foto

Peter Yates

  • nar. 24.7.1929
    Aldershot, Hampshire, Anglie, Velká Británie
  • zem. 9.1.2011 (81 let)
    Londýn, Anglie, Velká Británie

Biografie

Britský filmový režisér a producent se narodil v anglickém Aldershotu jako syn vojenského důstojníka. Vystudoval Královskou akademii dramatických umění v Londýně. Na počátku své kariéry sbíral zkušenosti v divadle, kde hrál i režíroval, ovšem od 50. let působil výhradně u filmového průmyslu. Nejprve jako asistent režiséra Tony Richardsona. Svůj vlastní režijní debut natočil v roce 1963 a jednalo se o hudebně-romantický snímek SUMMER HOLIDAY.

Velký úspěch přišel v roce 1968, kdy si ho osobně vybral slavný americký herec Steve McQueen, aby režíroval kriminální thriller s ním v hlavní roli BULLITTŮV PŘÍPAD. Yatesův první americký snímek se stal hitem a byl oceněn Oscarem za nejlepší střih. Dodnes je považován za jednu z největších klasik žánru, zejména díky proslulé automobilové honičce, jenž je pro změnu hodnocena jako nejlépe natočená automobilová akční scéna v historii kinematografie.

Od té doby získal Peter status mezinárodně uznávaného tvůrce a střídavě natáčel v Americe a rodné Británii snímky nejrůznějších žánrů. Ať už to bylo komorní drama s Dustinem Hoffmanem a Miou Farrow JOHN A MARY, válečný film MURPHYHO VÁLKA, krimikomedie s Robertem Redfordem UKRADENÝ DIAMANT, hvězdně obsazený dobrodružný thriller HLUBINA, nebo sci-fi PLANETA KRULL.

V roce 1979 získal za sportovní drama s Dennisem Quaidem A CO DÁL… svoji první nominaci na Oscara a to hned ve dvou hlavních kategoriích – za nejlepší film a nejlepší režii. Vrcholem jeho kariéry je však nejspíš britské válečné drama na motivy hry Ronalda Harwooda GARDEROBIÉR z roku 1983. Tento projekt byl nominován na pět Oscarů, sedm cen BAFTA a zlatý Glóbus. Nicméně Yates ani jednu z prestižních nominací nakonec neproměnil.

Svůj poslední snímek natočil v roce 2004 pro televizi. Zemřel přirozenou smrtí 9. ledna 2011 v Londýně ve věku 81 let.

Lukáš "Vojcl" Vojáček

Režijní filmografie

Herecká filmografie

Host

TV pořady

2011 83. Annual Academy Awards (TV pořad) - a.z.
1980 The 52nd Annual Academy Awards (TV pořad)
1948 Toast of the Town (TV pořad)

Fanoušci tvůrce