foto

Vladimír Smíchovský

  • nar. 22.5.1876
    Praha, Čechy, Rakousko-Uhersko
  • zem. 2.2.1943 (66 let)
    Praha, Protektorát Čechy a Morava

Biografie

Vladimír Smíchovský se narodil 22. května 1876 v Praze jako Vladimír Kocourek. Svoji kariéru začal jako činoherní a operetní herec i komik u cestujících kočovných divadelních spolčeností (mj. krátce hrál v Jelínkově společnosti – Společnosti Viléma Karla Jelínka). Poté se trvale usadil v rodné Praze, kde působil ve zpěvní síni U Štajgrů (1901) a U Šedivých (1908), v Kabaretu Hvězda (1914) a U Kuřího oka (1915) a od léta 1923 byl angažován jako herec a režisér ve smíchovské Aréně a na dalších menších činoherních, zábavných a operetních scénách. Roku 1934 hostoval na prknech Národního divadla v Praze (v epizodce Ředitele věznice a Druhý sedláka ve Slonimského „Čisté rase" režiséra Vojty Nováka).

Ke konci života se herec věnoval zejména filmování. Na filmovém plátně debutoval už roku 1921 jako muž (ROMÁN BOXERA), turista (POSLEDNÍ RADOST) a pan vrchní (IRČIN ROMÁNEK I. a II.), až do roku 1929 v dalších němých filmech jako žalářník (LIKÉROVÁ PRINCEZNIČKA), muž (KORYATOVIČ POHORSKÁ VESNICE), mušketýr (LUCERNA), četník (JOSEF KAJETÁN TYL), vrchní číšník (PŘÍBĚH JEDNOHO DNE), otčím (PANÍ KATYNKA Z VAJEČNÉHO TRHU), komisař (DOBRÝ VOJÁK ŠVEJK), zedník Rokos (BATALION), správce (KRÁSNÁ VYZVĚDAČKA), majitel (ŽIVOTEM VEDLA JE LÁSKA), četník (DŮM ZTRACENÉHO ŠTĚSTÍ), plynař (TAKOVÝ JE ŽIVOT), hospodský (VARHANÍK U SV. VÍTA).

V první polovině 30. let se objevil ve snímcích (často na filmovém plátně představoval stejné epizodky) české a německé verzi TO NEZNÁTE HADIMRŠKU (člen delegace městské rady), MUŽI V OFFSIDU (muž v okně), MILÁČEK PLUKU (starší host na tancovačce), KAREL HAVLÍČEK BOROVSKÝ (písař), U SNĚDENÉHO KRÁMU (malostranský strážník), MAZLÍČEK (chodec), HEJ – RUP! (asfaltér), BEZDĚTNÁ (návštěvník v hospodě), JEDNA Z MILIONU (host v kavárně) a PRVNÍ POLÍBENÍ (přísedící u soudu). A v následující dekádě na Vladimíra Smíchovského čekal největší počet jeho filmových rolí (v roce 1937 se dokonce zjevil až ve třinácti snímcích!).

Ve svém nejúspěšnějším období byl polírem (ULIČKA V RÁJI), dražitelem (PÍSEŇ DROŽKÁŘE), panem strážmistrem (PÁTER VOJTĚCH), funkcionářem mužstva (NAŠE XI.), kolovrátkářem (KOMEDIANTSKÁ PRINCEZNA), uvaděčem (ŽENA POD KŘÍŽEM), průvodčím (VDOVIČKA SPADLÁ S NEBE), členem ÚVP (SVĚT PATŘÍ NÁM), hostem (SRDCE NA KOLEJÍCH), listonošem Kaňkou (OTEC KONDELÍK A ŽENICH VEJVARA), šafářem (LÍZIN LET DO NEBE), vrátným v továrně (LÁSKA A LIDÉ), přítelem Douši (HLÍDAČ Č. 47), dělníkem v lomu (HORDUBALOVÉ), dělníkem (HARMONIKA), zastavárníkem (DŮVOD K ROZVODU), vrátným ve zbrojovce (BÍLÁ NEMOC) i přísedícím u soudu (BATALION).

Ke konci 30. let mohli diváci Smíchovského vidět ve filmech VČERA NEDĚLE BYLA (karbaník), POD JEDNOU STŘECHOU (domovník), VANDINY TRAMPOTY (zahradník), SLEČNA MATINKA (divák na závodech), DRUHÉ MLÁDÍ (host), BLÁHOVÉ DĚVČE (divák), TULÁK MACOUN (votant), NEVINNÁ (listonoš), SVÁTEK VĚŘITELŮ (věřitel), MUŽ Z NEZNÁMA (mluvčí z dělníků), JEJÍ HŘÍCH (karbaník), DOBŘE SITUOVANÝ PÁN (kuželkář), DĚDEČKEM PROTI SVÉ VŮLI (hostinský), PRO KAMARÁDA (flašinetář), POSLEDNÍ PODSKALÁK (listonoš), PÍSEŇ LÁSKY a PEŘEJE (četník), MADLA ZPÍVÁ EVROPĚ (železničář), DRUHÁ SMĚNA (důlní), DCERUŠKA K POHLEDÁNÍ (strážník), ČEKANKY (probuzený soused) a nebo BARON PRÁŠIL / KDYŽ BURIAN PRÁŠIL (starý lesník).

Filmovat se Vladimír Smíchovský snažil až do své smrti na začátku 40. let: hostinský v Cikánově komedii Z ČESKÝCH MLÝNŮ (1941), berní zřízenec v TURBINĚ (1941) Otakara Vávry, soused v PANTÁTOVI BEZOUŠKOVI (1941) Jiřího Slavíčka, chodec v Borského PALIČOVĚ DCEŘI (1941), doručovatel ve snímku MODRÝ ZÁVOJ (1941) J. A. Holmana a naposledy starý chasník v tragikomedii na námět Jana Drdy MĚSTEČKO NA DLANI (1942) Václava Binovce.

Ojediněle spolupracoval i s rozhlasem. Herec a režisér Vladimír Smíchovský zemřel 2. února 1943 v Praze v nedožitém věku sedmašedesáti let. Ve své velké filmografii Smíchovský zanechal na osmdesát filmových epizodek a miniaturních roliček, které velmi a celkem zdatně doplňovaly hlavní hvězdné herecké obsazení kinematografických děl.

Jaroslav "krib" Lopour

Herecká filmografie

Filmy

1942 Barbora Hlavsová
Městečko na dlani
1941 Advokát chudých
Modrý závoj
Paličova dcera
Pantáta Bezoušek
Turbina
Z českých mlýnů
1940 Artur a Leontýna
Dceruška k pohledání
Druhá směna
Když Burian prášil
Madla zpívá Evropě
Peřeje
Poslední Podskalák
Pro kamaráda
Píseň lásky
To byl český muzikant
Čekanky
1939 Dobře situovaný pán
Dívka v modrém
Dědečkem proti své vůli
Její hřích
Muž z neznáma
Nevinná
Svátek věřitelů
Tulák Macoun
1938 Bláhové děvče
Boží mlýny
Druhé mládí
Jarka a Věra
Pod jednou střechou
Pozor, straší!
Slečna matinka
Vandiny trampoty
Včera neděle byla
1937 Batalion
Bílá nemoc
Důvod k rozvodu
Harmonika
Hlídač č. 47
Hordubalové
Jan Výrava
Láska a lidé
Lízin let do nebe
Otec Kondelík a ženich Vejvara
Píseň drožkáře
Rozvod paní Evy
Srdce na kolejích
Svět patří nám
Vdovička spadlá s nebe
Vyděrač
Žena pod křížem
1936 Komediantská princezna
Naše XI.
Páter Vojtěch
Rozkošný příběh
Srdce v soumraku
Ulička v ráji
1935 Bezdětná
Jedna z milionu
Jánošík
První políbení
1934 Dokud máš maminku
Hej-rup!
Hudba srdcí
Matka Kráčmerka
Mazlíček
Polská krev
1933 U snědeného krámu
1931 Karel Havlíček Borovský
Miláček pluku
Muži v offsidu
To neznáte Hadimršku
To neznáte Hadimršku (německá verze)
1929 Takový je život
Varhaník u sv. Víta
1928 Pohorská vesnice
Životem vedla je láska
1927 Batalion
Dům ztraceného štěstí
Krásná vyzvědačka
Paní Katynka z Vaječného trhu
1926 Dobrý voják Švejk
Příběh jednoho dne
1925 Josef Kajetán Tyl
Lucerna
1922 Koryatovič
Likérová princeznička
1921 Irčin románek I.
Irčin románek II.
Poslední radost
Román boxera
1919 Píseň lásky

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky