Farma zvířat

Velká Británie / USA, 1954, 72 min

Předloha:

George Orwell (kniha)

Laurence Heath

Jeden z tech dospelejch animaku, kterej deti fakt nepochopi. Knizku jsem byl kdysi davno ve skole prinucenej precist a dej se ji drzi docela slusne, animace sice hodne jednoducha, ale pres padesat let starymu filmu se to neda vycitat. Nektery momenty vylozene mrazivy a jelikoz to ma jen 70 minut, tak to utece jako nic. Ja jsem spokojenej.(14.3.2010)

• sssssycak

Originál od George Orwella je jednou z nejzajímavějších knih, co jsem kdy četl, a proto jsem byl na tento film poměrně zvědavý. Bohužel z knihy je vybraná jen část, část je upravena a dost podstatné věci ve filmu úplně chybí, a proto nemůžu vúbec pozitivně hodnotit. Pokud jste knihu nečetli, možná vás tato vykuchaná verze uspokojí, ostatní se ale stejně raději vrátí zase ke knize jako já.(20.3.2011)

Vzhledem k tomu, že jsem fanoušek Pink Floyd a vzhledem k tomu, že se Pink Floyd nechali inspirovat knihou Orwella při natáčení alba Animals (1977), tak jsem tuto knížku již dávno četl. K filmu jsem se dostal až teď. Přemýšlím, co se mi na něm líbilo a co nelíbilo. Nelíbilo se mi, že tam umřelo hodně zvířátek a že prasata tam hrála opravdové svině. Ale tak to asi má být. Ta knížka není jiná, není ani méně napínavá či drtící svojí krutou pravdou. Animací mi to přišlo velmi podobné filmu Dumbo, i těmi písněmi. Celkově vzato.. Já asi nemám co vytknout. V roce 1954 to technicky asi lépe udělat nešlo a knížka samotná už byla napsána taky hodně dávno, takže já jsem prostě spokojený.(15.11.2010)

Animovaná adaptace Orwellova alegorického románu Farma zvířat si velmi rozumí s původní literární předlohou - taková ta lehká britská ironie, skoro sarkastický nadhled, jenž je přítomen v Orwellově textu, se podařilo tvůrcům dostat i do tohoto animovaného podobenství. Zprvu téměř pohádková úvodní formule, idylický černobílý svět zvířat na farmě, kterou kořistnicky spravují zlí lidé a mimo psů, pohůnků farmářů, jsou všechna zvířátka na farmě pozitivně exponována. Když se ale zvířata rozhodnout uskutečnit svůj plán a osvobodí se ze svého jha tím, že vyženou lidské majitele farmy, zprvu nevykrystalizované charaktery zvířat se rychle tříbí... Z hesel, které si zvířata napíší na zeď, jako mene tekel prosvítá jedno: Všechna zvířata jsou si rovna...ale některá jsou si rovnější... Dokonalá a kongeniální alegorie komunistické ideologie a jejího aplikování ve všech jejích středo- a východoevropských totalitních reinkarnacích. Škoda jen toho ,,neorwellovského" konce. Jde proti intencím jak původní literární předlohy, tak i samotného smyslu tohoto (klasicky) animovaného snímku...(18.9.2007)

Nebylo to špatné, ale já byl přesto zklamán a hlavně asi tím výrazným předěláním knižní předlohy. U tohoto filmu se prostě nepodařilo zachytit tak skvěle onu Orwellovu myšlenku. Asi to bylo i tím, že byl film moc krátký. I mnohé události se děly příliš rychle. Mohlo se to aspoň o půlhoďku prodloužit a bylo by to snad lepší. 6/10(5.1.2007)

• - V levicově orientované Francii nebyl film až do roku 1990 veřejně promítán. (hippyman)

• - Mnoho profesí animovaného filmu ve Velké Británii vzniklo poprvé teprve při výrobě tohoto filmu. (hippyman)

• - Farma zvířat byla vyrobena na objednávku CIA, která takto v době studené války bojovala proti komunismu. (oje)