Sir Alex Ferguson: Nikdy se nevzdej

• Velká Británie Sir Alex Ferguson: Never Give In (více)
Trailer
Velká Británie, 2021, 130 min (Alternativní 109 min)

Dokument zachycuje osobní i profesní život jednoho z nejlepších manažerů a trenérů fotbalové historie, Sira Alexe Fergusona. Film režírovaný Fergusonovým synem Jasonem vyzdvihuje některé z nejdůležitějších a nejúspěšnějších okamžiků jeho šestadvacetiletého působení v čele klubu Manchester United. (HBO Max)

Trailer

Enšpígl

Aby se ti tohle líbilo, nemusíš být ani fotbalový fanoušek, jak dokazuje komentář kolegyně Dzeyny ani fanoušek United, jak dokazují komentáře mnohých zdejších kolegů. Já jsem velký fanoušek fotbalu a nulový United, ale tohle mě teda dostalo.  Sir Alex je ve fotbalovým světě fenomén a takhle krásný dokument vyprávěn silným osobním emotivním příběhem si jednoznačně zasloužil. Nejde jen o to, že vlastně stvořil vítěznou dekádu MU, ale i jeho dokonalý čtení lidských povah takových silných osobností a ego individualit jako Beckham, Ronaldo, ale hlavně Eric Cantona. První třetinu dokumentu jsem sledoval opravdu na jeden nádech, fantastický, kde začal jeho neuvěřitelný příběh. ()

Likan7

Jak mám hodnotit něco, co formovalo můj život? Jak se mám snažit o objektivní hodnocení? Alex Ferguson byl na vrcholu, když jsem začal na Galaxii Sport sledovat Premier League a když se mi začal líbit ten tým v červených dresech. Obliba přerostla v lásku a nedílnou součást mého života...i dnes, po 20 letech. Sir je nejvíc... Čert sem objektivitu, tenhle dokumentární film je jedna velká pocta nejlepšího stratéga a psychologa. Několikadílná série by byla lepší, však se tu občas nepříjemně jede rychlíkem dopředu, ale nemůžu jinak... Na konci mi tekly slzy. ()

noriaki

Je zvláštní když řeknu že nejvíc mě dostaly záběry Skotska šedesátých let, ale kdo viděl, pochopí. Dokument má fantastický střih a výbornou kameru. Množství raritních záběrů je neuvěřitelné, a dokonce i notoricky známé a mnohokrát opakované momenty uvidíte z neznámých úhlů. Zamrzelo mě jen přílišné točení okolo zdravotních problémů Fergieho. Byly to silné pasáže, ale přece jen trochu rušily plynulost vyprávění. ()

Dm1tr1j

Syn svetoznámeho futbalového trénera pripravil komorný dokument o kariére, ktorá pre britský futbal znamená veľmi veľa. Na pozadí mozgovej porážky sa rozhodli jeho spomienky uchovať na filmový pás. Dokument je ladený výsostne na Alexov život a k slovu sa nedostávajú ani hviezdy ktoré on vychoval. Čo je možno škoda, trošku chvály od ikon futbalu by prinieslo viac pátosu a legenda by vyznela mocnejšie. Vyhodil by som zmienky o jeho žene, pretože väčšina ľudí nechápe aká rivalita v Británii zúrila medzi katolíkmi a protestantmi a fakticky k jeho kariére nemá absolútne čo povedať okrem jednej dvoch viet, že to mala ťažké s výchovou detí keď nebol nikdy doma. Časová os dokumentu sa pričasto vracia k prítomnosti kedy rozpráva o svojich náhlych zdravotných ťažkostiach. Asi chcel jeho syn vyvolať viac ľútosti. To sa však do dokumentu o človeku čo vo svojom živote zažíval najväčšie úspechy v jeho odvetví nehodí vôbec. Hodnotiť kameru v tomto prípade nemá zmysel keďže sa jedná o promo zábery lodeníc a športové zábery zápasov. Jediné nové zábery boli statické na rodinu Fergusonovcov a pár minút domáceho videa. Scenár a réžia to skôr pokazili ako dotiahli na 3*. ()

Kopi1

Výborné zpracování o jednom z nejlepších trenérů všech dob. Jeho hráčskou kariéru a začátky jeho trenérské kariéry jsem neznal, takže o to ještě větší respekt.  Skvělé záběry ze zákulisí a stadionů, vyprávění pana Fergusona bylo zajímavé a poutavé, proběhlo zde také mnoho emocí, které jsem na konci dokumentu pociťoval, posledních cca 20 minut bylo perfektních. Pro každého fanouška kteréhokoli klubu, by toto měla být povinnost. ()

• Roy Keane, coby bývalý hráč Manchesteru United, odmítl být součástí tohoto filmu. (TheSpearCZ)

Související novinky

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD

30.12.2021

Rok 2021 proběhl z hlediska kinematografie v o něco menší nejistotě než rok 2020, kdy byly v důsledku virové epidemie zavírány kinosály a filmové premiéry se houfně odsouvaly, což trvalo až do… (více)