poster

Cheung foh

 • Hong Kong

  鎗火

 • anglický

  The Mission

 • anglický

  Gunfire

  (neoficiální název)

Akční / Drama / Krimi / Thriller

Hong Kong, 1999, 84 min

 • ladynka
  ****

  Mission, to je esence stylu Johnnie Toa. V podstatě jednoduchý příběh (co také natočit za 18 dní takřka bez scénáře :-) dává režisérovi prostor k experimentování. Žánr gangsterského filmu posouvá díky novému pojetí akce a komponování mizanscény. Důležitá tady totiž není samotná akce, ale i okamžiky před ní (tzv. statické záběry nehybných postav vytvářejících dojem spoutané energie skloubením pohybů kamery, střihu a hudby). Vztahy řadových členů triády odlehčuje černým humorem ("Je to jen jeden prst..."), prostor dostává i typický znak Milkyway snímků, princip náhody versus osud.(21.8.2006)

 • Kaluž
  ***

  Tenhle hongkongský bonbónek mi doporučil scenárista Ed Brubaker v článku, kde se rozepsal o filmech, jenž inspirovaly jeho komiksový opus magnum Criminal. Když pominu laciný vizuál a slizce excentrický hudební motiv, jedná se o příjemnou mafiánskou jednohubku východního střihu. Pětice vysloužilých veteránů je povolána zpět do služby, aby ochránila svého bosse (s vážně podivným účesem), kterému jde tvrdě po krku konkurenčí gang. Přestřelky na denním pořádku, jeden osudový zvrat a krvavá lázeň v závěru. Jednoduché jak facka cirkulárkou. Sem tam dojde i na nevinný humor, který připomene, že nesledujeme pouze partu terminátorů - hustou atmosféru tak naředí třeba kopaná s kuličkou zmačkaného papíru během volné chvilky nebo vtipkování s explodující cigaretou. Příjemné pokoukání, na pozdní noční hodinu jako dělané.(27.8.2013)

 • Vavča
  **

  Ach jo, dal jsem si kdysi zásadu, nebudu hodnotiti špatné filmy, protože jich jsem jich viděl dost(a asi jich ještě hodně uvidím) a kdybych je tu měl zhodnocené ať hvězdičkami nebo komentářem, připomínalo by mi je to. Kromě toho dost lidí tu špatné filmy hodnotí, takže beze mě se to obejde. Jenže u tohoto filmu jsem prostě musel porušit pravidlo. Výjimečně špatný film nejen na poměry Jeníka Toa(a to jsem jeho příznivec!), či asjiské kinmeatografie, ale kinematografie obecně. Já a pár vyjímek jsme snad museli vidět jiný film, než ostatní. Slovy klasika věru nevím, co mám vytknouti dříve. Naprosto otravná většinou synťáková hudba, která je ale naprosto ubohá(jako mám podezření, že to nemohl složit člověk, je tak jednoduchá a pitomá, že dítě z mateřské školky by určitě vymyslelo něco lepšího, kdyby jste mu dali klávesy a sadu samplů). Tak špatný hudební doprovod jsem snad ještě neslyšel(když pominu remastrovanou verzi filmu Stávka, nebo některé motivy ze Sunshine Cops). Ke scénáři, nevadí, že tu není a je improvizovaný, více tvůrců takto někdy pracuje. Jenže tady se prakticky o postavách skoro nic nedovíte, ani jejich typických vlastnostech, minulosti atd. Mohlo by to fungovat za jiných podmínek, ale tady ne. Vládne tu naprostá sterilita, nuda. Akční scény jsou většinou jen v lehkém průměru a občas nadprůměru. Vládne tu malátnost, mátožnost nejen v postavách, ale i ději. Prostě nic mě tu nezaujalo, postavy, "příběh" ani akční scény. Tady je něco špatně, a není to tím, že bych měl špatnou náladu nebo tak něco. A to experimentování o kterém mluví ladynka buď nevidím, nebo mě nechává chladným, protože nemá žádné přínosné účinky pro film. Já jsem tolerantní člověk, snažím se k filmu přistupovat citlivě a ocenit, co je dobré i špatné, nebýt hrubý, zbytečně nenadávat atp. Ale tentokrát mě vizuální stránka nemůže odvrátit od zdrcujícího verdiktu. Je to jeden z nejhorších filmů, co jsem kdy viděl. Je mi záhadou, jak se tento snímek dostal do žebříčku 100 nejlepších filmů čínské kinematografie. A asi mi to záhadou i zůstane. Třeba mi někdo napíše a vysvětlí proč je to tak dobré, ale já to tam nevidím. Četl jsem články na netu, recenze, i úryvky z knih, jenže prostě opakuji já to tam nevidím a nevěřím tomu, že to tam je, nebo že tak někdy budu chápat.(15.8.2009)

 • Flipnic
  ***

  Podle mě dost zbytečně přeceňované gangsterské drama, které si výrazné hodnocení nezaslouží. Asie i západ se může pyšnit mnoha kvalitnějšími gangsterkami, tohle je jen taková od nikud nikam nevedoucí "fraška". Navíc musím poprvé v životě napsat, že tento film se mi zdál až "příliš asijský" ... Excelentní look filmu a vizual, zabarvení, kamera ... naprosto na výbornou, spletl bych si to i s korejským filmem jak je to výtvarně dobře udělané. Ale zbytek je dost nezáživná nuda, kterou zachraňuje pár dobrých přestřelek a emocionálně vyhrocených situací... Jeden z mála těch průměrných asijských filmů ...(15.6.2009)

 • Shit
  ***

  Nechápu to, je tady hromada akce, střílečky snad každých 5 minut, cool kamera a pytle na mrtvoly se snad musely vyprodat, jenže mě to prostě vůbec nebavilo, žádná postava nebyla natolik výrazná, aby mě zaujala, u příběhu mi přišlo, že snad žádnej nebyl, i když se to tvářilo že jo a celý to působilo, že to nemá co říct. Neni to ani bezduchá akční nálož, ani nic inteligentního, prostě takový akční nudný nic s chytlavou ústřední melodii(13.6.2009)

 • Francis Ng

 • - V době natáčení zažíval hongkongský filmový průmysl krizi. Ta měla přímý dopad i na tento film. Byl natočen během 19 dní. (Jigvell)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace