foto

Rjúnosuke Kamiki

  • nar. 19.5.1993 (27 let)
    Fudžimi, prefektura Saitama, Japonsko

Biografie

Rjúnosuke se narodil 19. května 1993 ve městě Fudžimi v prefektuře Saitama jako nemocné a slabé dítě, kterému doktoři nedávali moc šancí na přežití. Podle samotného Rjúnosuke prý rodičům řekli, že šance na uzdravení jsou menší než jedno procento, ale jak vidno, Rjúnosuke tento pomalu nesmyslný boj vyhrál. A když mu pak byly dva roky, jeho matka ho přihlásila do talentové agentury Central Group, která se specializovala na miminka a malé děti – tím v podstatě začala jeho kariéra. Chtěla tím dokázat, že tu Rjúnosuke opravdu je, že žije. Ještě roku 1995 se objevil v první reklamě.

V roce 1999 proběhl jeho televizní debut v seriálu Good News, ve kterém hrál syna ústřední dvojice Kurosawu Naoju; nejednalo se tedy o žádnou nevýznamnou roli. Od té doby hrál především v televizních seriálech něčí dítě – například v Namida o fuite (2000) jako Fučigami Rjóta, nejmladší z dětí, které kvůli ohni přišly o otce a nyní se o ně stará otcův známý Óniši Kacuo, kterého ztvárnil Eguči Jósuke, nebo v Mukudono (2001) jako Arai Cutomu, dítě svobodné matky, která mu tvrdí, že nemá otce, že je v podstatě ze zkumavky.

Až do roku 2004, kdy hrál jen vedlejší role, konečně dostal hlavní roli ve dvou filmech Instalace a Otósan no backdrop (za tento film získal ocenění Nováček roku na 14. ročníku Ceny kritiků japonských filmů). Instalace stojí za delší zmínku, neboť zde hrál s Uetou Ajou a byl jedním z prvních herců, kteří dostali příležitost jí sáhnout na prsa. Rjúnosuke hrál žáka prvního stupně základní školy Aoki Kuzojošiho, který svojí nové starší kamarádce Nozawě Asako (právě Aje) ukáže kouzlo kybersexu.

V roce 2005 získal roli mladého Minamota no Jošicuneho v taize Jošicune (v hlavní roli Jošicuneho se zde objevil Takizawa Hideaki), co je ovšem zajímavé, o sedm let později si tuto postavu opět zopakoval v jiné taize Taira no Kijomori (v hlavní roli Macujama Ken-iči). Mnohem větším úspěchem tento rok však bylo účinkování ve filmu Miike Takašiho Jókai daisensó. Zde ztvárnil hlavní roli Inó Tadašiho, který je označen za Dračího jezdce a má přinést mír ve světě nadpřirozených bytostí. Za tuto roli získal Rjúnosuke ocenění od japonské filmové Akadamie Nováček roku. Jak sám ale říká, dalším vítězstvím pro něj bylo natočení scény v jezírku, protože už od mala mu nejde plavání, a tak ho to stálo mnoho sil.

Další rok si zahrál si zahrál v televizním speciálu Tantei Gakuen Q založeném na stejnojmenné manze od Amaki Seimarua a protože film měl vcelku slibnou sledovanost a DVD se neprodávaly zrovna nejhůře, o rok později příběh dostal seriálové zpracování, ve kterém si Rjúnosuke zopakoval svou roli Kjúa, spolu s herečkou Šidou Mirai a Jamadou Rjósukem.

V roce 2007 uspěl v roli Takana Taróa, nemocného dvanáctiletého chlapce, který se chce stát DJem, ve filmu Little DJ. I přes poměrně jednoduchý scénář, kde je jasně dané, jak se bude příběh vyvíjet, zde Rjúnosuke zazářil a celou pozornost strhl jen a jen na sebe, s přehledem přehrál i zkušenější starší herce. Jeho milostný zájem byl nasměrován k Umino Tamaki zahranou Fukudou Majuko, která stejně jako Kamiki byla ve své roli velmi přesvědčivá. Druhým filmem, za který byl tento rok chválen, byl Tóku no sora ni kieta. Film byl promítán na 12. mezinárodním filmovém festivalu v jihokorejském Pusanu a sám režisér Jukisada Isao chválil Rjúnosukeho za jeho výkon a prohlásil, že si nedokáže představit nikoho jiného, kdo by roli Kusunoki Rjósukeho lépe zvládl. Hrál také v 76. asadoře Dondo bare jako mladší bratr hrdinky ztvárněné Higou Manami, která byla vybrána mezi 2156 uchazečkami.

O rok později se objevil pouze v televizním seriálu Kaze no garden, velmi oceňovaném (získal například ocenění v kategorii Nejlepší televizní seriál, Nejlepší herec v hlavní roli, Nejlepší scénář, Nejlepší režie na 2. ročníku Tokijských cen). Zde si zahrál roli Širatorio Gakua, mentálně retardovaného chlapce. Zajímavostí je také to, že několik týdnů cvičil a poté zvládl v rámci natáčení seriálu zahrát bez přerušení skladbu pro piano Modlitwa dziewicy od Tekly Badarzenska-Baranowské.

V roce 2004 se také objevil v hudebním videu k písním Aja od Southern All Stars a Strike od SUNEOHAIR. O osm let později si znovu zahrál v hudebním videu, tentokrát zpěváka Takahašiho Júa k písni Hi wa mata noboru. Jedná se o ústřední píseň k filmu Kirišima, bukacu o jameruttejo, ve kterém Rjúnosuke ztvárnil hlavní roli.

Chodil na střední školu Horikoši gakuen, speciální školu pro herce a zpěváky, kde byl ve stejné třídě (D-1) jako Jamada Rjúnosuke, Suzuka Ógo, Sakamoto Šógo, Činen Juri nebo Nakadžima Júto. Na této škole chodil do hudebního kroužku (keion), protože má rád hudbu. Sám umí hrát na kytaru, dokonce dostal i trsátko od herce a zpěváka Fukujamy Masaharua, kterého velmi respektuje a tvrdí o něm, že je to hodný člověk s velkým nadáním.

Rjúnosuke jako dabér
Dabuje různé zahraniční filmy (například ve filmu Artur a minimojové propůjčil svůj hlas Freddiemu Highmorovi), namluvil také různé drama CD nebo dokumenty. Není proto ničím zvláštním, že ho obsadili i do pár japonských animovaných filmů.

První takovou příležitostí mu byl různými cenami ověnčený film Cesta do fantazie, kde namluvil Bóa, syna Jubaby. Další anime, ve kterém můžeme slyšet Kamikiho hlas, bylo taktéž od Mijazakiho a jednalo se o Zámek v oblacích z roku 2004. Zde se zhostil role Markla, učně čaroděje Howla. O dva roky později opět spolupracoval s Mijazakim, když namluvil hlavní postavu Nona animovaného krátkometrážního filmu Hoši wo katta hi. Jedná se o film, jež lze zhlédnout pouze v Japonsku, v muzeu studia Ghibli. Tentýž rok propůjčil hlas i dinosaurovi Písukemu v jednom z mnoha filmů frančízy Doraemon. Celý film nedělal nic jiného než zvuk „Píí".

V roce 2007 se opět shledal s Uetou Ajou, neboť spolu namluvili hlavní postavy ve filmu Piano no mori. Kamiki hrál Amamiju Šúheie, syna slavného pianisty, který nikdy nepocítil finanční nouzi. Ten se přátelí s Ičinose Kaiem (Ueto Aja), chlapcem vychovávaným svobodnou matkou a vášní pro piano.

O dva roky později si ho vyhlédl režisér Hosoda Mamoru a obsadil ho jako hlavního hrdinu do svého filmu Letní válka. Hlavní hrdina se jmenuje Koiso Kendži. Jedná se sedmnáctiletého chlapce, která je pozván, aby strávil letní prázdniny u své kamarádky Šinohari Nacuki. Jenomže celé prázdniny se zvrtnou, neboť někdo ukradne heslo k účetním zápisům jedné online komunity a je to právě Kendži, kdo je z krádeže obviněn.

Následujícího roku, 2009, opět spolupracoval s Mijazakim Hajaoem a Mirai Šidou na filmu Kariguraši no Arrietty. Mirai namluvila hlavní hrdinku Arrietty a Rjúnosuke zase Šóa, nemocného chlapce, který se s malou Arrietty seznámí – tedy ji spíše objeví v domečku pro panenky. Kamiki hodnotil práci na tomto filmu jako jednu z nejtěžších, co do té doby měl, neboť se častokrát nedokázat správně strefit polohou hlasu i rychlostí přednesu tak, aby to sedělo k Šóově osobnosti.

Prozatím poslední anime, ve kterém účinkoval, bylo Princezna a pilot od Šišidoa Džuna. Zde propůjčil svůj hlas postavě Karinoa Charlese, sirotka snějícího o tom, že se jednoho dne stane královským pilotem. Naštěstí se mu sen splní, pilotem se stane, dokonce jedním z těch nejlepších. Charles ale dostane tajný úkol, aby bezpečně převezl šlechtičnu Juanu del Moral (namluvila ji Taketomi Seika), která se má provdat za korunního prince, přes nepřátelské území. Zřejmě jedna z nejpovedenějších rolí, které Kamiki namluvil.

Nyní už jen nezbývá než doufat, že se nějakému režisérovi animovaných filmů Kamikiho (a jeho fanoušků) zželí a nabídne mu další roli v některém ze svých děl.

Rjúnosuke jako mladý dospělý
Většina slavných dětských herců v Japonsku, jak jim je více než 16 let a dostávají se tedy na střední školu, častokrát buď oni přestanou mít zájem o hraní, nebo naopak veřejnost přestane mít zájem o ně, neboť se od dětských let nezměnili a nemají nic nového, čím byl okouzlili diváky. Všichni s napětím očekávali, zda se něco podobného stane i Rjúnosukemu, ale ten se statečně probojoval ze své škatulky „dětský herec".

V roce 2010, když Kamikimu táhlo na 17 let, předvedl, že ještě není u konce svých sil, naopak že stále má jako herec kam růst. Na začátku roku účinkoval v seriálu Bloody Monday 2 jako Hornet, jeden z teroristů, po boku kamarádů ze stejné agentury, s Miurou Harumou a Sató Takeruem. V druhé polovině roku ho mohli diváci vidět na televizních obrazovkách jako Ninomae Džúičiho, nebezpečného chlapce s nadpřirozenou schopností (dokáže navýšit svou rychlost natolik, až to vypadá že zastavil čas), v seriálu SPEC. Seriál měl úspěch, za hlavní roli získala Toda Erika ocenění na 67. ročníku udávání televizních cen, tamtéž seriál získal ocenění v rámci kategorie nejlepší režisér a nejlepší scénář. O úspěšnosti lze mluvit i z hlediska marketingu, neboť v roce 2012 a 2013 byly vysílány dva televizní speciály a vyšly tři filmy (ve všech si Kamiki zopakoval svou roli Ninomaeho).

Roku 2010 natočil televizní film Kokoro no ito pro stanici NHK (něco jako naše ČT 1). Zde hrál Nagakuru Akihita, syna hluchoněmé Reiko (zahrála ji Macujuki Jasuko). Pro ni je její syn to nejlepší v jejím životě a snaží se z něj vychovat prvotřídního pianistu. Ovšem Akihito se tomu brání a hledá různé způsoby úniku – jeden takový mu poskytne hluchoněmá dívka, se kterou se pozná. Před natáčením Rjúnosuke docházel na speciální hodiny klavíru a znakové řeči. Tato píle se mu vyplatila, neboť byl za roli nominován na cenu Nejlepší mužský herecký výkon na Televizním festivalu v Monte Carlu. Zároveň za ni vyhrál cenu Popularity na na Mezinárodním festivalu pro televizní tvorbu v Soulu.

Následující rok účinkoval ve dvou seriálech – v Kókósei restaurant si zahrál Sakamota Jósukeho, středoškoláka, který by chtěl převzít restauraci po babičce, a v 11nin mo iru! nejstaršího syna rodiny Sanadových o deseti členech.

Ale byl to právě rok 2012 a film Kirišima, bukacu wo jameruttejo, který byl zásadním zlomem v jeho kariéře herce-ne-dítěte. Přestože sám Kamiki nebyl nominovaný na žádnou prestižní cenu, dostal se díky němu do širšího povědomí a to nejen u diváků v Japonsku. Film byl promítán na několika mezinárodních filmových festivalech (v Hong Kongu, v Šanghaji, v New Yorku, v Kuala Lumpur, v Londýně atd.) a byl nominován na mnoho ocenění, z některých si nakonec odnesl i vítězství. Například získal na 36. ročníku japonské filmové akademie ocenění v kategoriích nejlepší film nebo nejlepší režie (Jošida Daihači).

V roce 2013 ho mohli diváci vidět v minisérii televize NHK Kogure šašinkan vysílané od 31. března do 21. dubna. Jedná se o příběh rodiny Hanabišů, kteří se přestěhovali do nového domu, kde prý straší. Rjúnosuke hraje staršího syna Eiičiho, jenž najde starou fotografii, kde je zachycena hlava plačící ženy. Rozhodne se, že vypátrá, kdo to je. Jenomže celou rodinu trápí i něco jiného než duchové a vypadá to, že se přestěhovali právě kvůli tomu; je na čase, aby se s tím všichni vyrovnali...Eiiči rád fotografuje a s tím se dokázal Rjúnosuke dobře sžít, protože má stejnou zálibu již od mala. Díky vášni pro vlaky, ze všeho nejraději fotí právě je a tratě. V poslední době také začal rád fotit sám sebe. Zajímavostí mimo jiné je, že měsíčně dostává kapesné ve výši 1100 jenů (přibližně 220 korun), za které si kupuje měsíčník o vlacích, který stojí přesně tuto částku.

Ještě tentýž rok hrál opět staršího syna Numatu Šin-ičiho v seriálu Kazoku game. Jeho rodiče (Itao Icudži a Suzuki Honami) potřebují někoho na doučování mladšího syna Šigejukiho (Uragami Seišú), který odmítá chodit do školy, a po pátrání na internetu objeví Jošimota (Sakurai Šó), kterého nakonec najmou. Jenomže Jošimoto nepomůže svými netypickými praktikami jenom Šigejukimu se vrátit do školy a čelit šikaně, ale celé rodině ukáže, jak moc prázdnou „institucí" je. Jedná se o velmi vydařený seriál a nepotvrzuje to jenom získání různých ocenění na 77. ročníku udávání cen za televizní tvorbu (nejlepší seriál, nejlepší režie, nejlepší scénář, nejlepší ústřední píseň, nejlepší herec v hlavní roli a nejlepší herec ve vedlejší roli – to získal právě Rjúnosuke), ale například i vysoké prodeje DVD nosičů.

Rjúnosuke rád čte i mangu a jednou z jeho nejoblíbenějších je Ruróni Kenšin, v níž si velmi oblíbil postavu Seta Sódžiróa. Když v roce 2012 slavila filmová podoba Kenšina úspěch, začal Kamiki trénovat boj s mečem a fyzičku, co kdyby náhodou se rozhodlo, že bude pokračování a on dostal nabídku si ve filmu zahrát? A opravdu o dva roky později se mu splnil sen, neboť dostal příležitost si zahrát právě Seta ve dvou pokračování Ruróni Kenšin. Jak fanoušci, tak i kolegové a štáb ho velmi chválili za jeho výkon. V obou filmech dokázal scénu téměř ukrást sám pro sebe a zastínit tak Kenšina, hlavní postavu ztvárněnou Sató Takeruem.

Jeho popularita stoupá a potvrzuje to nabitý pracovní rozvrh. V roce 2014 se kromě Kenšina objevil ještě ve filmu Miike Takašiho Kamisama no iu tóri natočeného podle stejnojmenné mangy. Jednoho dne ve třídě exploduje učitel a žákům je povězeno, že pokud nechtějí dopadnout stejně, musejí se zúčastnit hry na život a na smrt. Postava, kterou Kamiki hraje, Amaja Takeru si pravděpodobně celou situaci velmi užívá.

Dále si zahrál ve čtyřech televizních projektech, ze kterých je nejzajímavější seriál Henšin natočený podle knižní předlohy od Higašina Keiga. Rjúnosuke ztvárnil Naruse Džun-ičiho, kterému byl implantován kus cizího mozku. Po transplantaci se začne měnit jeho osobnost, což začne děsit jeho přítelkyni Kei (Nikaidó Fumi).

Na rok 2015 má prozatím naplánovány dva filmy. Jedním je Nónai Poison Berry, kde na rozdíl od většiny jeho rolí za poslední dobu hraje velmi usměvavého a positivizmem sršícího Išibašiho (jedná se o jeden z pěti hlasů, které má hlavní hrdinka v hlavě), a druhým je Bakuman, natočeným podle mangy od Óby Cugumiho a Obaty Takešiho. Opět si zde zahrál se Sató Takeruem. Ti dva hrají přátele, kteří se dají dohromady jako duo společně tvořící mangu. Sató Takeru jako Maširó Moritaka se stará o kresbu a Kamiki jako Takagi Akito se stará o příběh.

Objevil se také v seriálu Gakkó no kaidan, kde ztvárnil jednu z důležitých postav, Šizukuie Keie, chlapce na invalidním vozíku, který pomáhá hlavní hrdince Haruně Cubame (Hirose Suzu) proti nespravedlnostem ve škole. Vzhledem k tomu, že jí pomáhá slovy a ne činy, Kamiki zde hraje především hbitým jazykem a celou škálou obličejových výrazů.

Na rok 2016 má prozatím naplánovaný sci-fi film Taijó. Režie a scénáře se ujal Irie Jú (Hibi Rock, Joker Game). Rjúnosuke hraje Okuderu Tecuhika, mladíka narozeného jako Kjúrio. To jsou takoví lidé, kteří se nikdy nenakazili záhadným virem, který zdevastoval lidskou populaci. Ten si přeje stát se Nokusuem, člověkem, který se virem nakazil, ale zůstal na živu. Ti mají totiž lepší společenské postavení, netrpí chudobou a žijí si o mnoho lépe než Kjúriové. Jeho kamarádku z vesnice Ikutu Jui hraje Kadowaki Mugi. Ta se snaží z jejich rodiště udělat lepší místo k žití.

V roce 2014 se podílel na dokumentu o Vietnamu. Šest dní cestoval vlakem po trase dlouhé 450 kilometrů. Jeho cesta započala 10. června a cílem bylo pátrání po nejkrásnějším terasovitém rýžovém poli na světě. Dokument se vysílal 12. července pod názvem Kamiki Rjúnosuke – 20letý cestovatel na vietnamských drahách. On sám prohlásil, že si to velmi užil, ačkoliv to bylo velmi náročné; přece jen, jak již bylo zmiňováno, miluje vlaky.

Všichni, kdo měli možnosti s Rjúnosukem natáčet (především režiséři) tvrdí, že je to opravdový nadšenec, že hraní opravdu miluje. Vzhledem k tomu, jak dlouho již u filmového průmyslu je, mu v jeho agentuře s jistou úctou říkají senpai (senior, služebně starší, „ten vpředu") a to i mnohem starší lidé, než je on sám.

Rád poslouchá písně od Fukujamy Masaharua, Ody Kazumasy a od skupin Mr. Children a flumpool. Oblíbenými herci jsou Nakai Kiiči a Jošioka Hidetaka. Prohlásil, že velmi respektuje Ikariju Čósukeho, protože je velmi dobrý ve všem, co dělá – zpěv, tanec, dokáže lidi rozesmát i dojmout.

Pokud by někoho zajímalo, jak Kamiki Rjúnosuke zpívá či tančí, jeho agentura přišla v roce 2011 s nápadem pořádat šou s názvem Super Handsome Live, kde vystupovali její mladí, populární a krásní svěřenci. Jednalo se o tančení a pěvecké vystoupení, občas přerušené nějakou hereckou scénkou, trvající zhruba 174 minut. Především divačky se přišly podívat na herce z muzikálu Tennis no ódžisama nebo na „sladké tvářičky", které znaly z různých seriálů (především z frančízy Kamen Rider) nebo filmů. Proto na této šou vystoupil nejen Kamiki, ale i Sató Takeru, Miura Haruma, Sakurai Dóri, Kaku Kenta nebo Nomura Šúhei. Pro úspěch se agentura Amuse rozhodla tuto šou uspořádat každoročně. Prozatím na každé šou Rjúnosuke účinkoval.

Terka "Zíza" Bělecká

Herecká filmografie

Filmy

2020 Rasutoretā
2019 Fortuna no hitomi
Šidžinsó no sacudžin
2017 Džodžo no kimjó na bóken
Mary a čarodějná květina
Sangacu no lion kóhen
Sangacu no lion zenpen
Čigasaki monogatari: My little hometown
2016 Kimi no na wa.
Taijó
Too Young To Die! Wakakušite šinu
2015 Bakuman.
Nounai Poison Berry
2014 Kamisama to iu tóri
Rurouni Kenshin: The Legend Ends
Rurôni Kenshin: Kyôto Taika-hen
Toki wa tačidomaranai (TV film)
2013 Kogure šašinkan (TV film)
SPEC: Closed - Kô no hen
SPEC: Closed - Zen no hen
SPEC~Rei~ (TV film)
2012 Gekijyohan SPEC ~Ten
Kirišima, bukacu jamerutte jo
SPEC: Šó
2011 Princezna a pilot
2010 Arrietty ze světa půjčovníčků
Kokoro no ito (TV film)
2009 Letní válka
Nidžusseiki šónen saišúšó: Bokura no hata
2007 Big Man Japan
Little DJ: Čiisa na koi no monogatari
Piano no mori
Tōku no sora ni kieta
2006 Doraemon - Nobitův dinosaurus
Hoshi wo katta hi
Tantei gakuen Q (TV film)
Tokyo Tower (TV film)
2005 Jókai daisensó
Zoo
2004 Instalace
Otousan no bakkudoroppu
Ren'ai-Shousetsu
Survive Style 5+
Zámek v oblacích
2003 Odoru daisósasen The Movie 2 Reinbóburiddži o fusasejo!
Rokkázu
2002 Kjúmei bjótó 24dži supešaru 2002 (TV film)
2001 Cesta do fantazie
Maria

TV seriály

2020 Bones of Steel (TV seriál)
2019 Idaten: Tokyo Olympic hanaši (TV seriál)
Šúdan sasen (TV seriál)
Episode 10 (E10)
Episode 9 (E09)
Episode 8 (E08)
další epizody (10)
2018 Jakeni ben no tacu bengoši ga gakkó de hoeru (TV seriál)
2017 Keidži Jugami (TV seriál)
2015 Gakko no Kaidan (TV seriál)
Samurai Sensei (TV seriál)
2014 Henšin (TV seriál)
Kindaiči šónen džikenbo N (neo) (TV seriál)
Ojadži no senaka (TV seriál)
2013 Kazoku gému (TV seriál)
2012 Burakkubódo (TV seriál)
Taira no Kijomori (TV seriál)
2011 11 nin mo iru! (TV seriál)
Kôkôsei resutoran (TV seriál)
2010 Buraddi mandei 2 (TV seriál)
Keizoku 2: SPEC (TV seriál)
2009 Akahana no sensei (TV seriál)
2008 Kaze no gâden (TV seriál)
2007 Dondo Hare (TV seriál)
Tantei gakuen Q (TV seriál)
2005 Aikuruší (TV seriál)
Jošicune (TV seriál)
2003 Boku no mahō tsukai (TV seriál)
Dr. Koto - Shinryoujo (TV seriál)
Ooku 3 (TV seriál)
2002 Omiya (TV seriál)
Psycho Doctor (TV seriál)
Tantei Kazoku (TV seriál)
Wedding Planner (TV seriál)
2001 Kamen Rider Agito (TV seriál)
Mukodono! (TV seriál)
2000 Kasouken no Onna (TV seriál)
Namida o fuite (TV seriál)
Quiz (TV seriál)
1999 Good News (TV seriál)
1998 Happy Mania (TV seriál)

Dokumentární

2015 Next World: Watašitači no mirai (TV seriál) - vyp.

Koncert

2014 Super Handsome Live 2014 (koncert)
2013 Super Handsome Live 2013 (koncert)
2012 Super Handsome Live 2012 (koncert)
2011 Super Handsome Live 2011 (koncert)

Host

TV pořady

2008 Šabekuri 007 (TV pořad)
2007 Bokura no džidai (TV pořad)
Ruri no shima supesharu 2007: Hatsukoi (TV pořad)

Fanoušci tvůrce