Žalobce Jedediah Tucker je proslavený právník a ochránce lidských práv. Tento charismatický muž zasvětil svůj život obhajobě lidí - vyhnanců společnosti. Margaret Wardová je mladá žena, partnerka prestižní právnické firmy v San Franciscu. Otec a dcera, jejichž jediným poutem bylo vzájemné pohrdání se teď střetnou v boji na soudním procesu, který je buď spojí, nebo jejich rodiny úplně rozdělí. (oficiální text distributora)

honz

Výtečný film z právnického prostředí o soupeření otce a dcery nejen v soudní síni, ale i u "rodinného krbu". Celé drama je až do konce napínavé, naštěstí i vrcholí spíš smířlivým koncem než klasickým americkým happy endem. V neposlední řadě stojí za ocenění také herecké výkony obou hlavních protagonistů: skvělému G. Hackmanovi brilantně sekunduje neméně skvělá Mary Elizabeth Mastrantonio. ()

Gilmour93

Úspěch, podíly ve firmě, házení parády v Alfa Romeo Spider, to všechno může být pryč, když se na miskách vah proti sobě postaví loajalita a čest.. Class act soudních dramat, co se trošku odlišuje tím důrazem na vztahovou rovinu dvou ústředních postav a která všechny ty devadesátkové odstíny vztyčila na několika více, či méně významných osobách a jevech. Za všechny Hallovy krystalicky čisté obrazy s přirozeným světlem, Hornerův dramatický motiv, Hackmanův sarkasmus obalený přirozeností či odzbrojující úsměv madam Mastrantonio. Ten „bean-counting“ při analýze rizik je pěkně vrtkavá věc, neboť někdy může nastat i varianta, že přijdete o hromadu fazolí i reputaci jejich pěstitele. Na světě však není nic, co by nespravily další fazole.. ()

Snorlax

Haničincův hlas mi bohužel k Hackmanovi vůbec nesedí, i když jinak se dabing FSB povedl, hlavně Zlata Adamovská je výborná. Minimálně dlouhá scéna návštěvy Margaret u otce začínající večeří a (z)povídání těch dvou na samém konci filmu stojí za to slyšet v originále. Hlavně díky skvělé scéně Magie u otce u mě zvítězilo toto vztahové drama nad jinak výbornou soudní pří. ()

Falko

70%. Celkom slusna drama o rivalite otca a dcery v pravnickom prostredi. Otec skuseny a chvilami namysleny pravnik, dcera zaciatocnicka, ktora je otcom neustale ponizovana. Nejde tu len o pravnicky pribeh, kde na strane zalobcu sa postavil Gene Hackman a obhajkynu Mary Elizabeth Mastrantonio v jednej sudnej sieni, ale aj o rodinny psychologicky pribeh, pricom herecke vykony oboch predstavitelov su bravurne. Skoda len, ze reziser Michael Apted GORILY V HMLE (1988), NELL (1994) nepridal trosku viac na plyn, chybal mi tam trosku väcsi svih, avsak nechybalo vela a dal by som styri hviezdicky. ________ Gene Hackman - (Jedediah Tucker Ward) +++ Mary Elizabeth Mastrantonio - (Maggie Ward) +++ Laurence Fishburne - (Nick Holbrook) +++ Colin Friels - (Michael Grazier) +++ Joanna Merlin - (Estelle Ward) +++ ()

Pierre

KOMENTÁŘ OBSAHUJE VÝRAZNÉ SPOILERY! Netuším jestli zápletka o otcovi právníkovi na straně obžaloby versus dceři na straně obhajoby byla použita ještě někde jinde ale je dost zajímavá. Zvlášť když mezi sebou otec s dcerou mají i v soukromí poněkud napjaté vztahy. Když se tedy postaví na opačné strany případu v soudní síni, co z toho bude? Boj o to předvést se mezi sebou? Setřást toho druhého nejen pracovně ale i osobně? Zdánlivě se může vše změnit, když je odpustí jeho manželka a její maminka. Silná je scéna, kdy dcera navštíví opuštěného otce a přes společné vaření, dojemné prohlížení fotografíí se dostanou až k drsné osobní hádce, kde se obnoví různé staré křivdy. Oba ale nakonec svým způsobem prozřou jak v osobní, tak v pracovní rovině. Divák si může položit otázku, která tady vlastně předkládá. A může si jich položit i víc. Causa Wardových není nějak extrémně výrazně natočené ani nějak převratně dějově propletené drama. Ovšem staví zajímavou partii, při jejíž sledování jsem byl do děje určitě dostatečně ponořen a musel jsem pořád přemýšlet co bude dál, kde je apod. Některé postavy na obžalované straně sporu mi připadaly trochu černobilé. Ale jinak je tento snímek bezpečně prostě funkční i jako soudní, i jako rodinné drama. A chytrý vtom jak obě roviny chytře prolíná. Divácky určitě atraktivní záležitost. ()