foto

Mark Boal

 • nar. 23.1.1973 (46 let)
  New York City, New York, USA

Zajímavosti o tvůrci (5)

 • Po zániku Země (2013)

  - Původní scénář napsal Gary Whitta na základě nápadu Willa Smitha. Poté režisér M. Night Shyamalan vymyslel několik změn a poslal ho dále hlavnímu scenáristovi Stephenu Gaghanovi. Během natáčení ještě pomáhal dolaďovat detaily Mark Boal, autor scénáře k filmům Smrt čeká všude (2008) a Zero Dark Thirty (2012). (Dr Lizal)

 • 30 minut po půlnoci (2012)

  - Deník Independent informoval 11. prosince 2013 o tom, že organizace Judicial Watch získala deklasifikované dokumenty od CIA, které se týkaly interního vyšetřování vynášení informací filmařům. Z nich vyplývá, že se bývalý šéf CIA Leon Panetta nedopatřením odhalil scenáristovi Marku Boalovi jméno velitele zásahové jednotky, která zabila Usámu bin Ládina. Mark Boal se k této informaci dostal tak, že byl přítomen Panettově proslovu ve vrchním velitelství CIA, i když podle Panetta v dokumentech prohlašuje, že o jeho přítomnosti nevěděl a že k tomu neměl oprávnění. Deklasifikované dokumenty čítají 200 stran a některé pasáže jsou cenzurované. (KlonyIlony)

 • 30 minut po půlnoci (2012)

  - Scenárista Mark Boal se ke kontroverzím týkajících se filmu vyjádřil následovně: "Kdybychom měli natočit film, jaký by chtěla vláda, Obamu by hrál Brad Pitt. Kdybychom měli natočit film, jaký by chtěla CIA, všechny výslechy by se odehrávali u stolu při čaji." (Brousitch)

 • Smrt čeká všude (2008)

  - Scénarista a novinár Mark Boal (súčasný partner Kathryn Bigelow) pred nakrúcaním filmu odišiel do Bagdadu s jednotkou, ktorá mala na starosti zneškodňovanie bômb. (Blackberry)

 • Smrt čeká všude (2008)

  - Mark Boal získal Oscara v kategorii Nejlepší originální scénář za rok 2009. (zdeny99)

Scenáristická filmografie

Producentská filmografie

Filmy

2017 Detroit

Host

TV pořady

2010 82. Annual Academy Awards (TV pořad)
Zlatý Glóbus 2010 (TV pořad)
2009 Moving Pictures Live! (TV pořad)
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace