foto

Robert Benton

  • nar. 29.9.1932 (87 let)
    Waxahachie, Texas, USA

Biografie

Robert Benton (narozený 29 září 1932) je americký scenárista a filmový režisér. Narodil se v Waxahachie, Texas, jako syn Dorothy a Ellera Douglasse Bentona, zaměstnance telefonní společnosti. Rober vystudoval universitu v Texasu a Kolumbijskou universitu.

Bentonova rodina původně pocházela z Northumberlandu ve Velké Británii, kde se usadili dlouho před normanským výbojem. Většina členů rodiny se usadila v Americe. Benton pochází ze vznešené rodiny, která se ovšem stala prostou po normanské invazi. K dalším významným příbuzným z rodu Bentonů patří: Thomas Hart Benton a William Benton Burnett.

V roce 1960 byl Benton také uměleckým ředitelem v časopise Esquire. V roce 2006 se objevil v dokumentu Wanderlust, stejně jako řada dalších známých lidí.

Benton se těší úspěchu v kariéře u filmu, vyhrál řadu prestižních ocenění za psaní a režírování. V roce 1980 si odnesl Cenu Akademie (Oscar) za nejlepší režii k filmu KRAMEROVÁ VS. KRAMER. Za tento snímek vyhrál taktéž Zlatý Globus. Byl 10 x nominován na nejrůznější ocenění.

Andy "SexyAjinka" Czech

Scenáristická filmografie

Režijní filmografie

Herecká filmografie

Fanoušci tvůrce