Továrník Dodsworth

Dodsworth

Drama / Romantický

USA, 1936, 101 min

Výborné drama, které v záplavě filmů o lepší společnosti vyčnívá svou upřímnosti. Základní zápletka je jednoduchá, ale z ní se pouze odvíjí řada událostí, které jsou velmi reálné jak pro bohatou smetánku, tak pro střední a nižší třídu (byť v obměnách). Wyler už zde ukazuje svůj nepopíratelný talent, který ční nad jinými režiséry, kteří byli až příliš otroky producentů a filmových studií a svůj styl standartizovali.(10.9.2010)

Tenhle film jsem si pustila, a zjistila jsem, že nějak není nálada ..Vypnula jsem, a nechala náladu, aby sama přišla .. Dnes jsem shlédla, a ač filmy tohoto typu nejsou můj šálek ... kupodivu jsem dokoukala ,-) Bylo to tedy především díky Walteru Hustonovi, který tu podává neuvěřitelný výkon ... Perfektně tu zahrál a jenom mi potvrdil, že se mi má proč líbit ,-) Téma nadčasové, a ta jeho žena, ta byla fakt na ránu ..(19.10.2014)

Z hlediska hereckého je to výborný film. To, co předvádí především Walter Huston je neskutečné. Je uvěřitelný, jako kdybyste skutečně sledovali muže, který se snaží vyrovnávat s každodenním životem. Ono to pak v konečném důsledku není špatné ani příběhem, ale nějak mi to úplně nesedlo a přišlo mi to vizuálně až moc blazeované.(13.8.2014)

Namiesto nejakého premúdrelého komentára odcitujem knihu 1001 Filmov, ktoré musíte vidieť: "V dobe, keď celý hlavný prúd americkej filmovej tvorby sa zdá byť zameraný na publikum štrnásťročných chlapcov, je Továrnik Dodsworth vítanou pripomienkou, že sa kedysi v Hollywoode točili aj filmy pre dospelých." Iba dodám, že Dodsworth je filmom ešte pre staršie publikum, medzi ktoré spadám ja, ale verím románu aj Wylerovi, že takéto problémy rieši väčšina manželstiev po tom, čo stratila po vychovaní dieťaťa "spoločenskú funkciu". Nechcel by som vidieť, ako by dnešné publikum reagovalo na tento film, ak by mu bol náhodou pustený v kine. To by bolo utrpenia....(12.7.2014)

Měl to být jeden z Wylerových nejlepších filmů, ale minimálně v mých očích patří spíš k jeho slabším kouskům. Jistě, téma je nadčasové, herecké výkony vynikající, ale celé je to takové......unylé. Podle mnoha ohlasů jedno z nejsofistikovanějších a nejzávažnějších hollywoodských dramat 30. let. Já si ale raději dopřeju "lehčího" Lubitsche nebo Capru. *** 1/2(13.7.2009)