Rozpolcený

• Austrálie

• Nizozemsko

Horor / Psychologický / Thriller

USA / Japonsko, 2016, 117 min

McAvoyův strhující showreel, který je dlouho velmi dobrý, pak chvílemi docela špatný (protože neopodstatněně dlouhý) a během metazávěru odvážně sofistikovaný... Nebo zoufalý a jdoucí s křížkem po funuse; sám (ještě) nevím, jsem v tomto ohledu poněkud rozpolcený. Bude dost záležet, zda to je či není konec, protože dořečené to není.(19.1.2017)

Popravdě se mi to líbilo tak napůl. Lepší momenty střídají nudnější pasáže. McAvoy výborný. Jako celek to na mě ale moc nezapůsobilo, hlavní myšlenka filmu je celkem těžce stravitelná. Nejlepší je snad poslední scéna a připomenutí Vyvoleného. Jsem hodně zvědavý, co přinese propojení těchto dvou filmů v připravovaném kousku Glass. 65%(9.1.2018)

Představte si, že by všechny postavy z HRY O TRůNY byly ve skutečnosti jednotlivými osobnostmi George R. R. Martina trpícího disociativní poruchou osobnosti a jejich boj o Sedm království Západozemí by vlastně byl bojem o to, kdo bude aspoň na chvíli tahat za provázky v Georgeově hlavě... To mě napadlo někdy uprostřed sledování ROZPOLCENÉHO a to je hlavní důvod, proč mu nemůžu dát pátou hvězdičku - protože tu podle mě byl potenciál na mnohem víc, než na jednu parádně atmosférickou, napínavou a nápaditou celovečerní šarádu (a McAvoyovu one DID man show) s příjemně aktivními hrdinkami a kvalitním záporákem. Další věc je, že pointa posouvá příběh do jiného žánru a zároveň je spíš na zamyšlení, než že by vás přetáhla kladivem po hlavě jako ve starých shyamalanovkách, takže jsem z ní byl v první chvíli dost na rozpacích. Na každý pád krásně děsivé - a typicky shyamalanovské - a to od úvodní scény s únosem na parkovišti až po megavtipné závěrečné pomrknutí. Shyamalan po loňském VISIT potvrzuje, že je zpátky ve formě.(7.2.2017)

,,JSME, KDO VĚŘÍME, ŽE JSME“… /// Tři čůzy ve spárech šílence s mnoha identitama v podání parádního McAvoye. Ovšem ten příběh zase taková pecka není. Nikam se to neposouvá. Jen „vězení“, magor a jedinej člověk, kterej všechno pochopí, se zachová jako píča (což není spoiler, ale fakt, páč tak je to v obyčejnejch hororech zvykem). Souhlas – je to jiný, ale celkem vobyčejný s dramatickou koncovkou a fanouškovskejma závěrečnejma deseti vteřinama. Ale že bych se kvůli tomu posral v kině… /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Já nejsem já. 2.) Doma mě píchaj a já nevím, jak se bránit. 3.) Thx za titule „C-Max“. /// PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ *(15.4.2017)

• JohnnyD

Shy, where are you? Ak z traileru vyzeral námet nudne už po minúte, samotný film tomu veľmi nepomohol. Split je doteraz jednoznačne najhorší Shyov film, čo som videl (taktne som nevidel Last Airbender ani After Earth), pôsobí ako generický direct-to-dvd thriller a nemá nič zo Shyamalanovho rukopisu: po silnej audiovizuálnej stránke a pomalej slow-burn atmosfére niet ani stopy, príbeh má ledva jednu vrstvu, nieto viac, postavy sú nezaujímavé a mysteriózno tu človek nenájde ani mikroskopom. James McAvoy navyše padol do klasickej pasce na prvý pohľad zábavnej role, v ktorej sa ale úplne stratil a výsledok je len pocit trápna. PS: Ak doteraz doteraz vyzeral Unbreakable 2 ako zlý nápad, po tomto filme to platí dvojnásobne.(28.4.2017)

• - Úvodní i závěrečné titulky se objevují na obrazu v pozadí celkem 24x. Číslo dvacetčtyři je ale s filmem provázáno i jinak - jde o počet osob, které se skrývá v těle hlavního hrdiny (James McAvoy). (SidneyP)

• - Natáčení začalo 11. listopadu 2015. Natáčelo se ve státech Pensylvánie a New Jersey. (Varan)

• - James McAvoy (Kevin) si zahrál postavu trpící poruchou osobnosti již dříve, a to ve filmu Sviňák (2013). (FAITH.BABE)