foto

Steven Zaillian

  • nar. 30.1.1953 (68 let)
    Fresno, California, USA

Biografie

Steven Zaillian, celým jménem Steven Ernest Bernard Zaillian, je americký scenárista a režisér. Narodil se Jimu Zaillianovi, který pracoval jako rozhlasový zpravodaj a jeho manželce Vině Zaillian. Jeho otec zemřel 2. prosince 1978, když bylo Stevenovi 28 let. Je z poloviny arménského původu. Navštěvoval prestižní státní uviverzitu v Sonomě, která se nachází asi sto kilometrů na sever od San Francisca. Promoval na Státní univerzitě v San Franciscu.

U filmu začínal jako střihač ve druhé polovině 70. let minulého století. Jeho scenáristická kariéra začala nepříliš úspěšným dramatem Dravec a feťák, ve kterém si hlavní role zahráli dva tehdy začinájící herci, a to Timothy Hutton a Sean Penn. Pak ale Zaillian dostal druhou šanci, a to napsat scénář k nadějnému filmu s Robertem De Nirem a Robinem Williamsem v havní roli. Film Čas probuzení se dočkal fenomenálního úspěchu nejen u kritků, ale i u fanoušků a vysloužil si tři nominace na Oscara. Mezi nimi byla i nominace za nejlepší adaptovaný scénář a tu nedostal nikdo jiný než právě Steven. Tehdy se mu kariéra rozběhla naplno a začal dostávat spoustu nabídek.

O tři roky později, v roce 1993, si dokonce zkusil režii, a to u dramatu Nevinné tahy, který pojednává o začátcích šachisty Joshe Waitzkina. Film se také dočkal úspěchu, opět především u kritků. V tom stejném roce ale ještě stihl sepsat scénář k nadějnému válečnému filmu režiséra Stevena Spielberga Schindlerův seznam. Film překonal veškerá očekávání a podle většiny filmových fanoušků se právoplatně řadí mezi nejlepší filmy všech dob. Film si vysloužil neuvěřitelných dvanáct nominací na cenu Akademie a z toho sedm zlatých sošek proměnil. Pro Oscara si přišel i Steven Zaillian za nejlepší adaptovaný scénář. Za tento skvělý scénář získal i mnoho dalších ocenění včeně Zlatého Glóba a ceny BAFTA. Nabídky se dále hrnuly, ale Stevenovi se jaksi přestalo dařit.

Očekávané filmy jako Jackova ukolébavka, Jasné nebezpečí, Žaloba (zde se opět posadil do režisérského křesla) či Hannibal totiž zklamaly nejen kritiky, ale i filmové fanoušky. A tak musel Steven přijít s comebackem. Ten se mu povedl rok po nepovedém pokračování Mlčení jehňátek. Přijal totiž nabídku od velmi uznávaného režiséra Martina Scorseseho, aby napsal scénář k jeho nové „gangsterce“ s Leonardem DiCapriem a Danielem Day-Lewisem v hlavních rolích. Hvězdně obsazený film Gangy New Yorku se možná nestal až takovým hitem, jak se očekávalo, ale většině kritikům se film zalíbil. Každopádně snad každý ocenil skvělý (i když podle nějakých lidí moc dlouhý) scénář Stevena Zailliana, který po 9 letech opět dostal nominaci na věhlasnou cenu Akademie.

O tři roky později napsal scénář k thrilleru Tlumočnice se Seanem Pennem a Nicole Kidman v hlavních rolích. Film se nedočkal až tak velkého úspěchu, Zaillianův scénář je ale právoplatně chválen. O rok později, v roce 2006, si opět zkusil režii remaku klasického filmu Všichni královi muži. Hvězdně obsazený film, od kterého se očekávalo mnoho, ale zklamal, a tak Steven s režií na nějakou dobu skončil. O rok později ale opět přišel velký úspěch s velmi chváleným Americkým gangsterem. Zaillian napsal scénář naprosto skvěle, a proto soustu filmových fanoušků nemile překvapila jeho absence na Oscarech.

V roce 2011 se upsal hned dvěma projektům a oba dopadly výborně. Prvním byl tehdy nový film Davida Finchera Muži, kteří nenávidí ženy s „bondem“ Craigem v hlavní roli. Film je remakem slavného švédského románu z věhlasné knižní (i filmové) série „Millennium“. Od filmu se čekalo možná o něco více, ale přesto rozhodně nezklamal. Druhým filmem bylo sportovní drama Moneyball s Bradem Pittem v hlavní roli, které napsal se svým věhlasným kolegou Aaronem Sorkinem. Oba byli podle očekávání za svůj inteligentně poskládaný scénář nominovaní na cenu Akademie. O tři roky později napsal scénář k filmu režiséra Ridleyho Scotta EXODUS: Bohové a králové. Film se stal fiaskem a kritiky i fanoušky byl nemilosrdně zkritizován.

V roce 2016 se poprvé pustil i do seriálu a dopadlo to skvěle. Kriminání seriál Jedna noc se dočkal velkého úspěchu a Steven zrežívoral sedm z osmi epizod a ke čtyřem napsal i scénář. V roce 2019 opět přijal nabídku Martina Scorseseho, aby napsal scénář k jeho 210 minutovém filmu Irčan. Film vypráví příběh nájemného vraha Franka Sheerana. Hlavní roli si zahrál Robert De Niro a po jeho boku se zde objevil Al Pacino, Joe Pesci a Harvey Keitel – mafiánský film snů. Irčan se dočkal velkých ohlasů mezi kritiky i fanoušky, i když je kritizována přílišná délka filmu a použití CGI na omlazení hlavních hrdinů.

Steven žije se svou dlouholetou manželkou Elizabeth v Los Angeles. Má tři děti: Anthonyho, Charlese a Nicholase. Steven je Žid.

PlayEasy

Scenáristická filmografie

Režijní filmografie

Filmy

2006 Všichni královi muži
1998 Žaloba
1993 Nevinné tahy

TV seriály

2021 Ripley (TV seriál)
Episode 8 (E08)
Episode 7 (E07)
Episode 6 (E06)
další epizody (8)
2016 Jedna noc (TV seriál)
The Call of the Wild (E08)
Ordinary Death (E07)
Samson and Delilah (E06)
další epizody (7)

Producentská filmografie

Střihačská filmografie

Tvůrcovská filmografie

TV seriály

2021 Ripley (TV seriál)
Episode 8 (E08)
Episode 7 (E07)
Episode 6 (E06)
další epizody (8)
2016 Jedna noc (TV seriál)
The Call of the Wild (E08)
Ordinary Death (E07)
Samson and Delilah (E06)
další epizody (8)

Host

TV pořady

2017 69. Emmy Awards (TV pořad)
2011 On Story (TV pořad)
2003 Hollywoodská setkání (TV pořad)
1994 The 66th Annual Academy Awards (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(130)