foto

Jiří Chalupa

  • nar. 16.5.1946 (74 let)
    Praha, Československo

Biografie

Jiří Chalupa, dramaturg a scenárista České, dříve Československé, televize je veřejnosti (a hlavně dětem) známý především coby moderátor a jeden z autorů dnes již legendárního pořadu pro děti Studio Kamarád. „Popravdě to bylo z nouze, původně vybraný moderátor na poslední chvíli odřekl, ale pořad se samozřejmě natočit i tak musel. Hledat někoho nového, na to už nebyl čas, a tak jsem se toho chopil sám. Bylo to všechno tak rychlé, že jsem se nestihl ani oholit…“ vzpomíná Chalupa na své moderátorské začátky.

Přestože původním snem Jiřího Chalupy bylo stát se doktorem a medicínu (obor chirurgie) původně i studoval, nakonec jeho životní cesta vedla na pražskou FAMU.  „Šel jsem na FAMU, protože jsem si říkal: ‚To je ten život, to je o životě,‘“ vzpomíná Chalupa v rozhovoru pro Paměť národa. Nešlo přitom o jeho okamžité rozhodnutí, neboť určitě literární sklony projevoval již delší dobu. Kromě poezie psal i povídky a rozhovory, které vycházely v tehdejším časopise Student.

Po škole Chalupa nastoupil do Československé televize, kde mu byla nabídnuta práce v dětské redakci. Tato práce jej velmi bavila, protože měl k dětem vždy blízko „Na chatě jsme měli partu dětí ve věku mého o sedm let mladšího bráchy. S nimi jsem dělal divadlo. Třeba takové představení na konci prázdnin a tam přišlo třeba i sto lidí.

Za své celoživotní působení v Československé a později České televizi napsal Jiří Chalupa scénář k osmi televizním pohádkám, z nichž nejznámější je určitě hned ta první Princové jsou na draka. Pohádku přitom Chalupa vnímá jako žánr, který má děti připravit na život. „Já jsem vyznavač toho, že nemusí být v pohádce nadpřirozené bytosti, že tam nemusí být kouzla….To negativní pro mě v pohádkách je lidská blbost, kterou to dítě má šanci potkat spíše než draka“, uvedl Chalupa v rozhovoru s Karlem Šípem v televizním pořadu Všechnoparty.

Jako dramaturg se Chalupa podílel na téměř 50 filmech, z nichž většinu tvoří také pohádky. Namátkou uveďme třeba pohádku Koloběžka první, natočenou podle předlohy Jana Wericha. Coby dramaturg je Chalupa významně spojen též s tvorbou večerníčků. Z jeho literárních prací byly vydány například tituly „Princové jsou na draka“, „Velká kniha Jů a Hele“, „Moje chytrá knížka“. Spolu s Ladislavem Špačkem vytvořili oblíbený cyklus o etiketě pro děti Mistr E a (Vel)Mistr E.

Honza "HonzaBez" Bezděkovský

Scenáristická filmografie

Herecká filmografie

Filmy

1974 Deník psaný na vodu (TV film)

TV seriály

2009 Vyprávěj (TV seriál)

Dokumentární

2018 Prahou s panem Tau a Arabelou (TV film)
2009 Příběhy slavných (TV seriál)
Strejda Čtvrtek (S10E12)
2006 Film o filmu: Experti (TV film)
2004 Příběhy slavných (TV seriál)
Štěpánka: "Těžší život je lepší" (S05E05)

Host

TV pořady

2013 Galashow 60 (TV pořad)
1984 Magion (TV pořad) - mod.
1980 Studio Kamarád (TV pořad)

Režijní filmografie

TV pořady

1996 Jůhele neděle (TV pořad)