o asi nejslabší film Lasseho Hallströma co jsem viděl, stále se je na co koukat a myslím že mnozí režiséři by na takto vysoce položenou laťku nikdy nedosáhli. Robert Redford zde ztvárňuje pro sebe opravdu netypickou roli, což ovšem není nikdy na škodu. Morgan Freeman se trošku přicamral i sem, takže už by možná nebylo na škodu zkusit objevit jiného černošského herce. Jennifer Lopez zde nemá co hrát a Josh Lucas na tuto hereckou extraligu asi nikdy nedoroste, takže se celý film hlavně točí kolem krásné přírody, celé to podbarvuje příjemná hudba a já jsem spokojen.(27.2.2009)

Obyčejně lidské ... toto spojení se mi prostě při sledování tohoto filmu vtíralo na mysl několikrát. Nenásilné, tiché, příjemné pokoukání. O lidech, o vině a odpuštění. Asi tak. Trochu nudné, to taky, asi díky nevtíravé režii Lasse Hallströma, řekla bych. Redford a Freeman jsou opravdu páni herci a poradí si i bez zbytečných slov, Jenifer Lopez a Josh Lucas se snaží, ale v porovnání s elitou ... jsou jen do počtu.(22.8.2006)

• - Premiéra snímku měla být původně na konci roku, kdy je tzv. „awards season“. Do kin se tehdy dostávají snímky, které mají největší šanci získat některé z ocenění, co se rozdávají počátkem následujícího roku. Všechny předcházející díla Lasse Hallstroma uvedli v USA v tomto termínu. (imro)

• - Původně měli na režisérkou židli dosednout převážně televizní tvůrce Mark Rydell, Walter Salles či Robert Altman. (imro)

• - 30-milionové, hvězdně obsazené drama vydělalo během prvních třech dnů promítání (9. – 11. 9. 2005) rovný milion ve 139 kinech. Celkový obrat v USA se vyšplhal na 8,5 milionu dolarů. (imro)