foto

Charles Grodin

  • nar. 21.4.1935 (82 let)
    Pittsburgh, Pennsylvania, USA
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Charles Grodin (vl. jménem Grodinsky) se sice narodil do obchodně založené rodiny, ale ani v dětství netoužil jít v otcovských šlépějích (krejčovské zboží). Na University of Miami vystudoval drama a posléze bral soukromé hodiny. Divadlo Pittsburgh Playhouse se stalo prvním divadlem, v němž do světa herců vstoupil, ale jeho snem bylo Broadway. V r. 1962 se mu tento sen splnil a dostal roli ve hře Cin-cin, po boku Anthony Quinna. Na broadwayské scéně se projevil i jeho režisérský a scénáristický talent – je autorem her Price of Fame (Cena slávy) a One of the All-Time Greats (Jeden z velikánů všech dob).

Grodinova nejslavnější broadwayská herecká kreace pochází z r. 1975, kdy po boku Ellen Burstyn exceloval v romantické komedii PŘÍŠTÍ ROK VE STEJNOU DOBU. Své scénáristické zkušenosti využil i v TV, kde se podílel na pořadech Candid Camera (Skrytá kamera), The Simon and Garfunkel Special a za scénář ke snímku The Paul Simon Special obdržel cenu Emmy 1978.

Že se brzy objeví i ve filmu bylo nabíledni, ovšem zde se tak významných hereckých úspěchů, jako v divadle, už nedočkal. Ze všech komických postaviček dobromyslných, ale zmatených či přitroublých chlapíků na sebe výrazněji upozornil úlohou židovského novomanžela v komedii DOBYVATEL SRDCÍ (1972) a jakožto mazaný mafián v komedii PůLNOČNÍ BĚH (1988). Nejznámější je ale jako laskavý, byť poněkud nerudný otec z rodiny toužící po psím mazlíčkovi (BEETHOVEN, 1992 a BEETHOVEN II, 1993).

Charles Grodin není hercem velkých (a významných) rolí, za to je velmi talentovaným umělcem. Kromě scénářů, režie a divadelního a filmového herectví je i autorem vzpomínkových knih It Would Be So Nice If You Weren't Here (1991, Bylo by to tak pěkné, kdybyste tam nebyli) a How I Get Through Life (1993, Jak mohu proplout životem). Je podruhé ženatý a má 3 děti.

Alexandra "alpeew" Pečená-Havlíček

Herecká filmografie

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace