Žít po svém

Žiť po svojom

Ticho po smrti

• Nizozemsko

USA / Německo, 2005, 103 min

Zajímavý příběh. Tohle je pozoruhodné dílo, které nevím, co si o něm mám myslet. Pokud mne film má zaujmout, vyžaduji od něj nějaký děj, nějakou zápletku. A právě to zde chybělo. Celé to bylo o životě několika lidí na ranči kdesi ve Wyomingu. Nic víc, nic míň. Pár menších zápletek tam bylo, ale nic, co by mne přesvědčilo o tom, že tenhle film si zaslouží maximální hodnocení. Dávám jednu hvězdičku dolů právě za to, že chyběla zápletka nebo nějaký výraznější děj. Ale jinak jsem tam žádné chyby, nic, co by mi chybělo, nenašel. Film to byl ale velmi krásný a zajímavý, byly zde nádherné venkovní reálie a vlastně i děj byl kvalitní. Robert Redford i Morgan Freeman vynesli toto drama do nadprůměru. Jejich herecké výkony ani s přivýcajícím věkem nepřestávají ztrácet kvalitu. Možná Jennifer Lopez zde nemusela být, ale nijak výrazně to nekazila a zahrála to nejlepší, co mohla. A Hallström opět potvrzuje svou režisérkou kvalitu. Takže celkově to byl film pěkný, kterému až na chybějící zápletku nemám co vytknout, takže to je za čtyři hvězdičky.(17.8.2008)

Jakkoli celý život říkám, že Jennifer Lopez nemusím, je tu jedna výjimka. Může za ni severský mág Lasse a na míru šitá role odhodlané matky, která nejde pro radikální čin daleko. K tomu zatrpklý Redford, věčně moudrý Freeman a rozněžňující soundtrack Christophera Younga v pravé americké divočině - a žánr návratů ke kořenům nemohl dostat lepší injekci než promluvy hašteřící se dvojky staroušů. A teď mě omluvte, mám neodbytnou touhu jít za medvědem..(16.8.2008)

Ja som vedel, že Lasse ma nesklame. Do bodky som dostal presne to, čo som čakal a aj niečo navyše. Krásny psychologický rozbor osobností v dokonale plynúcej oddychovej dráme. Sú okamihy, ktoré ma držali od napätia so stiahnutým hrdlom, naopak, som sa dočkal aj pár dokonale uvoľňujúcich vsuviek v tvare nadľahčených dialógov. Navyše obsadeniu (a to aj k Lopezke) sa nedá nič vytknúť. 90%.(10.3.2007)

Tentokráte půjdu proti proudu a davu, neboť hodnotím plným počtem hvězdiček, přičemž až na jedinou osobu nikdo v mých oblíbených uživatelích nesdílí se mnou takto vysoké hodnocení. Nevadí. Filmy Lasse Hallströma mám rád a často jim dávám 5*. Tento režísér umí nevtíravě a citlivě natočit lidské osudy, což je případ i tohoto dramatu. Vedle skvělých herců Redforda a Freemana či Damiana Lewise, servíruje kamera na stříbrném podnose pěkné záběry na krásy Wyomingu. Nevadila mi ani Jennifer Lopez, ba naopak. Příběh je sice snadno čitelný a průhledný, avšak o to tu až tak nejde. Síla snímku je v charakterech postav, v hledání ztracených rodinných vazeb, smíření se s osudem a také o odpuštění.(1.11.2016)

Docela pěkný film, ovšem bez náboje. Chyba je ve scénáři. Jedná se o stokrát omletý příběh o znovunalezení svého místa v životě, o obratu všeho špatného v dobré, v maličko kýčovitém obalu plném šablonovitých dialogů. Pěkná hudba, malebné obrázky z přírody, spousta zvířátek a poměrně hvězdné herecké obsazení samo o sobě vítr do plachet nepřinese. I když mám velice rád filmy Lasse Hallströsma, pak vám musím doporučit raději nějaké jiné drama: Ples příšer nebo třeba Zkrocenou horu.(1.10.2006)

• - Snímek se první týden promítal v USA ve 753 kinech a tržby dosáhly 2 052 000 dolarů. (HOODY)

• - Robert Redford a Morgan Freeman se znovu potkali před kamerou po pětadvaceti letech od natočení filmu Brubaker. (HOODY)

• - Ve snímku se měl původně objevit také Paul Newman, ale namísto něj se do obsazení dostal jeho vícenásobný herecký partner (Podraz, Butch Cassidy a Sundance Kid) Robert Redford. (imro)