Le Mans '66 (2019)

Další skvělá role pro Christiana Balea a jak jinak, opět bravůrně zahraná! To ona a herec samotnej jsou polovinou otáček této zábavné, odlehčeně šmrncovní rychlojízdy s komorními podtóny. Mangold vnáší režijně do každé scény jasný směr k cílové rovince, a ve finále bohatě servíruje hned tři rezumé příběhu. Právě o jejich vyváženosti a emocionální i myšlenkové vazbě by se ovšem dalo diskutovat, čímž se dostáváme k fatálnímu handicapu snímku.

Zahradní ulice (2018)

Obyčejně sfilmované rodinné drama s příběhem, jakých jsou na světě miliony. Pouze úplný závěr mu scenáristicky dodá vypravěčskou minipointu, ale i tu nijak zásadní, že by významově vyčnívala.

Nech mě padnout (2018)

Hodně zdlouhavý pád do drogové závislosti, ozvláštněný pouze střihama do budoucnosti, kde vidíme starší verzi postav, již žijící jiný život. To aby se v divákovi vzbudil údiv, jak se to mladým protagonistkám mohlo tak strašne pokašlat. Divácká trpělivost se zde ale vyplatí, z tuctového námětu “drogy jsou špatné, ano?!” se vyklube něco výrazně hlubší. A smutné až depresivní.

Terminátor: Temný osud (2019)

Sloučení starých známých i nových postav je zde vymyšlené sympaticky a Arnoldovy hlášky lechtají bránici. O to více zamrzí ta předigitalizovaná, zbytečně over-the-top wanna be akce (nejvíce ta v letadle), kterou si slušně rozjetá zábava fatálně podrazí nohy. Méně by bylo více, když už tedy nešlo utratit za lepší digitál dalších $100 milionů. A nová mladá terminátorka Mackenzie Davis sice drsňačka, ale nezajímavá a asexuální.

The Furies (2019)

Australská jatka s ohraným, jen lehce variovaným námětem. Zbytečně přehnaná samoúčelná brutalita, laciná práce s chováním postav a z něj plynoucích jakože překvapivých zvratů. Tvůrci zde jakoby nevěděli, že i hororový slasher vyžaduje inteligentní práci s divákem.

Zombieland: Rána jistoty (2019)

S touhle partičkou (včetně růžové bloncky!) by nám bylo fajn, i kdyby jen tak postávali a konverzovali na busové zastávce. Oni se ostatně scenáristi druhého Zombielandu taky zrovna nepřetrhli. Film je road movie s třema zastávkama, na kterých se něco uděje jenom pro chvilkové pobavení, nikoliv pro posun promyšleného děje kupředu, nebo nedejbože pro obohacení žánrových konvencí. I to nápadité pacifistické tavení zbraní v Bejbylonu scénáristé zazdili hloupým vyřešením finálního problému s armádou zombíků. Jako jednohubka ale OK.

Yellowstone (2018) (seriál)

Nebýt rodinné návštěvý která miluje Costnera, jako neseriálovec bych se k tomu nedostal. Což by byla škoda. Nejde o western v pravém smyslu slova, pouze se to odehráva na současném ranči, kde se jezdí na koních a všichni nosí klobouky. Kvalitní scenáristika nakopne hned výživným Pilotem s namotávajícně otevřeným koncem, a následné epizody se pak dělí na ty, kde se řeší politika a velkopodnikatelské machinace (u mě za ***) a ty, kde se řeší lidi z ranču - proč jsou jací jsou a proč mají mezi sebou vztahy jaké mají (u mě za ****). Každá postava je výborně obsazená, napsaná i zahraná, a svým charakterem zapadá do nejednoduché kolektivní konstelace, čelící jedné tragické ráně osudu za druhou. A ta ústřední melodie - no paráda. On i hudební motiv z Eastwoodových Unforgiven, kterým začíná 6. epizoda první série, zde má svoje místo. Yellowstone je cokoliv, jen ne romanťárna z hezké přírody s Costnerem. Vraždí se tady, šuká, krade, podvádí. Všechno, po čem divák touží.

Mrazivá pomsta (2019)

Osobitě pojmutý thriller s humorem s tuctama mrtvol. Ono odlehčení ho sice dělá jistým spůsobem zábavným, ale téma pomsty zavražděného syna v tak drsných přírodních podmínkách severského prostředí bych si dal raději s naprosto vážnou tváří. Ani padouši zde nevzbuzujou dostatečný respekt. A ta pozitivní indiánská poetika kolem stejně-tak prachsprostých drogových dílerů jako jsou hlavní záporáci, ta už je úplně WTF. Zvláštní filmový patvar, ne úplně vydařeně mixující americké thrillerové prvky s evropskou odvahou si hrát s diváckými očekávaními.

Bitva u Midway (2019)

Klučičí střílečka spolehlivě servírující všechny osvědčené emmerichoviny - super casting, vypiplanou kompozici a v závěru i přepálený americký patos. Dějově bohužel zmatečná - strategie řešené nad mapama a občas i návaznost akčních scén nedávají smysl. Ideologicky taky pro-čínská, bez tamnější investice by film nejspíš nevzniknul (nikdy na něj nemohlo přijít tolik diváků, aby se jeho technické provedení zaplatilo). Digitál obzvlášť po nedávném (šestém) Terminátorovi více než povedený.

Blíženec (2019)

Záměr zde byl top scénáristou a “uměleckým” režisérem pozvednout vandammovsky prostý námět na duchaplné, emocionální akční drama se sociálním podtextem. A moc to nevyšlo. Digitálně omlazený Smith je WTF postavou - má procházet nejsilnějším vnitřním bojem vyžadujícím kvalitní herecký výkon, a paradoxně je s mimikou Shreka nejhůře “zahranou” postavou filmu. Snímek s ambiciózním plánem zhazují taky nerealistické digitální akční scény jako z jednohubkového zábavního parku Fast & Furious. Přitom to mělo tak slibný rozjezd s pořád cool Willem a příjmenou chemií mezi ním a Mary Elizabeth Winstead.