Ve třicátých letech 20. století patřily uhelné doly v polském Horním Slezsku německým majitelům. Když polským horníkům hrozilo, že šachty budou kvůli krizi zavřeny, vyhlásili stávku a později dokonce i hladovku. (MVanis)

Enšpígl

Mám dojem, že Kazimierz Kutz musel mít v rodině nějakého horníka, protože z toho filmu jde neobyčejný respekt k horníkům. Při sledování Perly v koruně jsem si uvědomil, jak šťastněj jsem kluk, že mám práci (pro mě to je spíš zábava ), která mě umožnuje být šťastným a nejsem v situaci v jaký se necházeli horníci ve Slezksu v 30 letech. Emotivní dopad měl nejen silný příběh, ale i mistrovská práce kamery, která přesně ví, kdy zabrat celek a když detail. Věrohodnost v kažým záběru i dialogu. Perlu v koruně bych filmové ani neviděl je to hodně přesně trefená syrová opravdovost a z masových scén jde husina. p.s. Kdyby někdo měl odkaz na tu hornickou píseň proti mocipánům, hoď mi jí prosím do pošty. ()

• Protagonista Franciszek Pieczka měl zkušenosti s prací v dolech již před natáčením. Dříve, než se stal hercem, totiž pracoval na šachtě v Chořově. (džanik)