Zákon a pořádek

• Česko Právo a pořádek (více)
Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller
USA, (1990–2024), 372 h 24 min (Minutáž: 40–48 min)

Tvůrci:

Dick Wolf, Rick Eid

Režie:

Constantine Makris, Edwin Sherin, Jace Alexander, David Platt (více)

Scénář:

Dick Wolf, Rene Balcer, Richard Sweren, Ed Zuckerman (více)

S. Epatha Merkerson, Sam Waterston, Jerry Orbach, Steven Hill, Jesse L. Martin, Leslie Hendrix, Fred Dalton Thompson, Chris Noth, Benjamin Bratt (více)

Série(23) / Epizody(501)

Jeden z nejsledovanějších kriminálních seriálů na světě, v němž každá z epizod zachycuje ve dvou rovnocenných částech policejní vyšetřování zločinu a jeho soudní následky. (oficiální text distributora)

woody

Někdy mě zde hodnocení kriminálních seriálů překvapuje.Tato dokonalá série "Law & Order" Dicka Woolfa patří k tomu nejlepšímu co dá v našich končinách vidět(říjen 2005 na Hallmarku).Stejně jako u pozdější odnože seriálu Zákon a pořádek: Útvar pro zvláštní oběti je první polovina věnována vyšetřovatelům a druhá státním žalobcům snažící se lidskou špínu NY (to nepřeháním, vesměs jsou to hodně silné kalibry vrahů od vedle) dostat minimálně na doživotí do vězení.Nejsou však jako pozdější ZaP:Úpzo zaměřeny jen na sexuální vraždy ale na všeobecnou kriminalitu vůbec(záhadná úmrtí dětí, úchylové, zlodějíčci, psychopati, sadisti, občas nějáký ten nekrofil).Vyšetřovatelé sice nejsou tak charizamtičtí jako v pozdějších sériích (ale zase je to Pan Božskej :-) ), ovšem příběhy a zápletky to vše vynahrazují. ()

danecek24

Zlatý Glóbus - nominace (6) - 49. ročník (za rok) 1991 - Nejlepší seriál (drama), 51. ročník 1993 - Nejlepší seriál (drama), Nejlepší herec v seriálu (drama) - Michael Moriarty, 52. ročník 1994 - Nejlepší herec v seriálu (drama) - Sam Waterston, 55. ročník 1997, 56. ročník 1998 - Nejlepší seriál (drama) ()

filmmovier

Legenda mezi krimiseriály. A právem. Právo a pořádek je vskutku velmi působivé drama a navíc je to naprosto úžasně obsazený seriál. Orbach, Chris Noth, SE Merkerson,Bratt - to jsou jména... Případy jsou samozřejmě velmi působivé - úžasně natočené scény z pátrání po pachateli, rychlé střihy a následně drama ze soudní síně, na to se nezapomíná. A když k tomu máte tak úžasnou hudbu, jako je tady, je to ještě o stupeň lepší. Právo a pořádek je nejlepším americkým krimiseriálem a už ho asi nic nepřekoná a nejspíš ani překonat nemůže. Nejen že se na seriál rád podívám, ale dokonce ho i sám vyhledávám. Je to úchvatný koncept, skvěle obsazený a hlavně skvěle natočený seriál, který je tady na CSFD velice silně podhodnocen. Většina podobných seriálů začne nudit po první sérii, ale tohle se dá takhle skvěle hodnotit i v poslední, dvacáte sezóně a skoro po 500 epizodách, takže úctu si to rozhodně zaslouží - vadu má tenhle seriál jen jednu, vlastně dvě - SVU je lepší a CI ještě lepší. Kvalita jednotlivých epizod sice občas pokulhává, ale to přece není nic divného. Kolik teda dávám? No 85%,no. A na závěr ještě jeden malej tip - někdo (nejlíp Prima) by to konečně měl nadabovat od začátku do konce. Toť vše, jdu k soudu. ()

monolog

Sice mi to přijde jako nejslabší ze všech tří sérií, ale i tak je to jeden z nejlepších kriminálních seriálů, jaký kdy amíci natočili. a hlavní je, že to není akční seriál, protože jakmile je to akční, tak se tam kope a stříllí o sto péro. Tohle je příjemně civilní, žádný rychlý kopy ani kulky, spíš jen reálné vyšetřování. A případ jeden vedle druhýho perla zápletek. Nikdy mi to nepřišlo jako přes míru nastavovaná kaše. A spíš bych sidal říct ještě aspoň sto dvacet dílů (myslím, že jich je celkově zatím 16 sérií po 25). A abych řekl pravdu, taky jsem byl překvapenej, jak nízký hodnocení to tu má. Ale to je asi tím, že pokud vím, tak to jelo jen na STV1 a ne na Nově nebo Čt, takže se k tomu dostalo míň lidí, než k ostatním dvěma. Už by to mohli dávat. ()

anderson

Táto druhá najdlhšie vysielaná séria v televíznych dejinách USA má na území ČR a SR jednu veľkú smolu. Temer každú sezónu vysiela iná televizía, pod iným názvom, navyše diváci majú chaos čo je pôvodný originál a čo jeho spin-off odnože. Nehovoriac o tom, že programoví riaditelia netušia v akom čase by tieto skvosty zaradili tak, aby pritiahli divákov a aby zároveň nenarušili duševný vývoj detí. Berte teda tento môj komentár ako takého mini sprievodcu a osvetu zároveň. Začnime názvami jednotlivých sérií: 1. „Matka“ všetkých sérií, pôvodný LAW & ORDER z roku 1990 sa poprvýkrát v ČR a SR objavil na kanále HALLMARK v druhej polovici 90-tych rokov. Bol v českom dabingu a jeho názov znel PRÁVO A POŘÁDEK. Hallmark doposiaľ odvysielal 9. sezón a hodlá priniesť aj všetky zostávajúce. V SR sa LAW & ORDER pod názvom ZÁKON A PORIADOK objavil v roku 2005. STV nám ho priniesla v slovenskom dabingu, ale pozor(!) až od 8. sezóny. Celkovo odvysielala 8., 9. a 10. sezónu. 2. Prvý spin-off nazvaný LAW & ORDER: SPECIAL VICTIM UNIT vznikol v roku 1999 a jeho prvú sezónu pod názvom ZÁKON A POŘÁDEK odvysielala NOVA v českom dabingu. Séria nezaznamenala veľkú sledovanosť (aj vzhľadom na to, že programové oddelenie nedokázalo dosť drsné a sadistické námety dostať do primeraného časového pásma – vysielali to pred 22.00 h) a až do roku 2005 mala „utrum“. S úspechom a „nováckym“ dabingom bola však odvysielaná na TV MARKÍZA. Táto slovenská televízia vo vysielaní pokračovala 2., 3. a 4. sezónou, pričom zadala výrobu českého dabingu s pôvodnými hlavnými predstaviteľmi (Pavel Soukup a spol.). NOVA sa k L&O:SVU vrátila v roku 2005 2. sezónou pričom si nechala vyrobiť svoj dabing a názov zmenila na ZÁKON A POŘÁDEK: ÚTVAR PRO ZVLÁŤNÍ OBĚTI. V súčasnosti pokračuje vo vysielaní 3. a 4. sezónou, ktorých české znenie (aj s „MARKÍZÁCKYM“ názvom ZÁKON A POŘÁDEK) je kompletne prebraté z MARKÍZY. STV naopak nasadzuje 5. sezónu v slovenskom dabingu vo štvrtok 20.4.2006. Tentokrát zvolila "prekvapivo" názov ZÁKON A PORIADOK (aj keď v programových vestníkoch a upútavkách zanovito propaguje názov ZÁKON A PORIADOK: ŠPECIÁLNA JEDNOTKA). 3. Tretí spin-off sa objavil v roku 2001 pod názvom LAW & ORDER: CRIMINAL INTENT. Zakúpila ho NOVA a pod názvom ZÁKON A POŘÁDEK: ZLOČINNÉ ÚMYSLY nadabovala prvé 2. sezóny. Tieto sa však, aj s „nováckym“ dabingom objavili koncom roku 2004 na PRIME. Po ich skončení PRIMA pokračuje 3. sezónou ku ktorej si vyrobila vlastnú českú verziu. 4. Zatiaľ posledným spin-off je LAW & ORDER: TRIAL BY JURY z roku 2005. Tento však nezaznamenal väčší úspech a po pár epizódach ho v USA zrušili. Úžasné sú aj vysielacie časy spomenutých sérií v jednotlivých republikách. Na HALLMARKU obvykle beží LAW & ORDER vo večerných hodinách. Na STV si ale z RADY PRE VYSIELANIE ťažkú hlavu nerobia. Vysielací čas premiéry bol popoludní okolo 14.00h, repríza dokonca získala nádherný „detský čas“ oklo 10.30 h predpoludním. Naše deti deta majú vzdelanie zaručené a zvlášť by som im odporučil epizódu v ktorej otecko brutálne znásilní a následne beštiálne zavraždí vlastnú dcéru. STV "boduje" aj vysielacím časom 5. sezóny L&O:SVU. Táto pobeží každý štvrtok o 20.50 h. (Zahrám sa na prognostika a predpovedám, že tento čas si udrží maximálne 4 -5 týždňov. Potom poputuje do popolnočného vysielania alebo si ju deti nájdu v tradičných predpoludňajších časoch.) Verím milí užívatelia, že mi tento - na mňa neobvykle dlhý výlev – odpustíte, no mal som nutkanie podeliť sa s Vami o moje znalosti. :-) (19.4.2006) Od januára 2008 začala PRIMA vysielať túto sériu od prvej sezóny každý všedný deň o 16.40 h. () (méně) (více)

Galerie (1 100)

• Po více jak dvaceti letech od uvedení první epizody se stal seriál nejdéle vysílaným detektivním seriálem v USA. (Ruuzha)

Zemřel herec Yaphet Kotto

Zemřel herec Yaphet Kotto