Pád letu A800

• Česko Černá skříňka (více)

Mathieu Vasseur je pracovníkem Úřadu pro vyšetřování leteckých nehod, označovaný jako (BEA). Jeho manželka Noémie také pracuje v letectví, v komisi pro udělování centrifikací novým strojům. Jednoho dne dojde k letecké katastrofě, kdy spadne letadlo European Airlines Atrian-800 a zahyne všech 300 cestujících a 16 členů posádky. Šlo o let z Dubaje do Paříže a stroj se zřítil za krásného denního počasí v Savojských Alpách. Příčiny katastrofy nejsou známy a BEA pečlivě analyzuje černé skříňky letounu ve svých prostorách na letišti Le Bourget. Mathieu je nejprve z vyšetřování odstaven svým přímým nadřízeným Victorem Pollockem, který si nepřeje, aby se toho účastnil, ale když se Pollock ztratí a je dokonce hledán policií, je osloven přímo šéfem celé BEA Reniérem, aby se do vyšetřování pustil. Poslech hlasového záznamníku z kokpitu (CVR) - který zaznamenává rádiovou komunikaci, hlasy a okolní hluk v kokpitu  - ho nejprve vede k závěru, že do kabiny vstoupil islámský terorista a ten způsobit pád letadla. Tento závěr ho ale neuspokojuje, má pochyby a určité zvukové detaily ho vedou k podrobnému hledání jiné příčiny nehody. Jeho žena Noémie zatím opouští státní instituci a nastupuje přímo k výrobci letadel do Atrianu. Je to pro ní významný kariérní postup. Mathieu začíná s hypotézou o technickém selhání automatického pilota MND. Také se sám vydává do Pollockova domu na venkově, aby zjistil, zda jeho šéf na něco nepřišel. Také se snaží kontaktovat pilota, který měl s MND nedobré zkušenosti. Ten mu sice naznačí, že projekt stroje A800 byl uspěchán a jeho schválení nebylo zrovna čisté, ale pak se s ním odmítá setkat a vůbec komunikovat. Dostává se do slepé uličky. Před vyšetřováním ho varuje i jeho přítel ze studií, nyní majitel firmy Pegas Security, která zabezpečuje software pro letecké stroje, Xavier Renaud. Mathieu se však nenechá odradit, zvláště poté, co zjistí, že je sledován černým Mercedesem. Potřebuje zkontrolovat MND, jenže aby tuto operaci šéf posvětil, chce pádné důkazy... (TV Nova)

PTuranyi

Veľmi dobre natočený krimi thriller z prostredia vyšetrovania leteckých nešťastí. Osobný príbeh zvukového analytika má veľmi dobrú produkciu a ťah na bránu. Na americké thrillery nemá dosť pary, ale v niektorých pasážach im dýcha na chrbát a napriek tomu, že herecké obsadenie nehýri hviezdami, herecké výkony sú presvedčivé. 75% ()

Karbos

O filmu jsem si dopředu nic nezjistil. To bylo jedině dobře, jaké bylo mé překvapení, když jsem seznal, že u toho doslova trnu a hltám každou scénu. Opravdu povedený triller, který i přes svou dvouhodinovou stopáž nenudí a perfektně graduje. ()

Tarsan

Neokoukaný námět, zajímavé prostředí, dobří herci, tradičně výborná hudba. Jelikož neumím francouzsky, musel jsem vzít na milost český dabing. A tvůrci české verze ušetřili na konzultacích s odborníkem na leteckou terminologii takže místy jsou ty smrtelně vážně deklamované věty spíš k smíchu. Možná to mohlo být o 20 minut kratší ale i tak jsem to poctivě celé s napětím odkoukal. 90% ()

kyblik2

Slušná napínavá dráma. Nečakal som takúto nálož. Efektne natočené, výborne zahrané. Soundtrack mi pripomína Resident Evil 1 z 2002. Docela aj verím, že sa takéto sviňariny naozaj robia... ()

NikiVai

Bravurní thriller. Konečně film o pádu letadla, který je uchopený nějak jinak, neotřele, napínavě. Mě místy rušila ta francouzská poetičnost, sáhodlouhé záběry a přechody, kdyby to víc odsýpalo (hlavně v první polovině) asi bych byla spokojenější. Ovšem je možné, že rychlejší spád by ubral na celé dramatičnosti. Celkově ale skvělý film. ()

Holly_Molly

Aneb jak z téma na hodinovej dokument udělat 2 a čtvrt hodiny dlouhý "nudo-dRaMA"?!...Zajímavá sonda do světa aerolinií, Drama/Thriller se teda nekonal ani náhodou, kromě posledních 20 minut to nemá žádnej spád ani napětí, finální twist je předvídatelnej na první dobrou a finále nijaký...Bonusem budiž hlavní "hrdina", kterej i přesto že je všemi okolo sebe opěvován jako génius, se permanentně chová jako iracionální dement. ()

futislav

Příjemné překvapení. Čekal jsem obvyklý nízkorozpočtový ječák v letadle, kde se řeší různá sociálně-psychologická dramata a vyklubal se z toho velmi slušně udělaný thriller s dobrou zápletkou, který má spád i napětí. Musím jednu hvězdu ubrat kvůli několika hluchým místům. Vyplatí se je ale přetrpět a dokoukat film do konce. ()

Pytlicek

Zapadnuty film niekde v kope tych serialikov, ktorymi nas krmia no stoji za to si to pozriet urcite. Skoro to uslo mojej pozornosti a to by som naozaj lutoval. Klobuk dolu. ()

ilegal1983

Klobuk dolu pred frantikmi tentoraz.Nemozem povedat ci technologie a akustika ktore su vo filme pouzite su vobec pouzivane.Mozete sa ale dozvediet ako sa pristupuje v pripade nalezu ciernych skriniek.Film obsahuje aj hluche miesta a menej fungujuce pasaze.Inak nemam vyhrad a ako dramu vrele odporucam...som celkom v soku aku pecku som prave videl. ()

mdf

No frantíci, hodně překvapili. Parádní neokoukaný příběh, který je hodně napínavý až do konce a podbarvený skvělou hudbou. ()

cartouche

Sorry jako. Myslel jsem, že jde o popis skutečného vyšetřování zřícení letadla, jaké jsme tu před lety měli, a místo toho dostávám paranoidní, nerealistický thriller, jaké z duše nesnáším. Všechno je tak úžasně napínavé a tajemné, že stačí na chvíli odejít z pokoje a úplně ztratíte orientaci v tom, co se děje. ()

mitrax

nie je to tak v dnesnom svete nepravdepodobne, vlastne je to viac realitou nez by sme si chceli pripustit. Najvyssie hodnotenie pokazil zaver, ktory bol nerealny. Akcionari Peugeotu tiez asi nebudu nadseni kedze negativna reklama v tomto pripade nie je ziaduca. Vacsina ludi totiz tomu koncu uveri. Samozrejme, ze to nie je mozne... ()

Andrew88cz

Na úkor poměrně dobrého hodnocení jsem dal frantíkům šanci a neudělal jsem vůbec špatně. Pozvolný rozjezd tohoto thrilleru postupně graduje až do samotného rozuzlení. Dějová linka si trochu hraje i s vaší myslí a snaží se do poslední chvilky schovat pachatele před divákem a vůbec jak se to celé vlastně událo a především z jakého důvodu, což se za mě úspěšně dařilo po celou dobu filmu. Příjemné překvapení a zasloužené hodnocení v podobě 4* (7/10) ()

lineker

Frantíci dost dobře. Nechali mne vzpomenout na krimi thrillery boje jednoho hrdiny, proti celému světu, nebo alespoň bohatému korporátu. Navíc okořeněno prostředím, do kterého normální smrtelník nemá šanci vůbec nahlédnout. Dvouhodinová záležitost, která opravdu rychle uteče, protože je pořád co sledovat. Story se vyvíjí až k vcelku "banálnímu" vysvětlení leteckého neštěstí a "objevnému" zjištění, že prachy vládnou světu. ()

Sejkorka

Výborný thriller s jedním omylem, Vyhledal jsem kvůli Marine Vacth "born 9 April 1991)[1] is a French actress and model" dle wikipedie. Ani tady, ani tam jsem však nenalezl roli, kterou v "Black boxu" hraje. Vzhledem k tomu, že jsem ji viděl v jediném filmu = trochu erotickém "Jen 17" od začátku jsem myslel, že je to Noemie, manželka Mathieua, ale tu hraje Lou de Laâge, známá z koňské drámy Jappeloup. Tak to by bylo k pozadí, v popředí však je film samotný. O nezdolné touze dopátrat se pravdy, i za cenu spálených mostů a ve finále i života .....Matthieu (Pierre Niney) je mladý odborník na analýzu čiernych skriniek, ktorému pripadne úloha vyriešiť príčinu smrteľnej havárie úplne nového lietadla. Keď však úrady prípad náhle uzavrú, Matthieu cíti, že s dôkazmi nie je niečo v poriadku. Po novom vypočutí záznamu si uvedomí vážne znepokojujúce detaily. Mohla byť páska upravená? Napriek odporu šéfa začne Matthieu vlastné pátranie po pravde, ktoré však ohrozí viac než len jeho kariéru.  ()