foto

Ruth Gordon

  • nar. 30.10.1896
    Wollaston, Massachusetts, USA
  • zem. 28.8.1985 (88 let)
    Edgartown, Massachusetts, USA

Biografie

Kromě herectví se věnovala psaní, je autorkou řady známých divadelních her, filmových scénářů a knih. Byla jedináčkem, otec byl tovární mistr a bývalý lodní kapitán. Ještě před maturitou na massachusettské Quincy High School si napsala několika oblíbeným herečkám o fotografii s autogramem a osobní odpověď Hazel Dawnové byla údajně jedním z důvodů proč se rozhodla věnovat herectví. Její otec byl v tomto směru sice skeptický, přesto ji v roce 1914 zapsal v New Yorku na Akademii dramatických umění. Kariéru začínala v reklamě na "Mellinovy potraviny". V roce 1915 se poprvé objevila ve filmu, jako komparzistka. Ve tomtéž roce debutovala na Broadwayi ve hře o Petru Panovi. V prosinci 1918 se provdala za herce Gregoryho Kellyho, který ale v roce 1927, v šestatřiceti letech, umírá na srdeční chorobu.

Její jediný potomek, nemanželský syn Jones Harris, přišel na svět v době, kdy zářila v "Sereně Blandishové" (1929). Jeho otcem byl broadwayský producent Jed Harris. Ve 30. letech pokračovala v jevištní kariéře (Mattie v "Ethan Frome" nebo Nora v Ibsenově stejnojmenném dramatu ), hrála i v londýnském Old Vic. Měla v té době sice už smlouvu u společnosti MGM, moc hereckých příležitostí však nedostala. Více štěstí ji potkalo u dalších hollywoodských studií: např. vedlejší role ve filmech Dr. EHRLICH'S MAGIC BULLET (1940) nebo KONVOJ DO MURMANSKA (1943) s Humphreyem Bogartem. Ve 40. letech se představila na Broadwayi nejen např. v roli Nataši v Čechovových "Třech sestrách", ale také ve vedoucích úlohách svých vlastních her "Over Twenty-One" a "The Leading Lady".

V prosinci 1942 se podruhé vdala, vzala si o šestnáct let mladšího scénáristu Garsona Kanina, se kterým spolupracovala na scénářích ke komediím Katharine Hepburnové a Spencera Tracyho ADAMOVO ŽEBRO (1949) a PAT A MIKE (1952), které režíroval George Cukor. Scénáristé byli blízkými přáteli obou herců a do filmu také promítli kus svého vlastního vztahu. Za oba scénáře, stejně jako za scénář k filmu-noir DVOJÍ ŽIVOT (1947) byli nominováni na Oskara. V roce 1953 se dočkala zfilmování její vlastní autobiografická hra "Years Ago": HEREČKA (The Actress, 1953). Dívku z Quincy, která přesvědčí svého otce (Spencer Tracy), aby mohla odjet do New Yorku a stát se herečkou zde ztvárnila Jean Simmonsová.

V roce 1956 se Gordonová dočkala nominace na divadelní cenu Tony za výkon v roli Dolly Leviové ve Wilderově hře "Dohazovačka", ve které se mj. předvedla také v Londýně a Berlíně (hra se později stala předlohou ke slavnému filmovému muzikálu HELLO, DOLLY!). Po více než dvaceti letech se vrátila před kamery a v roce 1966 byla poprvé nominována na Oskara v herecké kategorii a získala Zlatý glóbus pro "nejlepší herečku ve vedlejší roli" za hudební drama JAKÁ JE DAISY CLOVEROVÁ (1965). O tři roky později získala ve stejné kategorii nejen svůj druhý Zlatý glóbus, ale už i Cenu Akademie. Bylo to za roli Minnie Castevetové ve slavné adaptaci Levinova hororu ROSEMARY MÁ DĚŤÁTKO (1968). Nominována byla také za roli v HAROLD A MAUDE (1971).

V následujících letech se objevovala ve filmech i televizních produkcích, např. v seriálu "Columbo" (1977). Za roli v sitkomu "Taxi" (1978) obdržela Cenu Emmy. Na Broadwayi se naposledy objevila v roce 1976 v titulní roli hry G.B.Shawa "Živnost paní Warrenové". Malou roli matky Orvilla Boggse měla v akčních komediích s Clintem Eastwoodem NIKDY NEPROHRÁT (1978) a VŽDYCKY ZVÍTĚZIT (1980). V 70. letech Gordonová vydala tři svazky pamětí. Byla blízkou přítelkyní herce Buda Corta a velkou oblíbenkyní Natalie Woodové jejíž prvorozené dceři šla za kmotru. V roce 1983 obdržela ocenění "Women in Film Crystal Award", určené ženám, které svými výjimečnými pracovními úspěchy pomohly zvýraznit roli žen v zábavním průmyslu. Je po ní pojmenováno malé divadlo v massachusettském Westboro a amfiteátr v Quincy.

Marek "džanik" Janík

Scenáristická filmografie

Host

TV pořady

1982 Night of 100 Stars (TV pořad)
1969 The David Frost Show (TV pořad)
1966 The 38th Annual Academy Awards (TV pořad)

Fanoušci tvůrce