Rozpolcený

• Austrálie

Horor / Thriller / Psychologický

USA / Japonsko, 2016, 117 min

• JohnnyD

Shy, where are you? Ak z traileru vyzeral námet nudne už po minúte, samotný film tomu veľmi nepomohol. Split je doteraz jednoznačne najhorší Shyov film, čo som videl (taktne som nevidel Last Airbender ani After Earth), pôsobí ako generický direct-to-dvd thriller a nemá nič zo Shyamalanovho rukopisu: po silnej audiovizuálnej stránke a pomalej slow-burn atmosfére niet ani stopy, príbeh má ledva jednu vrstvu, nieto viac, postavy sú nezaujímavé a mysteriózno tu človek nenájde ani mikroskopom. James McAvoy navyše padol do klasickej pasce na prvý pohľad zábavnej role, v ktorej sa ale úplne stratil a výsledok je len pocit trápna. PS: Ak doteraz doteraz vyzeral Unbreakable 2 ako zlý nápad, po tomto filme to platí dvojnásobne.(28.4.2017)

Vítá vás Dennis, Barry, Patricia i Hedwig, tři studentky, jedna psychoterapeutka a M. Night Shyamalan, který podruhé za sebou dává vzpomenout na to, že byl kdysi sakra obletovaným a sakra respektovaným tvůrcem. Loňský horor The Visit byl prostě slušným duchařským zářezem s výtečnou atmosférou. Tentokrát se blíží jistá bestie, která bude pro tři (nutno podotknout unesené) dívky znamenat krutý konec. Dennis a spol. jsou totiž jedna a tatáž osoba. James McAvoy tudíž představuje chlapíka s disociativní poruchou osobnosti. Mísí se v něm až třiadvacet identit a je radost ho sledovat. Nesmírně náročná role, až se divím, že k němu nezamířila alespoň nějaká herecká nominace. Horší je to s tvůrci, kteří úplně nedokáží udržet v napětí, dívky se z cely snaží docela naivně pláchnout (možnosti by v počtu tři proti rozhozenému vězniteli určitě byly), nijak zvlášť se o ně navíc nebojíme a Shyamalan tentokrát přepálil i délku. Pár scén bych dokázal postrádat, flashbacky vyznívají lehce do ztracena, klaustrofobický potenciál také zrovna nevyčerpáváme. Takže ve výsledku je tahle novinka spíš zajímavá, než nějak dechberoucí nebo mrazivá. Což je škoda. Berme to ovšem tak, že Shyamalan řemeslo pořád velmi solidně zvládá, látky si píše sám (což většina tvůrců nesvede) a netriviální nápady pořád tak nějak přicházejí.(14.2.2017)

Nápad dobrej, nicméně pocity z výsledku mam spíš... rozpolcený. Shyamalan si vždy potrpěl na okatě vysvětlovací dialogy i monology a ne vždy to bylo na škodu - tady jsem měl ovšem permanentně pocit, že se celou dobu všichni snaží prožvanit k něčemu, co vlastně ve výsledku za moc nestojí. Permanentní přísun vysvětlivek, náznaků, nápověd a odhalení je o krok napřed než by měl a kontraproduktivně se stará o to, že je napětí od začátku až do konce nehybně na nule. Relativně záhy totiž vyjde najevo, že místo psychologický války s multizáporákem se opravdu jen čeká na Bestii, což probíhá zhruba stylem "bude tam nějaká bestie... vážně přijde nějaká bestie... už každou chvíli se ukáže bestie... bestie bude něco ojedinělýho... bestie už klepe na vrátka... aha, tak to byla bestie". Zábavná je na celý věci pouze otázka, zda se psychologická rovina ve finále prolne s jakoukoliv formou nadpřirozena, což je vlastně vyřešeno docela střízlivě (tahle věta není spoiler!) Bylo to dobrý, nikoliv výborný - pohrát si víc s počtem osobností záporáka a víc znejednoznačnit průběh děje, byl bych asi nadšenej. Vysmívaná závěrečná momentka mě osobně potěšila.(14.2.2017)

Stále jsem někde mezi 3* a 4*, ale s odstupem pár dní tu čtvrtou přidávám. Rozpolcený je především velká herecká show Jamese McAvoye, který je zde prostě neskutečný. Troufám si říct, že tohle je jeden z těch výkonů, které na plátně vidíme pouze párkrát za několik let (strašná škoda, že Akademie se podobným žánrům zcela vyhýbá). První polovina je výborná, Shyamalan řemeslo stále skvěle ovládá, perfektně buduje napětí a tajemno. Výborně pracuje s kamerou i s minimalistickou hudbou. S druhou polovinou už jsem měla lehce problém především kvůli těm občasných béčkovým momentům, pravda ale je, že díky dobré režii a výbornému herci jsem dokázala přimhouřit oči a film si stále užívala. Rozpolceného určitě doporučuji. Čtvrtá hvězda je za Jamese a taky za to OBROVSKÉ překvapení v posledních sekundách, které mi vyrazilo dech.(22.1.2017)

Popravdě se mi to líbilo tak napůl. Lepší momenty střídají nudnější pasáže. McAvoy výborný. Jako celek to na mě ale moc nezapůsobilo, hlavní myšlenka filmu je celkem těžce stravitelná. Nejlepší je snad poslední scéna a připomenutí Vyvoleného. Jsem hodně zvědavý, co přinese propojení těchto dvou filmů v připravovaném kousku Glass. 65%(9.1.2018)

• - James McAvoy (Kevin) si během natáčení zlomil ruku, štábu to však zatajil a pokračoval v natáčení další dva dny, než se rozhodl jít do nemocnice. (Svarec)

• - Spoiler: Film bol inšpirovaný prípadom schizofrenika Billyho Milligana, ktorému bolo diagnostikovaných 24 osobností, rátajúc malé deti, ženy a dvojičky. Milligan zomrel vo veku 59 rokov na rakovinu v opatrovateľskom dome v meste Columbus, dňa 12. prosince 2014. (Popo)

• - Vzhľadom k tomu, že tento film a Vyvolený (2000) boli vyrobené v rôznych štúdiách, musel režisér M. Night Shyamalan získať povolenie od Disneyho, aby si mohol strihnúť cameo v záverečnej scéne. Zahral si domovníka, ktorý spolu s doktorkou Karen Fletcher (Betty Buckley) pozoroval cez kamerový systém Kevin Wendella (James McAvoy). (Adel_ZH)