Extase (rakouská verze)

Drama / Romantický / Psychologický / Poetický

Rakousko / Československo, 1932, 87 min

Gustav Machatý

Jan Stallich

No sice mě ani tady netěší ten budovatelský konec, ale není tu naštěstí ta příšerná báseň, takže to působí o poznání lépe. Navíc tu jsou některé dialogy jiné a především tu jsou některé záběry, které v české verzi chybí. Problém je v tom, že to jsou ty, které tenhle film proslavily, takže je ta česká verze v podstatě uplně k ničemu. Doporučuji tuhle verzi, i kdyby snad německy s AJ titulky. Stejně v 90% stopáže jen hraje hudba....(16.8.2012)

• d-fens

ocenenia : MFF Benátky 1934 - Najlepšia réžia (Gustav Machatý)(29.9.2014)

V této verzi nejsou ty dialogy tak kostrbaté a v závěrečné scéně také chybí burcující přednes básně. Montáž je doprovozena jen dechy dělníků, takže se může zdát tato varianta mnohem organičtější, než česká. Navíc je kopie dostupná v čistší podobě - ale jinak mi stejně vychází pozitivní plichta :) A kdyby měl někdo nedůvěru k mému hodnocení, může si vyhledat, že právě tato verze je široce dostupná na VHS a DVD, na rozdíl od české, která vyšla jen na VHS a DVD je pouze hudbou budoucnosti.(9.7.2009)

• - Současnou zrekonstruovanou podobu filmu na DVD vydal Filmarchiv Austria. (NinadeL)