Rozpolcený

• Nový Zéland

• Austrálie

Horor / Thriller / Psychologický

USA / Japonsko, 2016, 117 min

Nekompromisní thriller o tom, že všechno zlé je pro něco dobré. McAvoy září naplno, vedlejší charaktery mu adekvátně přihrávají a nebýt toho, že scénář občas přitlačí na pilu až příliš, odcházím div ne s potleskem. Mně profesně blízký námět je navíc tak akorát přepálený na hranici nadpřirozeného pomrkávání, aby třeba dokázal pár lidem otevřít oči. Shyamalan je k mé velké radosti u veřejnosti opět za krále, ale vítat ho zpět nemám v plánu. Pro mě totiž nikdy neodešel.(19.1.2017)

Spoilery. Nie je to až taký zázrak, ako The Visit (nevraviac o Šiestom zmysle, Vyvolenom a Znameniach), ale nejde ani o prúser á la Po zániku Zeme (o Poslednom vládcovi vetra nehovoriac, toho vraj niektorí diváci doslova neprežili). Čudný James McAvoy a neviditeľné dievčenské obete, ale tiež solídny psycho námet s „patričným“ finále a zábavným dodatkom v záverečných titulkoch. Ako samostatné dielo „iba“ veľmi ľahký nadpriemer s pár super momentami (a tuctami nesuper). Budete sa musieť preniesť cez úvodnú kolosálnu blbosť (tri baby by v pohode prebili 65-kilového magora), no ak to dokážete, čaká vás solídny psychotrilerový záhul. Ale to je všetko. No pokiaľ by Shyamalanovi bolo umožnené pokračovať v rozvíjaní daného univerza, tak by sme sa mohli dočkať veľmi zaujímavej a inovatívnej „komiksovej série“ so sekuriťákom Davidom Dunnom, naháňajúcim po Pensylvánii vyšinutých pošukov s nadprirodzenými schopnosťami.(11.2.2017)

Bez gore, násilia, či akejkoľvek akcie, no zato s dusnou atmosférou, ktorá dokonale obalila tému, ktorá je len zriedka kedy v hororovej brandži tak bravúrne spracovaná. Na druhú stranu však musím povedať, že toto nie je horor v pravom slova zmysle. Dej si v podstate len tak plynie, "nič sa nedeje", pričom základným pilierom je Shyamalan-ova myšlienka. Tú nech si samozrejme každý preberie po svojom, pričom k záveru len dodám, že nebyť pár detailov v správaní určitých postáv, ktorá ma mierne iritovali, zrejme by som s čistým svedomím udelil "jackpot" - 80%(25.3.2017)

• LIVINGDEAD

Herecký výkon Jamese McAvoye skvělý. Ale jinak... v žádném případě to nebyl horror ani thriller. Psychologické drama, které se skládalo z 80% z rozhovorů s psychiatrem a z 20% nepovedené akce. Cituji: Thriller (z angl. thrill: otřást, vzrušit) je žánr filmu, který má u diváka vyvolat silné napětí a emoce. Thriller je žánr blízký hororu, s nímž často splývá....." - TAK TOHLE SE u sledování "SPLIT" rozhodně nestalo!(11.2.2017)

Představte si, že by všechny postavy z HRY O TRůNY byly ve skutečnosti jednotlivými osobnostmi George R. R. Martina trpícího disociativní poruchou osobnosti a jejich boj o Sedm království Západozemí by vlastně byl bojem o to, kdo bude aspoň na chvíli tahat za provázky v Georgeově hlavě... To mě napadlo někdy uprostřed sledování ROZPOLCENÉHO a to je hlavní důvod, proč mu nemůžu dát pátou hvězdičku - protože tu podle mě byl potenciál na mnohem víc, než na jednu parádně atmosférickou, napínavou a nápaditou celovečerní šarádu (a McAvoyovu one DID man show) s příjemně aktivními hrdinkami a kvalitním záporákem. Další věc je, že pointa posouvá příběh do jiného žánru a zároveň je spíš na zamyšlení, než že by vás přetáhla kladivem po hlavě jako ve starých shyamalanovkách, takže jsem z ní byl v první chvíli dost na rozpacích. Na každý pád krásně děsivé - a typicky shyamalanovské - a to od úvodní scény s únosem na parkovišti až po megavtipné závěrečné pomrknutí. Shyamalan po loňském VISIT potvrzuje, že je zpátky ve formě.(7.2.2017)

• - Tématem disociativní poruchy identity (DID) se zabývá řada jiných filmů, například Já, mé druhé já a Irena (2000), Identita (2003) nebo Psycho (1960), které mělo stát na počátku zájmu filmařů o toto téma. (andriy)

• - James McAvoy (Kevin) si během natáčení zlomil ruku, štábu to však zatajil a pokračoval v natáčení další dva dny, než se rozhodl jít do nemocnice. (Svarec)

• - James McAvoy (Kevin) si zahrál postavu trpící poruchou osobnosti již dříve, a to ve filmu Sviňák (2013). (FAITH.BABE)