Rozpolcený

Rozpoltený

• Austrálie

Horor / Thriller

USA / Japonsko, 2016, 117 min

Nekompromisní thriller o tom, že všechno zlé je pro něco dobré. McAvoy září naplno, vedlejší charaktery mu adekvátně přihrávají a nebýt toho, že scénář občas přitlačí na pilu až příliš, odcházím div ne s potleskem. Mně profesně blízký námět je navíc tak akorát přepálený na hranici nadpřirozeného pomrkávání, aby třeba dokázal pár lidem otevřít oči. Shyamalan je k mé velké radosti u veřejnosti opět za krále, ale vítat ho zpět nemám v plánu. Pro mě totiž nikdy neodešel.(19.1.2017)

I Vyvolený mi napoprvé nesedl a byl jsem z něj několik let rozpolcený. Split možná s lety a dalším zhlédnutím taky dozraje, zvláště pokud ta záverečná scéna bude víc než jen vtipné pomrknutí, ale pečlivým střípkem do osobité komiksové mozaiky. M Night patřil k těm, kterým jsem dříve hodně fandil a na filmy se těšil - tímto filmem (který jsem objevil až při jeho premiéře a víc, než ten plakátový text o něm dopředu nevěděl) se do této kategorie minimálně vrátil.(23.1.2017)

Herecká exhibice Jamese McAvoye rozpoutává vcelku zajímavý psychothriller, v němž klasické schéma "bezbranní věznění šílencem" nepůsobí vůbec omšele. Nevím, zda 23 osobností není již trochu moc, nicméně něco mě neustále vyhazovalo z atmosféry. Možná to byly trochu zbytečné flashbacky a možná jen moje ospalost. :) Takže obrázek si nejlépe udělejte sami... 7/10(26.3.2017)

Tak na hodnocení "Splitu" jsem byla hooodně zvědavá - už proto, že zdejší koko... uživatelé s oblibou hodnotí filmy tohoto režiséra, aniž by je vůbec viděli, a ještě se tím chlubí v komentářích. (Vykopala bych vás odsud dřív, než byste stačili říct Shyamalan, ale bohužel tuhle moc zatím nemám.) Co se "Splitu" týče, jedná se v podstatě o upgradeovanou verzi "Červeného draka", respektive o jeho (neskrývanou?) kombinaciTak na hodnocení "Splitu" jsem byla hooodně zvědavá - už proto, že zdejší koko... uživatelé s oblibou hodnotí filmy tohoto režiséra, aniž by je vůbec viděli, a ještě se tím chlubí v komentářích. (Vykopala bych vás odsud dřív, než byste stačili říct Shyamalan, ale bohužel tuhle moc zatím nemám.) Co se "Splitu" týče, jedná se v podstatě o upgradeovanou verzi "Červeného draka", respektive o jeho (neskrývanou?) kombinaci s multi-osobnostními filmy alá "Identita", takže z hlediska originality se Shyamalan opravdu příliš nepředvedl. Pokud ale na filmu něco stojí za to, tak jeho oldschoolový look. Nevím, zda to byl záměr či nikoli, ale skutečně jsem měla pocit, jako bych sledovala staré dobré devadesátky. McAvoy boží (tanec devítiletého Hedwiga na písničku od Kanye West neměl chybu), holky překvapivě OK, psychiatrička neruší. Happy-end se taky nekoná (jupí!!!), zato tu máme nečekaný cross-over (what?! cool!). Sečteno, podtrženo... I přes spoustu výtek jsem se bavila.;-) 3,5*.(19.1.2017)

Nápad dobrej, nicméně pocity z výsledku mam spíš... rozpolcený. Shyamalan si vždy potrpěl na okatě vysvětlovací dialogy i monology a ne vždy to bylo na škodu - tady jsem měl ovšem permanentně pocit, že se celou dobu všichni snaží prožvanit k něčemu, co vlastně ve výsledku za moc nestojí. Permanentní přísun vysvětlivek, náznaků, nápověd a odhalení je o krok napřed než by měl a kontraproduktivně se stará o to, že je napětí od začátku až do konce nehybně na nule. Relativně záhy totiž vyjde najevo, že místo psychologický války s multizáporákem se opravdu jen čeká na Bestii, což probíhá zhruba stylem "bude tam nějaká bestie... vážně přijde nějaká bestie... už každou chvíli se ukáže bestie... bestie bude něco ojedinělýho... bestie už klepe na vrátka... aha, tak to byla bestie". Zábavná je na celý věci pouze otázka, zda se psychologická rovina ve finále prolne s jakoukoliv formou nadpřirozena, což je vlastně vyřešeno docela střízlivě (tahle věta není spoiler!) Bylo to dobrý, nikoliv výborný - pohrát si víc s počtem osobností záporáka a víc znejednoznačnit průběh děje, byl bych asi nadšenej. Vysmívaná závěrečná momentka mě osobně potěšila.(14.2.2017)

• - Režisér M. Night Shyamalan přiznal, že natáčení filmu Rozpolcený bylo to nejvíc vzrušující a nejnáročnější za celou jeho kariéru. (Reesam)

• - James McAvoy (Kevin) si během natáčení zlomil ruku, štábu to však zatajil a pokračoval v natáčení další dva dny, než se rozhodl jít do nemocnice. (Svarec)

• - James McAvoy (Kevin) si zahrál postavu trpící poruchou osobnosti již dříve, a to ve filmu Sviňák (2013). (FAITH.BABE)