Továrnik Sam Dodsworth (Walter Huston) sa vyberie s manželkou Fran (Ruth Chatterton) na svadobnú cestu po 20 rokoch.
Časom zistí, že jeho starnúca frivolná žena prežíva aférku a odpúšťa jej. No zápletka sa na inom mieste opakuje. (matriosa)

pepo

Pôsobivý film o smutných životných pravdách. Parádne zahraný, so strhujúccimi kľúčovými scénami. Nepozerá sa to ľahko, ale tieto veci je dobré si pripomínať (aj keď som ich našťastie v tejto podobe nezažil). Žánrový chameleón Wyler sa fakt vedel nájsť vo všetkých témach. Dosť mi to pripomínalo výborného Náhodného turistu. 9/10 ()

Carthorias

LFŠ 2019, film 4: Poctivé drama ze staré školy, o jednom sympatickém panu továrníkovi, kterému trvá bezmála 100 minut stopáže, než dá sbohem své příšerné manželce. Až si člověk říká, jak s někým takovým mohl 20 let vydržet. Walter Huston je úžasný, podle mě ještě lepší než v pokladu na Sierra Madre. ()

Flego

Pán Dodsworth predá svoju továreň na výrobu automobilov a podnikne so svojou manželkou cestu do Európy. Netuší, že mu prevráti celý život naruby... William Wyler je vynikajúci režisér, o ktorom nikto nepochybuje. V tomto snímku potvrdil svoj talent, film je natočený bez chýb, ale chýba mu istá priamočiarosť. O pár rokov neskôr by túto manželskú dráma natočil šťavňatejšie. ()

kaylin

Z hlediska hereckého je to výborný film. To, co předvádí především Walter Huston je neskutečné. Je uvěřitelný, jako kdybyste skutečně sledovali muže, který se snaží vyrovnávat s každodenním životem. Ono to pak v konečném důsledku není špatné ani příběhem, ale nějak mi to úplně nesedlo a přišlo mi to vizuálně až moc blazeované. ()

Anderton

Namiesto nejakého premúdrelého komentára odcitujem knihu 1001 Filmov, ktoré musíte vidieť: "V dobe, keď celý hlavný prúd americkej filmovej tvorby sa zdá byť zameraný na publikum štrnásťročných chlapcov, je Továrnik Dodsworth vítanou pripomienkou, že sa kedysi v Hollywoode točili aj filmy pre dospelých." Iba dodám, že Dodsworth je filmom ešte pre staršie publikum, medzi ktoré spadám ja, ale verím románu aj Wylerovi, že takéto problémy rieši väčšina manželstiev po tom, čo stratila po vychovaní dieťaťa "spoločenskú funkciu". Nechcel by som vidieť, ako by dnešné publikum reagovalo na tento film, ak by mu bol náhodou pustený v kine. To by bolo utrpenia.... ()

• Továrník Dodsworth je jediným snímkem dvojice Goldwyn-Wyler, na němž se nepodílel Gregg Toland, ale jiný význačný kameraman, krakovský rodák Rudolph Maté. Wylerův styl, včetně smysluplného využití hloubky filmového pole, tím však nebyl dotčen ani v nejmenším. (Zdroj: Letní filmová škola)