The Plague of the Zombies

Anthony Nelson Keys

Chris Barnes

Scénografie:

Bernard Robinson

Predromerovska zombie zalezitost z produkce Hammeru predstavuje zombies jako nemyslici otroky a ne jako mozkozrave prisery. Nastesti to vubec neni na skodu, precijen kostymni horror z sedesatych let... Herecky je to zvladnute moc pekne, zombies samozrejmne souvisi s voodoo, ale to vsechno neni dulezite. Uzasna v tomhle filmu je jedna konkretni snova scena, kde zombies lezou z hrobu, obklopuji hlavniho hrdinu a tvari se pri tom velice Fulciovsky. Mistr musel tenhle starej kousek urcite parkrat videt, protoze napriklad v pripade detailnich zaberu na hlavy klaticich se nemrtvych tady a v Zombi 2 bych se nebal mluvit o prime citaci. Uz kvuli te jedne pasazi to stoji za zhlednuti.(26.11.2005)

Chcete vědět, jak ty zombie vlastně vznikly? Toužíte mít domácího mazlíčka, který neotravuje a má minimální nároky na venčení? Chcete mít zaměstnance, kteří nezakládají odbory a výkonnostně jsou na úrovni soudruha Stachanova? V tom případě si zajeďte na Haiti a absolvujte několikatýdenní kurs "How to make very own zombie" pod vedením našich nejlepších voodoo šamanů! ...Další z povedených téměř gotických hororů, tentokrát s nemrtvými. Zajímavý je hlavně tím, že vychází z původních zdrojů o tom, kde vznikají a jak fungují zombie (celý proces opravdu není výmysl filmařů, na rozdíl od Romerovských zombie). Povinnost pro všechny nadšence do zombie tvorby. Pátá hvězda tomu chybí především kvůli táhlému ději, ale to je u filmů z této doby standardní problém. Proto neočekávejte akční řežbu ala Úsvit mrtvých (2004).(10.8.2013)

Hammer. Velmi slušný horor se vším, na co jsme v parádních atmosferických bijácích od kladivářů zvyklí: napětí, tajemno, spousta mlhy ze suchého ledu, nádherný studiový anglický venkov, který je daleko zajímavější než venkov reálný, kostýmní podívanou (tradičně se film odehrává v 19. století, konkrétně roku 1860). Tentokrát jde o staré dobré vúdú zombie, které mám mimochodem radši než ty postromerovské, živící se lidským masem či vybranými orgány. Námět a vůbec celý příběh tak trochu připomene White Zombie s Belou Lugosim. Jasně, logika někdy musela ustoupit příběhu (postavy jdou prostě náhodou tam, kde se něco stane, nebo že místní vikář má bohatou okultistickou knihovnu, což hlavní hrdina bůhvíjak zjistil), už vůbec nemluvím o tom, jak ochotně všichni hned začnou na zombíky prostě bez ptaní věřit, ale to k těmhle starým filmům patří. Důležitý je, že se divák baví - a já se bavil hodně. André Morell v roli ironického, cushingovského Van Helsinga pod jménem sir James Forbes stojí za sledování, chyba je, že to neplatí o dalších figurách. Michael Ripper se mihne jen tak epizodně, což je škoda. Ani dámská část ansámblu tentokrát - na Hammer - není povedená, i když potěší náznak vilnosti hlavního padoucha, který se hrne do olizování připoutané krásky na obětním stole. Škoda, že kamera cudně sjela pryč, docela by mě zajímalo, zda ji zprznil, či jen políbil. Nicméně - kvůli parádní atmosféře především hřbitovních scén patří tenhle film v hammerovské produkci rozhodně k těm lepším a hodně povedeným.(9.10.2016)

Další kostýmní hammer v podstatě identický s Gillingovým Reptilem. Někdo přijíždí do komunity, pátrá po místním tajemství, odhaluje zlo a ničí ho. Spád to má ale o ždibíček lepší, postavy sympatičtější, zombíci zde mají slušné masky a hřbitovní scéna je super. Zombíci jsou ale ve finále stále jen nemyslící otroci a nikoliv krvežníví mozkožrouti a to na co je hlavní záporák potřebuje je vysloveně k smíchu. Se zavřenýma očima 4*.(31.12.2013)

Ne tolik profláklý žánrový kousek jako I Walked with a Zombie (1943), ale minimálně stejně působivý. A to se stále vymyká trendu nastoleným Romerovým kultovním debutem o dva roky později. Tudíž žádný radioaktivní spad, nýbrž černá magie vyvolává nebožtíky z hrobů, aby započaly svou kariéru jako zneužití otroci. Snímek se může pochlubit pestrým technicolorem a pěknou hammerovskou atmosférou, takže ani na chvíli vám nedovolí se nudit. No a samozřejmě obsahuje již zmíněnou scénu Fulciovských rozměrů, kdy zombie vylézají z hrobů na mlhou zahaleném hřbitově. Vskutku parádní záležitost.(21.9.2011)