Farma zvířat

Velká Británie / USA, 1954, 72 min

Předloha:

George Orwell (kniha)

Laurence Heath

Krásná a výstižná bajka o idiocii lidské rasy. Orwell byl génius. Nelíbilo se mi akorát, že klisna Lupina, která byla v knize věrným společníkem Boxera, zde byla zcela vynechána a nahrazena nedůležitým oslem. To jako mužské přátelství má větší hodnotu a přemýšlející "žena" nebyla v té době populární? Tak to na mě totiž působí.(12.3.2012)

Tak tenhle příběh jsem viděla asi když mi bylo deset. Poprvé a naposledy jsem u animované pohádky brečela. No asi proto, že to pohádka nebyla :) Jak jsem to měla vědět, bylo to animovaný. Každopádně to ve mě zanechalo hluboký dojem. Ale asi už se na to pro jistotu nikdy nepodívám, nebudu riskovat, že bych fňákala znovu.(7.3.2015)

prostě nemůžu jinak. orwellovo téma zpracováno kouzelně a mrazivě zároveň, na krátké stopáži stíhá s přehledem gradovat a přestože jde o animovaný film, je silným podnětem k opětovnému zamyšlení nad tak snadným sklouznutím ke zneužití vpodstatě "ušlechtilé" myšlenky ve svůj prospěch. jednoduchá animace, jednoduchá myšlenka, přesto početné alegorické paralely. tohle je prostě filmová (když už ne literární, jako... ehm... tomu u některých lidí třeba může být...) "FarmVille" povinnost. 90%(24.8.2010)

Jeden z tech dospelejch animaku, kterej deti fakt nepochopi. Knizku jsem byl kdysi davno ve skole prinucenej precist a dej se ji drzi docela slusne, animace sice hodne jednoducha, ale pres padesat let starymu filmu se to neda vycitat. Nektery momenty vylozene mrazivy a jelikoz to ma jen 70 minut, tak to utece jako nic. Ja jsem spokojenej.(14.3.2010)

• Frajer42

Velmi silný Orwellův příběh, který je zpracován tak, že je to k poblití. Možná, že se na filmu brutálně vyřádil čas, ale spíše si myslím, že vypadá tak hnusně jak vypadá hlavně kvůli nedostatku talentu pánů režisérů. Vše vypadá jak špatně vytisknuté omalovánky, což by se dalo rozdýchat nebýt celkového ozvučení, které má potenciál maximálně odhánět diváky i na velkou vzdálenost. To, že v pozadí vykukuje brilantní příběh se stává druho kolejovou záležitostí, což je v tomto případě superkurevská škoda. Orwell byl frajer a tohle si rozodně nezasloužil, a to snad ani za jeho barmské excesy. 1*(3.12.2012)

• - Díky CIA existovalo 9 různých verzí scénáře a byl pozměněn konec filmu. (hippyman)

• - Farma zvířat byla vyrobena na objednávku CIA, která takto v době studené války bojovala proti komunismu. (oje)

• - Animovaná verze Orwellova románu z dílny J. Halase a J. Batchelorové se stala prvním celovečerním britským animovaným filmem. (hippyman)