Rozpolcený

• Nový Zéland

• Austrálie

Horor / Thriller / Psychologický

USA / Japonsko, 2016, 117 min

Popravdě se mi to líbilo tak napůl. Lepší momenty střídají nudnější pasáže. McAvoy výborný. Jako celek to na mě ale moc nezapůsobilo, hlavní myšlenka filmu je celkem těžce stravitelná. Nejlepší je snad poslední scéna a připomenutí Vyvoleného. Jsem hodně zvědavý, co přinese propojení těchto dvou filmů v připravovaném kousku Glass. 65%(9.1.2018)

Rozpočet $10miliónovTržby USA $138,291,365Tržby Celosvetovo $278,454,358Tržby za predaj Blu-ray v USA $7,639,811Tržby za predaj DVD v USA $5,721,059║ starý dobrý Shyamalan je späť, zas to je čo sme od neho vždy chceli, prešpikovaný nevyspytateľný dej, plný prekvapení a vynikajúcich hereckých výkonov, plusom opäť kamera aj hudba, bravo, len tak ďalej, na záver príde aj darček v podobe čerešničky na torte, mňam, thriller zas dostal potrebný lesk /videl v kine: 80%/(22.1.2017)

Jsem z toho filmu mírně řečeno rozpolcený. Na jednu stranu drží Shyamalan silnou kartu v podobě Jamese McAvoye, který zde odehrává úžasný výkon. Povedené je to i řemeslně, na řadě míst se daří vytvářet temnou až zlou atmosféru, čemuž přispívá nelibozvučný zvukový doprovod a pěkná kamera. Na druhou stranu jsem se ale nějak (alespoň tedy při první projekci) nemohl při sledování přenést přes to, že celá mytologie stojící za příběhem mi přišla úplně debilní, čímž pádem na mě nemálo momentů působilo až směšně. Můj divácký zážitek se pak podobal jízdě na horské dráze - " fajn ... fajn ... fajn ... dost dobrý ... fajn .... ty jo, tak tohle bylo debilní ... fajn ... fajn ... ale ne ..." Když nad tou mytologií zpětně uvažuju, tak se mi možná nezdá až tak hloupá, jako při samotné projekci (nadhazuje to třeba nějaká zajímavá podobenství o víře a náboženství) - spíš se nyní klaním k tomu, že místy hapruje její podání. Prozatím ale zůstanu na třech hvězdičkách, byť náběhy na čtyřku tam jsou (opakované zhlédnutí možná pomůže). Předchozí The Visit mi každopádně sedlo víc, na druhou stranu na nízké úrovni Shyamalanových filmů mezi roky 2008 a 2013 Split není ani omylem. A na závěr spoileroidní PS: Je dost smutné, že první české recenze (ano, ta Fukova), když už musí být postavené na kompletních spoilerech, vyplývají z nepochopení filmu a nepozornosti, anebo jeho děj překrucují a přibarvují. Konkrétně například věty "V závěru filmu se do Kevinova sklepa dostane i jeho doktorka, která zná strašlivou pravdu: V Kevinovi se skrývá ještě 24. identita, která není lidská, ale je to nadpřirozené monstrum!" nebo "Během celého finále hrdinku nenapadne, že by mohla znovu říct Kevinovo plné jméno a tím ho znovu zneškodnit." jsou prostě a jednoduše čisté lži. Holt post-truth doba. Je jedno, že člověk argumentuje totálním bullshitem, hlavně že má silný názor a film strhá. EDIT: S týdenním odstupem čtvrtou hvězdu přihodím. Pořád se k tomu filmu vracím (v dobrém). V takovém případě je mi líto ho ohodnotit průměrně, byť ty výše vypsané výtky trvají. Jen se dojmově snížila jejich intenzita.(19.1.2017)

Split má plusové body pri hereckých výkonoch, najmä Anya Taylor-Joy je skvostná. Hoci mnohí by chceli pasovať Jamesa McAvoya na oscarové priečky, nedajte sa zmiasť, jeho osobnosti a výkon sú síce zaujímavé, ale táto rola zapadne medzi kopu iných. Avoy hrá rôznorodo, o tom niet pochýb, ale stopercentne presvedčivý nie je. Línia so psychologičkou umožňuje spoznávať fungovanie a rozpoltenosť titulného chlapíka, čo je dôležitejšie pre postupné chápanie. V poslednej tretine sa začne drať na povrch 24tá osobnosť a mnohí sú prekvapení, čo sa deje. Rozpoltený razantne zmení žáner i tempo, a tým pádom rozdelí aj divákov - ochotní akceptujú zvrat, druhí zavrhnú nový štýl, lebo nekoreluje s predchádzajúcim dianím. M. Night Shyamalan sa novým filmom vykopal z množstva slabučkých predchodcov.(11.6.2019)

Kromě opravdu skvělého McAvoye mě zaujal nápad s proměňováním i fyzických vlastností u "víceosobnostních" lidí. Povedlo se to zajímavě předat a i když byla postava Bestie už hodně přes čáru, tak to nepůsobilo směšně ani trapně. Naopak bavilo mě to a napjatě jsem čekal, co se z toho vyvine. Spoiler. Nic. Což mě teda zklamalo. Celý film se budovalo velice solidní drama, aby to pak jaksi vyšumělo do ztracena. Pomrknutí na konci fajné.(8.4.2017)

• - Způsob, jakým film zobrazuje disociativní poruchu identity (DID; dříve známá jako mnohočetná porucha osobnosti) vyvolal ve Spojených státech pobouření a dokonce zapříčinil vznik petice vyzývající k bojkotu snímku. Lidé trpící touto diagnózou jsou totiž ve skutečnosti spíše obětmi, než agresory. Shyamalanovo dílo však v tomto směru nijak nevybočuje z řady, neboť podobně jedince s touto mentální poruchou vykreslují i jiné filmy (například Psycho, 1960 od A. Hitchcocka). (andriy)

• - Režisér M. Night Shyamalan přiznal, že natáčení filmu Rozpolcený bylo to nejvíc vzrušující a nejnáročnější za celou jeho kariéru. (Reesam)

• - Celosvětová premiéra proběhla 26. září 2016 na Fantastic Fest v Austinu. (Varan)