Rozpolcený

Rozpoltený

• Austrálie

Horor / Psychologický / Thriller

USA / Japonsko, 2016, 117 min

Tri mladé dievčatá sú unesené mladým mužom, ktorý ich skryje v sklepe, ale nijak im neublíži. Dni sa míňajú a dievčatá zisťujú, že s ich únoscom niečo nie je v poriadku. Pri každej návšteve sa totiž správa ako niekto iný. Niektoré osobnosti sú príjemnejšie a niektoré menej, ale všetky sa zhodnú na jednej veci. Tá najvýznamnejšia osobnosť ešte len príde. - Velmi očakávaný horor od M. Night Shyamalana, ktorý mňa osobne v mnohých veciach sklamal. V prvom rade je to hororové úplne minimálne. Ďalej to malo pre mňa úplne neznesitelne pomalé tempo a takmer žiadne napätie. Gore je úplne nulové a masky sa vôbec nepodarili. Čo sa však vydarilo, sú herecké výkony. Hlavne perfektná Anya Taylor-Joy, na ktorú sa dosť možno o takých 15-20 rokov budeme pozerať ako na najlepšiu hororovú herečku z 2010's. James McAvoy je tiež dobrý, hlavne tie jeho výraze tváre, ale mne osobne sa sem úplne nehodil. Po technickej stránke je to solídne zvládnuté a dobre sa pozerá hlavne na prácu kameramana z pecky It Follows. Mne osobne to úplne nesadlo, ale Split každému odporúčam. + herec z Victor Frankenstein + herečka z Vampire Academy, The Witch a Morgan + herečka z The Well(24.3.2017)

Holt každý máme svoje vzlety a pády a i když mě kolega, se kterým už dlouho můžu cokoli kolem filmu probrat, nazval fanatikem, spíš bych to předefinoval na skalního fanouška, jenž už se nějaký ten pátek k režisérovi, který mu dlouhá léta mluvil z duše, opatrně vrací. Kromě žánru, retrospektivního vyprávění, způsobu záběrování a roli pro Shyamalana mi tenhle film žádné jeho kousky nepřipomíná. Jenomže toto je trochu slepá ulička, protože konec může být brán jako škující pointa, jež mě (a dívám se, že nejenom mě) vedla k úvahám o režisérově dávné úvaze o pokračování komiksového filmu. Největší slabiny snímku vidím v dlouhém představování Kevinovy duše a v katarzi, kterou jsem si představoval trošku silnější. Po Rozpolceném může následovat cokoli, takže se nechme překvapit.(30.1.2017)

McAvoy je mistr. Taky tam běhají holky s brokovnicí jen v podprsence... Shyamalan se vrací k tomu co mu jde nejlépe. Lehce mrazivým, divným thrillerům, které díky osobité kameře studio mylně kategorizuje jako horory. Rozpolcený má fajn premisu a i když je osob v McAvoyově misce zbytečně moc (důležité jsou cca čtyři), scénář neujíždí do přehnaných popisů stavu - prostě tak akorát, aby to pořád byla sranda. Flashbacky hlavní holčiny jsou mírně zavádějící, ale v závěru výborně zapadnou do nakřápnuté skládačky o strejdovi se zálibou v malých děvčátcích. Shy se Rozpolceného nemusí stydět, ba naopak ho nejspíš hodí na vlnu úspěchu. Snad s ním tentokrát naloží moudře.(22.1.2017)

S Shyamalanovym návratom do prvej ligy to rozhodne nie je tak jednoznačné. Split ani zďaleka neťaží zo silného námetu, tak akoby mohol a až na finále mu chýbajú nielen o niečo vyhrotenejšie scény, ale celkovo i väčšia vizuálna atraktivita. Dlho tak v podstate plynie bez výraznejších prekvapení, či naozaj zapamätateľných momentov a to sa týka i prítomnej mysterióznej zložky. Stále ide o pomerne slušnú žánrovku s viacerými plnohodnotnými a dobre zahranými postavami, ktorú však na niečo viac dvíha až vynikajúca a ambiciózne pôsobiaca záverečná dvojminútovka. A i keď sa na prvý pohľad javí samoúčelne, na pokračovanie, respektíve uzavretie trilógie vnadí viac než efektívne. 70%(25.3.2017)

Muž unese před obchodním domem auto s třemi dívkami. Postupně poznáváme jeho alternativní osobnosti, které se proplétají a snaží se mezi sebou fungovat, dívky se bojí a nevědí, co přijde, divák je v očekávání a dobrá psycholožka (ne)rozpozná problém. V první polovině filmu nejde o horor, jako spíše o dobře vystavěné drama s problematičtějšími místy (chvíle pro smích diváka filmu dvakrát nepomáhají). Druhá polovina je však výrazne lepší a jde k výbornému konci, který se mi osobně velice líbí a film v mnohém zachraňuje. MNS zanechal svojí snahu vše v závěru otočit a tentokrát film spěje ke konci smysluplnému, který je divákovi většinu filmu příjemně odkrýván. Hlavně se mi líbí závěrečná pointa a (spoiler) trochu scifi koncept evoluce skrze (z našeho pohledu) psychický problém. Pomrkávání v bistru v závěru beru jen jako snahu připomenout, že ambice tvůrce jsou možná větší, než by se slušelo a vytváření Nightuniversa je vysoce neaktuální. Přesto film, který stojí za to vidět. PS: jako netradiční společenská kritika a oslava utrpení (které posiluje?) dobrý, ne? Viz příběh dívky, postoj vůči nemoci, atd.:)(20.1.2017)

• - Režisér M. Night Shyamalan přiznal, že natáčení filmu Rozpolcený bylo to nejvíc vzrušující a nejnáročnější za celou jeho kariéru. (Reesam)

• - Spoiler: Ke konci filmu lze spatřit  v restauraci hrdinu Davida Dunna (Bruce Willis), jak v televizi hovoří i o  takzvaném Skleněném muži Elijah Price (Samuel L. Jackson), kteří byli hlavními postavami v režisérově starším filmu Vyvolený (2000). (Steewe)

• - Natáčení začalo 11. listopadu 2015. Natáčelo se ve státech Pensylvánie a New Jersey. (Varan)