Rozpolcený

• Nový Zéland

• Austrálie

Horor / Thriller / Psychologický

USA / Japonsko, 2016, 117 min

McAvoy je mistr. Taky tam běhají holky s brokovnicí jen v podprsence... Shyamalan se vrací k tomu co mu jde nejlépe. Lehce mrazivým, divným thrillerům, které díky osobité kameře studio mylně kategorizuje jako horory. Rozpolcený má fajn premisu a i když je osob v McAvoyově misce zbytečně moc (důležité jsou cca čtyři), scénář neujíždí do přehnaných popisů stavu - prostě tak akorát, aby to pořád byla sranda. Flashbacky hlavní holčiny jsou mírně zavádějící, ale v závěru výborně zapadnou do nakřápnuté skládačky o strejdovi se zálibou v malých děvčátcích. Shy se Rozpolceného nemusí stydět, ba naopak ho nejspíš hodí na vlnu úspěchu. Snad s ním tentokrát naloží moudře.(22.1.2017)

McAvoyův strhující showreel, který je dlouho velmi dobrý, pak chvílemi docela špatný (protože neopodstatněně dlouhý) a během metazávěru odvážně sofistikovaný... Nebo zoufalý a jdoucí s křížkem po funuse; sám (ještě) nevím, jsem v tomto ohledu poněkud rozpolcený. Bude dost záležet, zda to je či není konec, protože dořečené to není.(19.1.2017)

Rozhodně zajímavej námět, bohužel nic šokujícího ani pro nepolíbené trailerem. Podle mě je i těch flashbacků už přespříliš, i když je fakt, že mají své opodstatnění: milovníkům růžovoučkejch hepyendů tak díky nim bude v závěru trochu úzko. Hnacím motorem tudíž není režisér, ale sám chameleón McAvoy, kterej si to tady neskutečně dává. Svoje role si užívá podobně jako spratek autodráhu a vám nezbejvá nic jinýho, než čekat, jaká z jeho postav se to vynoří příště. Takže hlavně za něj a za posledních pár vteřin tu čtvrtou hvězdu, přičemž Shyamalanovi vzkazuju, ať se už nadobro drží svýho koryta, protože v tomhle žánru je zkrátka doma. Ehm, a překvapení měsíce? Anya Taylor-Joy má docela velký cecky, což v předchozích filmech úspěšně skrejvala. (70%)(19.1.2017)

Bez gore, násilia, či akejkoľvek akcie, no zato s dusnou atmosférou, ktorá dokonale obalila tému, ktorá je len zriedka kedy v hororovej brandži tak bravúrne spracovaná. Na druhú stranu však musím povedať, že toto nie je horor v pravom slova zmysle. Dej si v podstate len tak plynie, "nič sa nedeje", pričom základným pilierom je Shyamalan-ova myšlienka. Tú nech si samozrejme každý preberie po svojom, pričom k záveru len dodám, že nebyť pár detailov v správaní určitých postáv, ktorá ma mierne iritovali, zrejme by som s čistým svedomím udelil "jackpot" - 80%(25.3.2017)

Chvíľu som sa v tom strácal a fakt som si nevedel čo si mám myslieť o režisérovi, ktorý natočil také pecky ako napríklad Vyvolený. No postupne mi to začalo dávať čoraz väčší zmysel, keď sa odhaľovalo čoraz viac a viac a záver bol skutočne hororový a atmosferický. Za to úplný záver s vyvoleným bola výborná čerešnička na torte. M. Night Shyamalan dokázal všetkým, že to stále ešte nezabudol. 75% - 4*(18.5.2017)

• - Posledná vec, na ktorú si Kevin (James McAvoy) spomenul, bolo 18. septembra 2014. V tento deň sa rozhodlo, či sa Škótsko oddelí od Veľkej Británie. James McAvoy, hrajúci Kevina, je pôvodom Škót. (WalterIK7)

• - Původně byl do role Kevina zvažován Joaquin Phoenix, ten však odmítl vzhledem k obtížnému plánování. Jeho místo tak nahradil James McAvoy. (Reesam)

• - Úvodní i závěrečné titulky se objevují na obrazu v pozadí celkem 24x. Číslo dvacetčtyři je ale s filmem provázáno i jinak - jde o počet osob, které se skrývá v těle hlavního hrdiny (James McAvoy). (SidneyP)