Rozpolcený

Rozpoltený

• Austrálie

Horor / Psychologický / Thriller

USA / Japonsko, 2016, 117 min

Vážně tohle natočil Shyamalan? Like... really?:) Mistr je v nejlepší formě od dob Znamení a Vesnice. Ale má za to komu děkovat. Ten někdo je James McAvoy. Pro mě je to "one of the best actors who ever walked the earth." James už několikrát dokázal, že role drsných týpků či narušených maniaků jsou jeho dokonale padnoucím oblekem s prvotřídní značkou a kvalitou. Vedle něho si na herecký trůn v klidu může sednout Anya Taylor-Joy, která mu fenomenálně sekunduje. Její Casey by klidně mohla být tuctovou filmovou obětí, ale M. Night si pro ni přichystal drsný backstory, který se dokonale prolíná s realitou, kterou právě prožívá a právě díky traumatizujícím zážitkům z dětství je možné, že právě ona má největší šanci na záchranu. Od začátku jsem na snímek zírala s tak trochu otevřenou pusou a sledovala toho malého skotského týpka, jak to na nás všechno valí:) V roli terapeutky jsem poznala Betty Buckley, kterou si stejně pořád budu pamatovat jako tu ženskou, co ve Stalo se mlátila hlavou do skla:) Člověk tak nějak čekal, že kdyby jedna z jeho osobností byla Charles Xavier, mohl by všechny jeho osobnosti ovládat právě on:) Závěr filmu, kdy se na světlo dostane Beast, jsou fakt síla, mrazilo mě. Shyamalan napsal po desítce let zase originální, propracovaný scénář a všechno to vsadil v podstatě na jednu kartu. On věděl, koho si má vybrat a kdo je na tyto role nejlepší:)(13.7.2017)

James McAvoy a jeho 23 identit + jedna šílená bestie. Zahrát takovou roli/role je excelentní a už kvůli tomu si snímek zaslouží poklonu. Napětí tomu nechybí, atmosféra už vůbec ne. Místy pomalejší tempo, ale jinak vše jak má být. Režisér Shyamalan tentokrát nasadil laťku hodně vysoko a Rozpolceného mohu považovat za jeden nejlepších hororů roku. 8/10 = 88%(8.4.2017)

• LIVINGDEAD

Herecký výkon Jamese McAvoye skvělý. Ale jinak... v žádném případě to nebyl horror ani thriller. Psychologické drama, které se skládalo z 80% z rozhovorů s psychiatrem a z 20% nepovedené akce. Cituji: Thriller (z angl. thrill: otřást, vzrušit) je žánr filmu, který má u diváka vyvolat silné napětí a emoce. Thriller je žánr blízký hororu, s nímž často splývá....." - TAK TOHLE SE u sledování "SPLIT" rozhodně nestalo!(11.2.2017)

I Vyvolený mi napoprvé nesedl a byl jsem z něj několik let rozpolcený. Split možná s lety a dalším zhlédnutím taky dozraje, zvláště pokud ta záverečná scéna bude víc než jen vtipné pomrknutí, ale pečlivým střípkem do osobité komiksové mozaiky. M Night patřil k těm, kterým jsem dříve hodně fandil a na filmy se těšil - tímto filmem (který jsem objevil až při jeho premiéře a víc, než ten plakátový text o něm dopředu nevěděl) se do této kategorie minimálně vrátil.(23.1.2017)

Eště že jsem normální homosexuál s heterosexuálními sklony který má rád školački a hraje si s mrtvými zvjeřátky, disgrafick, dislecktyck, mírný autysta, sylný socyopat s ikvé kolem dokola šedesátpjetky se sebevražednými sklony. Bejt takovejdle magor jako ten typ v tomdle bijáku, tak se snad zabyju.(5.2.2017)

• - Úvodní i závěrečné titulky se objevují na obrazu v pozadi celkem 24x. Číslo dvacetčtyři je ale s filmem provázáno i jinak - jde o počet osob, které se skrývá v těle hlavního hrdiny (James McAvoy). (SidneyP)

• - Hedwig (James McAvoy) má ve svém pokoji má CD přehrávač s písněmi Kanyeho Westa. Kanye West přitom odkazuje na dřívější Shyamalanův film Vyvolený (2000) ve své písni "Through the wire," konkrétně ve verši: "Unbreakable, what you thought they called me Mr Glass?". (Svarec)

• - James McAvoy (Kevin) si zahrál postavu trpící poruchou osobnosti již dříve, a to ve filmu Sviňák (2013). (FAITH.BABE)