Rozpolcený

Rozpoltený

• Austrálie

Horor / Thriller

USA / Japonsko, 2016, 117 min

Eště že jsem normální homosexuál s heterosexuálními sklony který má rád školački a hraje si s mrtvými zvjeřátky, disgrafick, dislecktyck, mírný autysta, sylný socyopat s ikvé kolem dokola šedesátpjetky se sebevražednými sklony. Bejt takovejdle magor jako ten typ v tomdle bijáku, tak se snad zabyju.(5.2.2017)

Split má hodně blízko k tomu být označený za nejlepší film, jaký M. Night Shyamalan kdy natočil. Není to ani tak díky Jamesi McAvoyovi, i když ten na tom má taky svůj podíl, ale hlavně díky konci, který dokáže vyrazit dech a přehlušit předchozí události. Vypadá to, že kariéra kdysi nadějného Inda zase začíná pomalu nabírat ten správný směr a jsem upřímně hodně zvědavý na to, s čím příjde příště – jen těch jedenáct let plných zklamání prostě jeden zatraceně dobrý film vymazat nemůže.(8.4.2017)

Chvíľu som sa v tom strácal a fakt som si nevedel čo si mám myslieť o režisérovi, ktorý natočil také pecky ako napríklad Vyvolený. No postupne mi to začalo dávať čoraz väčší zmysel, keď sa odhaľovalo čoraz viac a viac a záver bol skutočne hororový a atmosferický. Za to úplný záver s vyvoleným bola výborná čerešnička na torte. M. Night Shyamalan dokázal všetkým, že to stále ešte nezabudol. 75% - 4*(18.5.2017)

Shyamalan to po letech opět dokázal! Určitě bych potřeboval klidně ještě jednu reprízu, protože zdánlivě prostá zápletka o vězniteli a obětech se neuvěřitelně rozvětvuje. V roce 2016 nevzniklo moc filmů, které bych si toužil tolik pustit znovu jako je zrovna tento. Chytré, nápadaté, skvěle zahrané a Shyamalan je prostě znovu bůh. PS: Anya Taylor-Joy se silou dere mezi nejzajímavější ženská jména v Hollywoodu. James McAvoy mou počáteční nedůvěru zcela rozdrobil a zadupal parádním výkonem. Nakonec se možná dostaví i sám Vyvolený. 85% PS: Díky závěrečným sekundám bych si s chutí dal případný druhý díl :)(13.4.2017)

James McAvoy a jeho 23 identit + jedna šílená bestie. Zahrát takovou roli/role je excelentní a už kvůli tomu si snímek zaslouží poklonu. Napětí tomu nechybí, atmosféra už vůbec ne. Místy pomalejší tempo, ale jinak vše jak má být. Režisér Shyamalan tentokrát nasadil laťku hodně vysoko a Rozpolceného mohu považovat za jeden nejlepších hororů roku. 8/10 = 88%(8.4.2017)

• - James McAvoy (Kevin) si během natáčení zlomil ruku, štábu to však zatajil a pokračoval v natáčení další dva dny, než se rozhodl jít do nemocnice. (Svarec)

• - Vzhľadom k tomu, že tento film a Vyvolený (2000) boli vyrobené v rôznych štúdiách, musel režisér M. Night Shyamalan získať povolenie od Disneyho, aby si mohol strihnúť cameo v záverečnej scéne. Zahral si domovníka, ktorý spolu s doktorkou Karen Fletcher (Betty Buckley) pozoroval cez kamerový systém Kevin Wendella (James McAvoy). (Adel_ZH)

• - Spoiler: Film bol inšpirovaný prípadom schizofrenika Billyho Milligana, ktorému bolo diagnostikovaných 24 osobností, rátajúc malé deti, ženy a dvojičky. Milligan zomrel vo veku 59 rokov na rakovinu v opatrovateľskom dome v meste Columbus, dňa 12. prosince 2014. (Popo)