Farma zvířat

Velká Británie / USA, 1954, 72 min

Předloha:

George Orwell (kniha)

Laurence Heath

Předloha tohoto filmu je nesmírně mrazivá, a tak se dalo předpokládat, že se její vyznění trochu změní, ale naštěstí jen trochu. I tak je to snesitelné. Pořád zůstává "Farma zvířat" úchvatnou a dech beroucí bajkou, která ukazuje význam moci v naší společnosti, jako málo co jiného, co bylo kdy napsáno nebo natočeno.(5.12.2014)

• sssssycak

Originál od George Orwella je jednou z nejzajímavějších knih, co jsem kdy četl, a proto jsem byl na tento film poměrně zvědavý. Bohužel z knihy je vybraná jen část, část je upravena a dost podstatné věci ve filmu úplně chybí, a proto nemůžu vúbec pozitivně hodnotit. Pokud jste knihu nečetli, možná vás tato vykuchaná verze uspokojí, ostatní se ale stejně raději vrátí zase ke knize jako já.(20.3.2011)

• Frajer42

Velmi silný Orwellův příběh, který je zpracován tak, že je to k poblití. Možná, že se na filmu brutálně vyřádil čas, ale spíše si myslím, že vypadá tak hnusně jak vypadá hlavně kvůli nedostatku talentu pánů režisérů. Vše vypadá jak špatně vytisknuté omalovánky, což by se dalo rozdýchat nebýt celkového ozvučení, které má potenciál maximálně odhánět diváky i na velkou vzdálenost. To, že v pozadí vykukuje brilantní příběh se stává druho kolejovou záležitostí, což je v tomto případě superkurevská škoda. Orwell byl frajer a tohle si rozodně nezasloužil, a to snad ani za jeho barmské excesy. 1*(3.12.2012)

Neuveriteľne spracovaný animák pre dospelých v ktorom je názorne ukázaný komunizmus v praxi, to čo začne ako revolta s dobrými úmyslami sa zvrhne v tyraniu, v ktorej sa nakoniec ľudia či v tomto prípade zvieratá majú ešte horiše než ako sa mali za minulého režimu. Prasa Napoleon, ktoré stelesňuje Stalina ako aj psiská stelesňujúce NKVD pôsobia chvíľami až mrazivo. Veľmi poučný film. Naviac ja ako obdivovateľ diela a odkazu pána Orwella musím dať jednoznačne 5*(19.3.2011)

• Isherwood

Z Orwellovy legendární mrazivé alegorické bajky vyždímali tvůrci všechno, co ji dělalo dobrou, a zůstal jenom zpachtěný patvar, který nepřináší krom alarmujících myšlenek ani hrstku vlastního nápadu. Jakoby někdo scénář napsal tak, že proškrtal knihu a začernil přitom to zásadní. Srovnávat papír s celuloidem není nikdy moc fér, ale tohle je barbarské znásilnění, které si o diváckou netoleranci říká docela bez okolků, a závěrem to definitivně stvrdí.(17.9.2009)

• - Mnoho profesí animovaného filmu ve Velké Británii vzniklo poprvé teprve při výrobě tohoto filmu. (hippyman)

• - Farma zvířat byla vyrobena na objednávku CIA, která takto v době studené války bojovala proti komunismu. (oje)

• - Díky CIA existovalo 9 různých verzí scénáře a byl pozměněn konec filmu. (hippyman)