foto

Anthony Heald

  • nar. 25.8.1944 (74 let)
    New Rochelle, New York, USA
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

„Myslím, že vezmeme doktoru Lecterovi i záchodové prkénko.“ - ČERVENÝ DRAK

Divadelní, filmový a televizní herec Anthony Heald proslul nejvíce rolí uhlazeného slizkého věznitele Hannibala „kanibala“ Lectera doktora Fredericka Chiltona ve snímcích MLČENÍ JEHŇÁTEK a ČERVENÝ DRAK. Už na střední škole začal se svou velkou láskou divadlem a po vysoké se jí dál věnoval v regionálních ochotnických spolcích. Na počátku 80. let se mu podařilo prosadit na newyorské divadelní scéně, přičemž udržet se v New Yorku mu předtím pomohla peněžitá výhra v televizní soutěži. Na stříbrném plátně debutoval v roce 1983 malou rolí v dramatu Mikea Nicholse SILKWOODOVÁ s Meryl Streep.

Jeho filmových 15 minut slávy přišlo v roce 1991 v Oscarovém thrilleru Jonathana Demma MLČENÍ JEHŇÁTEK, natočeném podle stejnojmenného bestselleru Thomase Harrise. Ztvárnil tu správce ústavu pro choromyslné kriminálníky mezi kterými se nachází i nechvalně známý masový zabiják Hannibal Lecter, na jehož analýze by jako psychiatr rád udělal kariéru. Brání mu v tom ale vysoká inteligence jeho pacienta, který jím navíc otevřeně pohrdá a v závěru filmu, kdy se Lecterovi podaří uprchnout je naznačeno, že se chystá svého opovrhovaného věznitele zabít. K této roli se Heald vrátil o jedenáct let později v prequelu ČERVENÝ DRAK (2002) Bretta Rattnera.

Po MLČENÍ JEHŇÁTEK si jej Hollywood zaškatulkoval jako padoucha a byl obsazován do vedlejších záporných rolí. Z jeho dalších snímků jmenujme trojici filmových přepisů bestsellerů Johna Grishama PŘÍPAD PELIKÁN (1993), NEBEZPEČNÝ KLIENT (1994) a ČAS ZABÍJET (1996), kde si po MLČENÍ JEHŇÁTEK opět zahrál ředitele psychiatrického ústavu, dále kriminálku POLIBEK SMRTI (1995), horor CHOBOTNICE (1998), thriller 8 MM (1999) či drama ŽIVOTNÍ ZKOUŠKA (2000). Často hraje doktory a právníky.

Ze škatulky záporáka ho vysvobodil až televizní scenárista David E. Kelley („ALLY MCBEAL“). Ten mu potom, co se Heald objevil v jeho seriálu „PRACTICE“, napsal do svého dalšího seriálu „BOSTON PUBLIC“ hlavní roli přísného zástupce ředitele střední školy Scotta Gubera, kterou si diváci rychle oblíbili. Kromě toho od poloviny 80. let Heald hostoval v řadě populárních seriálů jako „MIAMI VICE“, „NA ZDRAVÍ“, „PRÁVO A POŘÁDEK“, „AKTA X“, „TO JE VRAŽDA NAPSALA“ nebo „FRASIER“.

Heald se netají tím, že filmy si pouze přivydělává a jinak že dává přednost divadlu. Jeho ochotnická kariéra zahrnuje víc než 35 let a Heald byl za svou práci na divadle čtyřikrát oceněn cenou Obie Award a dvakrát nominován na prestižní Brodway´s Tony Award. Kromě toho také namluvil přes 60 audio knih, mezi nimi i Grishamův román Případ pelikán, v jehož filmovém zpracování si zahrál. Se svou manželkou, divadelní manžerkou Robin Herskowitz má dvě děti.

Josef "choze" Blažek

Herecká filmografie

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace