foto

Georges Lautner

  • nar. 24.1.1926
    Nice, Francie
  • zem. 22.11.2013 (87 let)
    Paris, Francie

Biografie

Skvělý scénárista s velkým režijním talentem. Narodil se 26.ledna roku 1926 herečce Reneé Saint-Cyr. Ve svých sedmi letech zažívá první stěhování do Paříže za lepším, přičemž zde jeho matka oficiálně započíná svou hereckou dráhu. Dětství má poměrně klidné, ovšem často se o něj musí starat chůva, neboť vytížená matka z divadelních představení chodí často velice pozdě v noci a nemá již čas a trpělivost na jiné zájmy.

Mladý Georges nastupuje v necelých patnácti na soukromé lyceum Jeanson de Sailly, které s úspěchem dokončuje. Jako mladý vystřídá několik profesí, a hlavně se dostává k filmu, nejdříve jako poslíček, posléze coby asistent režiséra u prvního snímku LE TRÉSOR DE CANTENAC. Asistentem je téměř deset let až do roku 1958, během těchto let několikrát zakusí i herectví před kamerou, ihned však z tohoto uměleckého odvětví prchá zase rychle za kameru do přítmí.

Rokem 1958 oficiálně rozjíždí svou později velice tvůrčí vydařenou režisérskou kariéru a to snímkem LA MOME AUX BOUTOUNS. Film se však nesetkává s přílišným pochopením a tak zklamaný Georges rozmýšlí svůj další režisérský počin, tentokráte však chce točit naprosto svůj film, a proto si napíše i scénář. Do jedné z rolí MARCHE OU CRÉVE obsazuje Bernarda Bliera, pozdějšího skvělého a uznávaného herce a kamaráda. Film kritika příliš neztrhá, ale ani nepochválí. Opět zarmoucený režisér si však dlouho nenechává verdikt nezájmu líbit a točí další snímky spíše komedie s kriminální zápletkou.

Zlom jeho tvorby a režisérského umu a snad i dlouholetých zkušeností se projeví až rokem 1963, kdy točí rovněž svůj scénář POVEDENÍ STREJCOVÉ s Linem Venturou, Bernardem Blierem, Jeanem Lefebvrem či Claudem Richem, skvělé herecké obsazení dělá z filmu báječnou podívanou a divácky oceněnou. Lautner je spokojený a rozmýšlí již nový snímek, na který dostává dotace od velké francouzské filmové produkční společnosti Gaumont. TAJNÝ POLICISTA rovněž s Blierem a Venturou jsou dalším divácky úspěšným počinem. Georges od této chvíle rád upřednostňuje do svých filmů Lina Venturu, který se mu stává dobrým kamarádem a uměleckým rádcem. Přichází komedie DES PISSENLITS PAR LA RACINE s de Funesem, následují MY SE NEHNĚVÁME či GALIAa s krásnou Mireille Darc. S touto výraznou blondýnkou také natočí ještě několik dobrých snímků "Stříbrného plátna".

Přichází jeho opravdu dnes již kultovní PAŠA s Jeanem Gabinem v hlavní roli tvrdého komisaře, který pátrá po bandě zlosynů, jenž přepadli obrněný vůz s cennou zásilkou, hudbu skládal nadčasový Serge Gainsbourge, týž si i zahrál ve filmu miniroli. Od této chvíle jde Georgesovi na ruku každý producent a ten má tak volné pole působnosti pro realizaci svých kvalitních scénářů. Vznikají tak známé tituly jako BYL JEDNOU JEDEN POLICAJT s Constantinem, LEDOVÁ ŇADRA s Delonem či "richardovská komedie" VŠECHNO UVIDÍME. S oblíbeným Delonem pak točí i klasickou SMRT DAREBÁKA.

Koncem sedmdesátých let se přelamuje jeho tvůrčí činnost při seznámení se s J.P.Belmondem, s kterým společně spolupracují na scénářích pro postupně čtyři kasovní trháky... POLICAJT NEBO ROŠŤÁK, slabší KAŠPÁREK, kultovní PROFESIONÁL s neodolatelnou hudbou Ennia Morriconeho a VESELÉ VELIKONOCE. V polovině osmdesátých let plodná spolupráce končí. Lautner točí i s krásnou Miou-Miou, do které se tajně zamiluje. Průběh pozdních osmdesátých let je ve znamení celkového úpadku dobrých scénářů a francouzského filmu jako celku.

V roce 1990 točí další pamětné dílko ze svého skromného fondu VÍRA V NÁSILÍ a v roce 1992 okořeňuje poslední snímek s Belmondem ve své režii temným krimi NEZNÁMÝ V DOMĚ. Od této chvíle najíždí na vlnu komerčních krimiseriálů s nevalnou úrovní a uměleckou kritikou. Snad se ještě dočkáme od tohoto jistě bravůrního mistra slova i činu nějakého dernierového znamenitého snímku.

D. "LiVentura" Ch.

Scenáristická filmografie

Herecká filmografie

Producentská filmografie

Filmy

1960 Marche ou crève

Host

TV pořady

2009 La traversée du miroir (TV pořad)
2007 Un jour, un destin (TV pořad)
2003 De l'autre côté du miroir (TV pořad)
1981 13 heures le journal (TV pořad)
20 heures le journal (TV pořad)
1975 Les rendez-vous du dimanche (TV pořad)
1967 Monsieur Cinéma (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(41)