Reklama

Reklama

Farma zvířat

  • Velká Británie Animal Farm (více)
Velká Británie / USA, 1954, 72 min

Předloha:

George Orwell (kniha)

Scénář:

Laurence Heath

Obsahy(1)

Farma Manor žije pod krutou nadvládou despotického farmára Jonesa. Jones necháva vyhladovať všetky zvieratá na farme. A tak zvieratá pripravia revolúciu a úspešne zvrhnú Jonesa. Je ustanovený nový režim, ktorý sa zo začiatku zdá byť skvelý, ale dobré časy netrvajú dlho. Prasa Napoleon za pomoci psov, ktorých sám potajme vycvičilo, prevzalo moc. Napoleon používa rôzne metódy demagógie a zvieratá si stále viac a viac podmaňuje. Nakoniec bez toho, aby si to uvedomili, sa majú horšie ako za vlády farmára Jonesa. Film je adaptáciou knihy Georga Orwella, ktorá je paródiou na komunizmus. (ethos)

(více)

Zajímavosti (11)

  • Spoiler: Oproti knižní předloze (nejspíš i díky častým zásahům CIA) jsou zde některé skutečnosti pozměněny. Postava osla Benjamina se v knize jako „budovatelská postava“ neprojevuje, pouze jako moudrý osel rezignující na stav a vývoj společnosti. Ve filmu je zcela vypuštěna důležitá postava klisny Lupiny, Boxerovy životní partnerky (dohromady představují základ šťastné rodiny, společně budující komunistický stát). Ve filmu je též upozaděna role ovcí symbolizujících tupé následovníky režimu a postavy mistra propagandy, Pištíka (v knize důležitý nástroj ovlivňování zvířat). (t.mon)
  • Spoiler: Prasata ve filmu znázorňují řadu postav. Major má být Lenin, Napoleon je J. V. Stalin, Kuliš je Trockij, který soupeřil po revoluci o moc se Stalinem, zasazoval se o industrializaci a elektrifikaci Sovětského svazu a byl vyhnán Stalinem ze země, usadil se v Mexiku, kde byl zavražděn agentem Stalinovy NKVD. Dále Pištík představující propagandu, který mistrně dokáže manipulovat s ostatními zvířaty, překrucuje a mění pravdu, pozměňuje fakta, špiní nepřátele, mlží a lže. Psi pak představují tajnou policii, která slepě plní rozkazy svého stvořitele Napoleona. Psi jsou věrní a poslušní svému pánovi. Koně Boxer a Lupina představují pracující lidi, kteří by pro myšlenku budování vlastního státu, kde jsou si všichni rovni, obětovali vlastní život. Ovce jsou tupý dav, bez přemýšlení opakují naučené fráze, nemají názor, nechtějí ho mít, neptají se. Svým sborovým, hlasitým opakováním frází přehluší jakýkoli hlas odporu, protinázor. Jde o ideální materiál pro totalitní vládce. Osel Benjamin je představitel pasivního intelektuála, který zná pravdu a tuší důsledky, ale nevidí žádné východisko. Svou aktivitu považuje za zbytečnou, protože ovce přehluší jakýkoli vzdor a psi zničí kohokoli, kdo se postaví pánovi. Havran Mojžíš představuje víru - křesťanství, které v totalitní společnosti ztrácí své místo, přesto se nedá zahubit. Slepice jsou prvními rebely proti Napoleonovi. Ten totiž požadoval, aby snášely více vajec, která by se prodala lidem. Slepice na protest všechna vejce rozbíjela pádem z výšky. Napoleon nařídil odepření stravy, což odneslo 9 slepic. Historkou o nemoci pak bylo vysvětleno jejich úmrtí. Lidé jsou pak představitelé kapitalistů, vykořisťovatelů. (Chagall)

Související novinky

Andy Serkis zamíří na Farmu zvířat

Andy Serkis zamíří na Farmu zvířat

22.04.2022

Herec, režisér a producent Andy Serkis (Batman, Válka o planetu opic) po komiksovém blockbusteru Venom 2: Carnage přichází zřejmě našel svůj následující režijní projekt a nemá jít o nic jiného než… (více)

100: Bitva u pokladen

100: Bitva u pokladen

03.01.2009

Asociace českých filmových klubů vás už tradičně zve na filmovou přehlídku Projekt 100. Letos startuje 15. ledna, potrvá do 31. května a diváci budou moci na velkých plátnech shlédnout několik… (více)

Reklama

Reklama