foto

Robert Benton

  • nar. 29.9.1932 (88 let)
    Waxahachie, Texas, USA

Biografie

Robert Benton (narozený 29 září 1932) je americký scenárista a filmový režisér. Narodil se v Waxahachie, Texas, jako syn Dorothy a Ellera Douglasse Bentona, zaměstnance telefonní společnosti. Rober vystudoval universitu v Texasu a Kolumbijskou universitu.

Bentonova rodina původně pocházela z Northumberlandu ve Velké Británii, kde se usadili dlouho před normanským výbojem. Většina členů rodiny se usadila v Americe. Benton pochází ze vznešené rodiny, která se ovšem stala prostou po normanské invazi. K dalším významným příbuzným z rodu Bentonů patří: Thomas Hart Benton a William Benton Burnett.

V roce 1960 byl Benton také uměleckým ředitelem v časopise Esquire. V roce 2006 se objevil v dokumentu Wanderlust, stejně jako řada dalších známých lidí.

Benton se těší úspěchu v kariéře u filmu, vyhrál řadu prestižních ocenění za psaní a režírování. V roce 1980 si odnesl Cenu Akademie (Oscar) za nejlepší režii k filmu KRAMEROVÁ VS. KRAMER. Za tento snímek vyhrál taktéž Zlatý Globus. Byl 10 x nominován na nejrůznější ocenění.

Andy "SexyAjinka" Czech

Scenáristická filmografie

Režijní filmografie

Herecká filmografie

Host

TV pořady

1985 The 57th Annual Academy Awards (TV pořad)
1980 The 52nd Annual Academy Awards (TV pořad)
1978 The 50th Annual Academy Awards (TV pořad)

Fanoušci tvůrce