"Lid mi dal mandát a já ho naplním. Nehodlám měnit předsedu vlády, který si pro své kvality, solidnost a schopnosti zaslouží všeobecnou úctu. Právě první ministr mi navrhne případné změny ve vládě, bude-li je považovat za potřebné. K dnešnímu dni rozpouštím Národní shromáždění. Republika se nehodlá sklonit. Francouzský lid se vzchopí. Pokrok, nezávislost a mír zvítězí spolu se svobodou. Ať žije republika! Ať žije Francie!" promlouval de Gaulle k Francii zmítané nepokoji v květnu 1968... Ozývají se výzvy k odchodu de Gaulla. Pompidou si tiše připravuje svou cestu na vrchol, k velké nelibosti Malrauxe, který kritizuje ty, kteří chtějí „být gaullisty bez de Gaulla“. Situace se neuklidňuje, naopak: odborová centrála zahájila generální stávku a vyzvala dělníky, aby se připojili ke studentské vzpouře. Na konci května generál bez varování na jeden den zmizí. V Baden-Badenu najde svého starého věrného generála Massuho, který ho nabádá, aby se nevzdával. (Česká televize)

fabecc1222

Čistě politický díl, kdy francouzi dostávají svému jménu, a chystají další revoluci. Slovy klasika: "A co revoluce? - Už byla - Jedna snad, ale co druhá?" De Gaulle to tenktokrát ještě ustojí, ale kvalita dílu je spíše kolísavá. Ze samotné revoluci díky nulovému rozpočtu vidíme opět jen historické záběry. Není z toho úplně poznat, jestli za tím stojí opravdové chyby De Gaulle a jeho vlády, nebo jen prostě obecná nespokojenost, a těžce si nezaujatý divák udělá názor na to, jaký byl De Gaulle prezident. Po minulém melancholickém díle je tohle spíš krok zpět. ()