Reklama

Reklama

František Vláčil si na úsvitu normalizace jen obtížně hledal témata. která by mu prošla. Dokonce se musel smířit se středometrážními filmy, natáčenými mimo Barrandov a navíc s dětskými hrdiny. Lyricky pojednaný "Sirius" se odehrává za nacistické okupace a líčí, jak dvanáctiletý venkovský chlapec se odmítá smířit s nařízením, aby svého milovaného psa Siria odevzdal německé armádě. Na černobíle natočeném snímku je pozoruhodná graficky strohá kamera Františka Uldricha. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (18)

GIK 

všechny recenze uživatele

Nádherné melodie nejlepšího skladatele filmové hudby všech dob dovedou diváka až ke smutnému konci. Němci páchali zlo nejen na lidech... / update: Sirius za 6000 let zmizí. Ale po čase se opět objeví - jenom tlachání dobře placených "vědců" příživníků. Otec zvedač závor a šéf neviditelných partizánů v jedné osobě je taky borec. Nejdřív utíká před Němci k lesu a pak se najednou objeví na louce před barákem. To asi oběh tu "zeměkouli", která Siriusu uletí. Kupodivu neměl ani banán, ani boty od sněhu. Čarostřelec stréc hajnej má rovněž sportovního ducha a navíc je férovej. Pálí pouze po běžících terčích. ()

LiVentura 

všechny recenze uživatele

Mistr Vláčil zanechá v divákovi vždy a v každém svém díle jistý odkaz, hloubku, sílu daného příběhu, který zaujme a může i prospět. Neuvěřitelná poetičnost tohoto člověka zůstane i v jeho nerealističějších kusech, a proto jej zbožňuji a vyhledávám... V malém srdci chlapce byla velká láska k jeho krásnému vlčákovi, musel jej však obětovat, aby zabránil strašlivostem, které s ním plánovali Němci, válka je krutá hlavně a především k nevinným dětským duším.!!!!!!!! ()

Reklama

cheyene 

všechny recenze uživatele

Vláčilovský nádech a rukopis se ve snímku nezapře od samotného začátku. Stejně tak hudební stopa génia Zdeňka Lišky je od prvních tónů typická a dotváří vynikající atmosféru filmu. Sirius mě oslovil i svým příběhem, tedy přátelstvím mezi chlapcem a vlčákem, kterého musí po nařízení SS odevzdat. Závěr snímku je poměrně silný a osobně řadím tento krátký Vláčilův počin mezi jeho nejlepší filmy, jež jsem měl dosud možnost vidět. ()

kkarx 

všechny recenze uživatele

Hodně silný příběh a výborně zpracovaný. Třebaže s vhodným scénářem by to bylo možná ještě lepší, kdyby to bylo o hodinu delší, tak na druhou stranu takto Vláčil neměl čas na zbytečně zdlouhavé nicneříkající umělecké scény. Pejsek krásný, příroda též. Dokonce se v tomhle skromném filmu objevila scéna, která mě naopak překvapila svou velikostí. Nevím, co bych udělal, být na místě chlapce, ale troufnu si tvrdit, že bych nakonec neudělal to co on. Nebylo by to druhé řešení nakonec lepší? ()

HonzaBez 

všechny recenze uživatele

"Krásný pes… Němcům ho přeci nedám!" Ty záběry na podzimní Beskydy jsou krásně poetické. Do téhle zdánlivě beztarostné atmosféry přijíždí vlak vezoucí letecký benzín a člověk začíná cítit, že se schyluje k něčemu tragickému. Závěrečný výstřel z lovecké pušky to jen stvrzuje. Jediné, co zbývá, je naděje, že "na místě zmizelého Oriona a Velkého psa vyjdou souhvězdí nová…." ()

Zajímavosti (1)

  • Filmovanie prebiehalo v okolí hradu Rábí. (dyfur)

Reklama

Reklama