Sirius

Sirius

(festivalový název)

Drama / Válečný

Československo, 1974, 50 min

Mistr Vláčil zanechá v divákovi vždy a v každém svém díle jistý odkaz, hloubku, sílu daného příběhu, který zaujme a může i prospět. Neuvěřitelná poetičnost tohoto člověka zůstane i v jeho nerealističějších kusech, a proto jej zbožňuji a vyhledávám... V malém srdci chlapce byla velká láska k jeho krásnému vlčákovi, musel jej však obětovat, aby zabránil strašlivostem, které s ním plánovali Němci, válka je krutá hlavně a především k nevinným dětským duším.!!!!!!!!(16.7.2011)

Vůči psím nebo dětským (v nejhorším případě psím a dětským) hrdinům filmů mám velkou averzi. Filmová láska ke štěkajícím tvorům je pro mě tak sladká jako třeba kostka cukru obalená medem a čokoládou a celá zalitá v karamelu. Tedy až odporně sladká. S o to větším podivem jsem zjistila, že Sirius je docela příjemně pracujícím strojem na atmosféru a emoce. Přesto se z něj dalo vyždímat mnohem víc a (nejen) proto zůstávám s hodnocením na třech hvězdách.(22.2.2015)

• GIK

Nádherné melodie nejlepšího skladatele filmové hudby všech dob dovedou diváka až ke smutnému konci. Němci páchali zlo nejen na lidech... / update: Sirius za 6000 let zmizí. Ale po čase se opět objeví - jenom tlachání dobře placených "vědců" příživníků. Otec zvedač závor a šéf neviditelných partizánů v jedné osobě je taky borec. Nejdřív utíká před Němci k lesu a pak se najednou objeví na louce před barákem. To asi oběh tu "zeměkouli", která Siriusu uletí. Kupodivu neměl ani banán, ani boty od sněhu. Čarostřelec stréc hajnej má rovněž sportovního ducha a navíc je férovej. Pálí pouze po běžících terčích.(18.12.2011)

Trochu méně úderný snímek než by jistě mohl být, navíc působící trošku všedně. Poetika je prima, cítil jsem ji tam, vztah psa a chlapce byl taky pěkně natočen. Ale otcův příběh mohl být dořešen. A co se týče osudu Sira...no, lásku k psovi si představuju trochu jinak, každopádně čistý průměr.(30.10.2012)

Vláčilovský nádech a rukopis se ve snímku nezapře od samotného začátku. Stejně tak hudební stopa génia Zdeňka Lišky je od prvních tónů typická a dotváří vynikající atmosféru filmu. Sirius mě oslovil i svým příběhem, tedy přátelstvím mezi chlapcem a vlčákem, kterého musí po nařízení SS odevzdat. Závěr snímku je poměrně silný a osobně řadím tento krátký Vláčilův počin mezi jeho nejlepší filmy, jež jsem měl dosud možnost vidět.(11.7.2014)

• - Filmovanie prebiehalo v okolí hradu Rábí. (dyfur)