Hra na pláč (1992)

Kdyby se Quentin Tarantino rozhodl v 90. letech natočit klasický noir na území Velké Británie, asi by vzniklo něco velmi podobného originálnímu thrilleru "Hra na pláč".. V čem všem je pozdější transsexuální dílko Neila Jordana "Snídaně na Plutu" veskrze pozitivní, tím je "Hra na pláč" jeho naprostým opakem.. Musím uznat, že jde o naprosto unikátní pohled na zvláštnosti mezilidských vztahů.. "Hra na pláč" pojímá téma lásky, přátelství a síle cti naprosto objektivně syrovým pohledem.. Snaží se bez hlubších vysvětlení světu nastavit zrcadlo a polopaticky mu sdělit, že opravdu není černobílý, ale má tisíce odstínů šedi.. Zpočátku je divák hozen do příběhu naprosto nepřipraven a když se konečně zorientuje, tak mu jako facka je naservírována další část příběhu, která je daleko silnější než úvod.. Nečekané zvraty, křehkost a zvrácenost vzájemných cit a emocionální ponurost - to jsou asi slova, která mne napadají, kdybych film měla nějak stručně charakterizovat.. |filmová výzva - Ghoulman|

Skandál v katolické škole (2002)

"Skandál v katolické škole" je celkem příjemně koukatelný teen filmeček, který možná mohl vzniknout o 20 let dříve a díky originálnímu komiksovému zpracování by vyzněl lépe.. Bohužel působí přestárle a i přes hloubku událostí vyznívá ploše.. Emile Hirsch a Kieran Culkin přijatelně baví a své role nechávají v rámci scénáře vyniknou.. Jodie Foster je tu do počtu a bohužel nemá příliš silnou roli.. "Skandál v katolické škole" je více sentimentem než komedií..

Dámský klub (2018)

Všeobecně mám asi raději filmy o dětinských stařících než o babičkách v pubertě.. Babčách, které prožívají románky jako z červené knihovny a jako povinnou četbu mají 50 odstínů.. Naštěstí je dobré herecké obsazení, tak se dá na "Dámský klub" i přes cukrkandlový scénář relativně důstojně koukat.. Ideální film na vypnutí mozku ;-)

Zelená kniha (2018)

"Zamilovat se do Tebe bylo to nejsnazší, co jsem kdy udělal." Wow, po dlouhé době jsem měla to štěstí vidět zase jeden obyčejný neobyčejný příběh.. Road-movie v krásném autě, které pomalým, ale jistým, tempem posouvá vztah mezi neslučitelnými lidmi směrem kupředu.. Italský ranař a buran, dítě ulice, se snaží ukázat reálný svět obyčejného lidu vzdělanému a kultivovanému černošskému pianistovi.. Společně se vydávají na Jih amerických 60. let a ukazují tvrdé poměry tehdejších dějin pro jedince s odlišnou barvou kůže.. Pro mne je Viggo Mortensen jasným kandidátem na letošního Oscara.. Tenhle chlápek mě začíná bavit čím dál tím víc.. "Green Book" je prostě film, který divákovi vyryje hlubokou rýhu a zvládne ji zároveň skvěle zahladit..

Klub vyvolených (2002)

Po stopách Emila Hirsche.. "Klub vyvolených" je přesně ten typ filmu, který se hodí na deštivé nedělní odpoledne - neurazí, nenadchne.. Vidět jej můžete, ale kdyby jste se k němu nedostali, tak se nic neděje.. Kdyby nebyl snadno srovnatelný s mladším snímkem " Společnost mrtvých básníků", kde navíc hraje můj oblíbenec Robin Williams, tak by asi udělal více parády.. Obsazení ústřední dvojky - Kevin Kline a Emile Hirsch - bylo výborné, ale scénář spíše nudil.. Příběh klouže po hladině a všechny "dramatické" zvraty působí mělce.. Bavila mne pointa postavená na skoku v čase..

Diana - sedm dnů, které šokovaly celý svět (2017) (TV film)

Precizně posbíraný a poskládaný dokument o následcích "nejslavnější" autonehody v dějinách.. Snímek tlačí na emoce, používá autentické záběry a v podstatě se snaží ukázat královskou rodinu v jejím "hezčím" světle.. Pro mne (jako neznalce královských poměrů a tradic) byly asi nejzajímavější právě ty momenty popisující, jaké pocty a proč byly princezně Dianě dopřány a jak náročné bylo v několika málo dnech vymyslet strategii na ne/královský pohřeb.. Fajn vidět, pokud vás ztráta Lady Di aspoň trošku zamrzela..

Skleněný (2019)

Myslím, že "Vyvolený" byl jedním z těch osudových snímků, které mne donutily se zamilovat do světa filmu.. Mysteriózní počin, kde není vše, jak se na první pohled zdá.. Když se po letech rané slávy režiséra Shyamalana objevila malinová sezóna, tak jsem se po filmu "Rozpolcený" dopředu nepídila, až mi byl jednoho dne nenápadně naservírován, teprve potom jsem ho Shyamalanovi spolkla i s navijákem.. Jako bonus se v něm objevila narážka na provazbu s "Vyvoleným", který v době vzniku neměl ani potuchu o tom, že vlastně startuje prazvláštní trilogii.. Jako samostatně stojící filmy fungují "Vyvolený" i "Rozpolcený" daleko lépe, když je hodíte do mixéru a necháte vzniknout obojetnou trojku, tak v ní ta mysteriózní chemie mizí.. Asi úplně nemůžu říct, že by se mi "Skleněný" líbil nebo nelíbil.. Myslím, že by zase jako samostatně stojící film byl víc sexy.. Takto bylo cítit, jak moc ho svazuje jeho minulost a snaží se s hrdým výrazem zachovat odkaz dnes už kultovního "Vyvoleného".. "Skleněný" zavání oldschool Shyamalanem, jenže postrádá jeho tehdejší nehollywoodskou naivitu, takže vyznívá dosti prázdně.. Film bych rozdělila na tři fáze, přičemž každá fáze zvlášť funguje dobře, ale jako celek úplně oku neladí.. Skleněného mohl hrát naprosto kdokoliv, postava nedostala na plátně tolik místa a hereckého prostoru, jak by se dalo podle názvu filmu očekávat.. Bruce Willis nepůsobil až tolik důchodcovsky znuděně, ale jako úplně jsem mu ty souboje s jeho aktuální konstitucí nevěřila.. Pokud se někomu líbí McAvoy ve "Rozpolceném", tak v roli Crumba působil ještě více sehraně než v jedničce.. Asi tu nechci ventilovat spoilery, tak si zbytek názoru nechám pro sebe.. Každopádně byl v mnoha ohledech příjemným, i když natahovaným, překvapením, ale zároveň jsem byla z různých situací (hlavně závěru) nepříjemně rozladěna.. Myslím, že jasná cílovka jsou skalní fandové Shyalamana.. Zbytek prostě nepochopí.. Ani příběh, ani sentiment.. |Atlas|

Venom (2018)

Tenhle film by asi byl fakt dobrej, kdyby nebyla v dnešní době natočená celá řada lepších komiksů.. Začátek mi přijde dost zmatečnej a odfláklej.. Pak jsem si buď zvykla nebo se děj vážně rozjel.. Promo slibovalo hororový zážitek, kterého jsem si tedy moc nevšimla.. Sekvence s proměnou a potom jízda na motorce bylo jasné áčko, zbytek je v béčkovém provedení.. Tom Hardy na Toma Hardyho válí.. Chyběly mi syrovější, krvavější a násilnější záběry.. Největší hororová scéna byla za mne určo v závěrečných titulcích s Woodym Harrelsonem, který je jasnej Levák Bob, a Hardym, který je celá Clarice Starlingová.. Jop, takový film bych chtěla vidět.. Bez Venoma..

Humr (2015)

Řekla bych, že komorní sci-fi drama o degradaci společnosti "Humr" vystihuje asi jediné slovo - nevím.. Fakt nějak nedokážu posoudit, jestli se mi film líbil/nelíbil.. Rozhodně se jedná o velmi originálně zpracované téma, herci v podstatě ztvárňují role bez emocí, děj je takový hodně zvratový, ale až takovým téměř nudným způsobem.. Ten tichý neklid doslova znásilní úsudek diváka.. Musíte přemýšlet.. Vzbuzuje neklid nepochopení.. Vlastně mi naprosto uniká celkově jakákoliv pointa.. A nebojím se to přiznat :-) Bylo to divné, ale takový zajímavým způsobem.. Věřím, že si najde své fanoušky..

Já, Heath Ledger (2017)

Když je promo na dokument "Já, Heath Ledger" stavěno na tom, že po nadějném herci zbyla hromada natočeného materiálu, tak si divák tak trochu myslí, že bude životopis slepen právě z těchto střípků.. Trocha zklamání přišla tedy s klasickou formou vyprávění.. V dokumentu vystupují především jeho přátelé a rodina, kteří velmi emotivně a celkem do hloubky vypráví o tom, jaký jejich blízký skutečně byl.. Příjemně poslepovaný životní příběh se spoustou objasněných reálií z jeho soukromí.. Pěkné záběry z natáčení filmů, ve kterých účinkoval, nebo klipů, které režíroval.. Heath Ledger nebyl pouze "hezoun", ale také všestranně talentovaný umělec.. Díky za seznámení..