foto

Loren Dean

  • nar. 31.7.1969 (51 let)
    Las Vegas, Nevada, USA

Biografie

Loren Dean je americký herec. Účinkuje jak na divadelních prknech tak i na stříbrném plátně.

Loren Dean Jovicic se narodil v Las Vegas ve státě Nevada. Jeho matka pracovala jako rodinná a sňatková poradkyně a otec pracoval v oděvním průmyslu. Rodiče se rozešli, když byl Loren ještě malé dítě. Matce byla přidělena péče o syna a rodina se přestěhovala do Los Angeles. Když navštěvoval otce, chodili hlavně na filmy do kina, což vlastně přivedlo Lorena k lásce k filmu. Jeho dětství bylo nicméně komplikované a často utíkal z domova. V roce 1986 absolvoval ovšem přes všechny strasti střední školu Santa Monica High School.

Dean se poté přestěhoval do New Yorku aby se stal vysněným hercem. Po dvou letech jej jeho přítel seznámil s divadelním agentem a Loren se začíná objevovat na newyorkských divadelních jevištích. V roce 1989 vyhrává cenu Theatre World Award za jeho off-Broadway debut ve hře "Amulets Against the Dragon Forces". Stává se jedním z oblíbených herců scénáristy a držitele Oscara za scénář Johna Patricka Shanleyho a objevuje se pravidelně v jeho hrách, zejména v "4 Dogs and a Bone" a "Beggars in the House of Plenty". Během času stráveného v New Yorku se stává milovníkem zvířat a nachází i zálibu v nakupování.

Deanovým prvním filmem byl snímek PLAIN CLOTHES /1988/. Jeho velký průlom do filmového světa přichází až o rok později v roli nenávistného ex-přítele v romantické komedii SAY ANYTHING... /1989/ s Ione Skye a Johnem Cusackem. Jeho třetím filmem je krimi drama BILLY BATHGATE /1991/, kde hraje po boku hereckých hvězd Nicole Kidman, Dustina Hoffmana a Bruce Willise.

Kritiky byla kladně přijata jeho role drogově závislé filmové hvězdy ve filmu STARSTRUCK /1998/ a taky role maloměstského psychologa v komediálním dramatu MUMFORD /1999/. Dokonce byl připodobněn k mladému a nadějnému herci Charlesi Grodinovi.

Nicméně mnoho jeho rolí bylo převážně vedlejších. Hrál ve filmech APOLLO 13 /1995/, ve filmu s Winonou Ryder HOW TO MAKE AN AMERICAN QUILT /1995/, ve sci-fi s Ethanem Hawkem GATTACA /1997/, ve špionážním thrilleru ENEMY OF THE STATE /1998/ S Willem Smithem nebo ve vesmírném dramatu SPACE COWBOYS /2000/, režírovaném Clintem Eastwoodem.  V poslední polovině dekády 21.st. hrál Dean převážně v nezávislých filmech – za zmínku stojí snímek THE WAR BRIDE /2002/, za který byl nominován na cenu Genie Award pro nejlepšího herce ve vedlejší roli – a v úspěšných televizních miniseriálech jako THE BRONX IS BURNING /2007/ nebo v roli Russe ze seriálu BONES /2005-současnost 2013/.

Deanovým nejnovějším počinem bylo účinkování v nezávislém filmu THE POKER CLUB /2007/. Scénář napsal Johnathon Schaech a film koprodukoval spolu s Richardem Chizmarem. V roce 1999 byl porotcem třetího ročníku filmového festivalu Shorts International Film Festival.

Loren Dean je vynikajícím pianistou hrajícím na tento nástroj od svých šesti let.

Lukáš "gatuso" Častulík

Herecká filmografie

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky