Sir Alex Ferguson: Nikdy se nevzdej

• Velká Británie Sir Alex Ferguson: Never Give In (více)
Dokumentární / Životopisný
Velká Británie, 2021, 130 min (Alternativní 109 min)

Dokument zachycuje osobní i profesní život jednoho z nejlepších manažerů a trenérů fotbalové historie, Sira Alexe Fergusona. Film režírovaný Fergusonovým synem Jasonem vyzdvihuje některé z nejdůležitějších a nejúspěšnějších okamžiků jeho šestadvacetiletého působení v čele klubu Manchester United. (HBO Max)

Makky

Rozprávanie toho najlepšieho vo svojom obore o motiváciách, krokoch a kľúčoch k tomu, ako sa mu podarilo byť úspešný. Skvele zostrihaný dokument, ktorý pohltí nielen fanúšikov Aberdeenu a ManUnited, ale každého, kto má vášeň pre futbal. Nikdy sa nevzdávaj! SAF zdieľa myšlienky, ktoré majú presah ďaleko za hranice futbalu. ()

Enšpígl

Aby se ti tohle líbilo, nemusíš být ani fotbalový fanoušek, jak dokazuje komentář kolegyně Dzeyny ani fanoušek United, jak dokazují komentáře mnohých zdejších kolegů. Já jsem velký fanoušek fotbalu a nulový United, ale tohle mě teda dostalo.  Sir Alex je ve fotbalovým světě fenomén a takhle krásný dokument vyprávěn silným osobním emotivním příběhem si jednoznačně zasloužil. Nejde jen o to, že vlastně stvořil vítěznou dekádu MU, ale i jeho dokonalý čtení lidských povah takových silných osobností a ego individualit jako Beckham, Ronaldo, ale hlavně Eric Cantona. První třetinu dokumentu jsem sledoval opravdu na jeden nádech, fantastický, kde začal jeho neuvěřitelný příběh. ()

Pítrs85

Alex Ferguson je opravdový (rudý) ďábel, proto ho bůh do svého ráje ještě nechtěl a vyhradil mu tu na zemi, mezi námi obyčejnými smrtelníky, další čas (přestože šance na přežití po krvácení do mozku byly pouze 20 % (což je pořád víc, než že Arsenal vyhraje ligu)). Dokument, ze kterého budou mít hlavně fans United husí kůži, dokument, jenž jim připomene, jak moc výjimečnému klubu fandí (což je něco, co nám fans City nebo Chelsea závidí, ač to nepřiznají). A právě na této výjimečnosti se největším dílem podílem Sir Alex Ferguson, fotbalový manažer, který změnil svět fotbalu jednou provždy. "Football, bloody hell." ()

becki_tu

Pro mě jako pro fanouška United příjemná povinnost. Už totiž od konce devadesátých let, kdy jsem prožíval hokejové Nagano nebo fotbalové MS ve Francii, jsem se stejným nadšením sledoval fotbalovou partu kolem Giggse, Beckhama nebo Scholese, kterou v roce 1999 dovedl k historickému úspěchu právě Sir Alex. A jsem opravdu neskutečně rád, že jsem nemalou část Fergusonova manažerského působení na lavičce United mohl sledovat jako věrný fanda rudých ďáblů a ikdyž jsou poslední roky poněkud skromnější na trofeje, pořád jsou zde právě ty nezapomenutelné vzpomínky na zmiňovaný treble v roce 1999, na penaltové finále Ligy mistrů v roce 2008 nebo na jubilejní 20. (a zatím poslední) ligový titul v roce 2013. A za tyto vzpomínky ze srdce děkuji, Sire Alexi Fergusone. GGMU! ()

Arsenal83

Ani zďaleka nie som fanúšik Manchestru United, ale žuvačkár Freguson je rozhodne jeden z najlepších trénerov histórie, ak nie nejlepší vôbec. Tento dlhší dokument je výborným prierezom celej jeho kariéry od čias trénovania FC Aberdeenu, ktorý dokázal šokovať Európu. Už vtedy sa vedelo, že sa zrodil výnimočný kouč. Jeho osobné výpovede a pohľady do zákulisia dávajú dokumentu nádych ešte väčšej dramatičnosti. Z finále Ligy majstrov Bayern - Man Utd. musí mať husiu kožu naozaj každý. ()

• Roy Keane, coby bývalý hráč Manchesteru United, odmítl být součástí tohoto filmu. (TheSpearCZ)

Související novinky

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD

29.12.2021

Rok 2021 proběhl z hlediska kinematografie v o něco menší nejistotě než rok 2020, kdy byly v důsledku virové epidemie zavírány kinosály a filmové premiéry se houfně odsouvaly, což trvalo až do…