Reptilicus

Poul Nyrup

Scénografie:

Helge Hansen
  • POMO

Dánska podoba monster žánru, v ktorej obrovská jašterica, chŕliaca zelený sliz, ohrozuje Kodaň. Veľkorozpočtový, vážne myslený komerčák so šablónovitým scenárom a formulaickými (hoci typologicky dobre obsadenými) postavami. Na potenciálnu európsku osobitosť poňatia látky zabudnite, všetko tu vyzerá ako v americkej konkurencii - vojsko, davové scény, zdvíhací most, dve pekné blondínky, dokonca ani útok na príšeru pod vodou nechýba. Problémom sú ale mimoriadne zlé vizuálne efekty, nad ktorými v niektorých scénach (chŕlenie zeleného slizu, človek v papuli obludy) zostáva rozum stáť. Americké sci-fi z 30. rokov boli po tejto stránke lepšie zvládnuté. A tie archívne zábery topiacich sa lodí, ktoré akože nie sú archívne a potopil ich Reptilicus - ergh!(4.8.2005)

Tenhle film se objevuje v hodně filmech. Každopádně je to taková průměrná nicméně si myslím že slušná filmařina s neuvěřitelně klišoidníma dialogama které mě srážely do kolen. Samotné monstrum se objeví někdy kolem 40 minuty, ta první polovina je spíše vědecko fantastické scifi nicméně je pěkně natočené a je na co koukat. Když se objeví monstrum tak možná někomu přijde spíše jako hračka, ono to není zrovna nijak dobře navržená příšera a třeba jazyk byl šílenej. Ale věděl jsem co mě čeká. Scéna na mostě je ale parádní. Pro mě průměrnej kousek. Viděl jsem horší.(10.3.2012)

Ach ti vědci, copak se nikdy nepoučí?! "Chytili jsme smrtonosnou obludu, vraždící stroj se kterým si nevíme rady. Co s ní budeme dělat?" "Ále, dejte ji do té rozviklané klece ve které chybí pár mříží, no do té v laboratoři s výhledem na školku. Budeme ji tady studovat a zmutujeme ji aby byla třikrát větší, neprůstřelná a plivala kyselinu." Zhruba takhle začíná typický monster movie. Až na mírné odchylky není Reptilicus výjimkou. Parta sebevědomých lidí se snaží kolektivně nominovat na darwinovu cenu a díky jejich snaze lehne popelem nějaké to město. Tentokrát tedy Kodaň. Sluší se poznamenat že ji Dánové nedají lacino. Manévry které rozpoutají si nezadají s menší válkou. Nasadí tanky, dělostřelectvo, námořnictvo a pochopitelně i hromadu pěchoty. Což nejsou směšně odfláklé efekty, ale doopravdické záběry vojska. Řádění obludy bohužel tak realistické není a místo hrůzy budí spíše záchvaty smíchu. Triky se vůbec nepovedly a kupodivu snímek vypadá nejlépe když potvora na plátně vůbec není. Kdyby se její záběry vystříhaly a režisér místo toho natočil politické drama o vojenském převratu v Dánském království, tak by udělal líp. A to říkám jako člověk který má pro klasické monster movie slabost.(2.11.2014)

• zelvopyr

Fail. Jediné světlé momenty jsou vážně míněné sexistické prvky typu "tady v Dánsku nejsme zvyklí, aby se vědou zabývala taková krásná žena" (není v tom náboj, říká jí to odpudivý starý vědec). Jinak film působí jako turistické promo pro návštěvu Dánska pro americkou střední třídu, všichni Dánové mluví americky, s jižanským přízvukem... // P.S. koukal jsem i na dánskou verzi, tam jsou ještě komičtější (nechtěně) vložky...(11.2.2012)

• kaylin

„Reptilicus“ je klasickým produktem, který byl ve své době natočen. Snaha o to, aby každá země měla svoje monstrum, které se snaží ničit její hlavní město. „Reptilicus“ ale nevyniká ani trikově a ani příběhem, atak je spíš jen takovou zajímavostí, mimochodem i z toho pohledu, že se jedná o první a zatím také jediný horor s příšerou, který kdy byl v Dánsku natočen.(13.4.2014)

• - Existujú dve verzie - 1. natočená v dánštine dánskym režisérom Poulom Bangom, 2. natočená takmer s rovnakým tímom, v angličtine americkým režisérom Sidney W. Pinkom. (Mihail123)