The Plague of the Zombies

Anthony Nelson Keys

Chris Barnes

Scénografie:

Bernard Robinson

,,Měl jsem tě utopit hned po narození!" ,,Děkuji, otče, věděla jsem, že to pochopíš. Jdu nám sbalit." Nu, děvenka sama pozdě pochopí, že někdy je lepší dát na radu starších... Hammer má řadu kvalitnějších horrorů, minimálně mezi Draculy a Frankensteiny se najdou perly, avšak pro fanouška gothické temnoty je to pořád výborná volba. Jak přivést zombie do staré dobré Anglie? Stačí nějakou dobu výletnit po Karibiku, zajet na Haiti a tam si osvojit praktiky voodoo. Úvodní rituál nenechá diváka na pochybách, že zvolil správně. Vyděšení obyvatelé vesnice, která nemá ani starostu, záhadná úmrtí a do toho příjezd slovutného profesora a jeho mladé dcery. Odhalit strašlivé tajemství může stát někoho i život. Drobná negativa jsou - nedostatek mlhy (u Hammeru s ní většinou nešetří), kobek, pavučin a stálý nešvar studia - točení nočních scén ve dne přes filtry, kdy snadno poznáte, že točili ve dne přes filtry. Ke čtyřem hvězdám jedna navíc za parádní hřbitovní scénu!(9.4.2012)

Když jsem film spustil poprvé a hned zkraje viděl bubnující domorodce, dost jsem se zděsil a film vypl, protože tenhle styl není asi to pravé ořechové. Po čase jsem se k filmu vrátil, přiznám se, z nedostatku ničeho lepšího, a ejhle jaké bylo moje překvapení. Je to velice dobrý atmosférický horor s opravdu zajímavou myšlenkou. Pravda je, že masky nejsou nic moc, ale přece jen, po tolika letech se to dá akceptovat. Rozhodně velice zajímavý film, vymykající se žánrovým klišé. 80 %(2.2.2012)

Chcete vědět, jak ty zombie vlastně vznikly? Toužíte mít domácího mazlíčka, který neotravuje a má minimální nároky na venčení? Chcete mít zaměstnance, kteří nezakládají odbory a výkonnostně jsou na úrovni soudruha Stachanova? V tom případě si zajeďte na Haiti a absolvujte několikatýdenní kurs "How to make very own zombie" pod vedením našich nejlepších voodoo šamanů! ...Další z povedených téměř gotických hororů, tentokrát s nemrtvými. Zajímavý je hlavně tím, že vychází z původních zdrojů o tom, kde vznikají a jak fungují zombie (celý proces opravdu není výmysl filmařů, na rozdíl od Romerovských zombie). Povinnost pro všechny nadšence do zombie tvorby. Pátá hvězda tomu chybí především kvůli táhlému ději, ale to je u filmů z této doby standardní problém. Proto neočekávejte akční řežbu ala Úsvit mrtvých (2004).(10.8.2013)

Profesionálne ponúknutý zombie horor, ktorý aj napriek tomu, že sa natáčal zároveň s iným Gillingovým eposom - THE REPTILE - rozhodne nevyznieva druhotne. Krásna, hammerovsky strašidelná atmosféra a jedny z technicky najbrilantnejších zombies pred prelomovým rokom 1968, kedy na plátnach po prvý krát vystúpili Romerovi miláčikovia.(28.5.2011)

Zombie po hammerovsku. A vůbec ne špatně! Kladiváři nepřichází s nemrtvými na způsob moderního epidemiologického pavýkladu, ale nabízí jejich základní mýtus, tedy temné rituály voodoo. Anglický venkov 19. století a záhadná úmrtí, která vyšetřuje pravý anglický gentleman. Tady si neodpustím poznámku k českým titulkům, s nimiž jsem měl čest, "kurva" či "osrávat" příliš do slovníku těchto mužů nezapadá. S filmy od Hammeru teprve začínám, tak nemám moc s čím srovnávat, ale pokud se točí v podobném duchu, těším se na další průzkum. Plague of the Zombies má své opravdu silné okamžiky, třeba hřbitovní scéna či první zjevení nemrtvého a jen málo těch slabých, finále v dolu působí trochu směšně a netečnost manžela při pitvě své manželky řekněme poněkud zvláštně. Poslední zmíněné však nedokážu posoudit, svou ženu jsem ještě nepitval. Kulantní čtyřka.(30.5.2015)