poster

Reptilicus

Sci-Fi

Dánsko, 1961, 90 min

Zvuk:

Poul Nyrup

Scénografie:

Helge Hansen
(další profese)
 • POMO
  **

  Dánska podoba monster žánru, v ktorej obrovská jašterica, chŕliaca zelený sliz, ohrozuje Kodaň. Veľkorozpočtový, vážne myslený komerčák so šablónovitým scenárom a formulaickými (hoci typologicky dobre obsadenými) postavami. Na potenciálnu európsku osobitosť poňatia látky zabudnite, všetko tu vyzerá ako v americkej konkurencii - vojsko, davové scény, zdvíhací most, dve pekné blondínky, dokonca ani útok na príšeru pod vodou nechýba. Problémom sú ale mimoriadne zlé vizuálne efekty, nad ktorými v niektorých scénach (chŕlenie zeleného slizu, človek v papuli obludy) zostáva rozum stáť. Americké sci-fi z 30. rokov boli po tejto stránke lepšie zvládnuté. A tie archívne zábery topiacich sa lodí, ktoré akože nie sú archívne a potopil ich Reptilicus - ergh!(4.8.2005)

 • Campbell
  ***

  Tenhle film se objevuje v hodně filmech. Každopádně je to taková průměrná nicméně si myslím že slušná filmařina s neuvěřitelně klišoidníma dialogama které mě srážely do kolen. Samotné monstrum se objeví někdy kolem 40 minuty, ta první polovina je spíše vědecko fantastické scifi nicméně je pěkně natočené a je na co koukat. Když se objeví monstrum tak možná někomu přijde spíše jako hračka, ono to není zrovna nijak dobře navržená příšera a třeba jazyk byl šílenej. Ale věděl jsem co mě čeká. Scéna na mostě je ale parádní. Pro mě průměrnej kousek. Viděl jsem horší.(10.3.2012)

 • noriaki
  ***

  Ach ti vědci, copak se nikdy nepoučí?! "Chytili jsme smrtonosnou obludu, vraždící stroj se kterým si nevíme rady. Co s ní budeme dělat?" "Ále, dejte ji do té rozviklané klece ve které chybí pár mříží, no do té v laboratoři s výhledem na školku. Budeme ji tady studovat a zmutujeme ji aby byla třikrát větší, neprůstřelná a plivala kyselinu." Zhruba takhle začíná typický monster movie. Až na mírné odchylky není Reptilicus výjimkou. Parta sebevědomých lidí se snaží kolektivně nominovat na darwinovu cenu a díky jejich snaze lehne popelem nějaké to město. Tentokrát tedy Kodaň. Sluší se poznamenat že ji Dánové nedají lacino. Manévry které rozpoutají si nezadají s menší válkou. Nasadí tanky, dělostřelectvo, námořnictvo a pochopitelně i hromadu pěchoty. Což nejsou směšně odfláklé efekty, ale doopravdické záběry vojska. Řádění obludy bohužel tak realistické není a místo hrůzy budí spíše záchvaty smíchu. Triky se vůbec nepovedly a kupodivu snímek vypadá nejlépe když potvora na plátně vůbec není. Kdyby se její záběry vystříhaly a režisér místo toho natočil politické drama o vojenském převratu v Dánském království, tak by udělal líp. A to říkám jako člověk který má pro klasické monster movie slabost.(2.11.2014)

 • zelvopyr
  odpad!

  Fail. Jediné světlé momenty jsou vážně míněné sexistické prvky typu "tady v Dánsku nejsme zvyklí, aby se vědou zabývala taková krásná žena" (není v tom náboj, říká jí to odpudivý starý vědec). Jinak film působí jako turistické promo pro návštěvu Dánska pro americkou střední třídu, všichni Dánové mluví americky, s jižanským přízvukem... // P.S. koukal jsem i na dánskou verzi, tam jsou ještě komičtější (nechtěně) vložky...(11.2.2012)

 • kaylin
  **

  „Reptilicus“ je klasickým produktem, který byl ve své době natočen. Snaha o to, aby každá země měla svoje monstrum, které se snaží ničit její hlavní město. „Reptilicus“ ale nevyniká ani trikově a ani příběhem, atak je spíš jen takovou zajímavostí, mimochodem i z toho pohledu, že se jedná o první a zatím také jediný horor s příšerou, který kdy byl v Dánsku natočen.(13.4.2014)

 • - Existujú dve verzie - 1. natočená v dánštine dánskym režisérom Poulom Bangom, 2. natočená takmer s rovnakým tímom, v angličtine americkým režisérom Sidney W. Pinkom. (Mihail123)