Vyvolený

Vyvolený

Unbreakable

Thriller / Drama / Mysteriózní / Sci-Fi

USA, 2000, 106 min

Podle mě je právě tenhle film tím nejlepším, co kdy temný Indický bůh atmosféry natočil. Na druhou stranu, právě tenhle film je nejmíň zprofanovaný oproti takovému Šestému smyslu, příliš se o něm nemluví a spíš se na něj zapomíná, což je podle mě velká škoda. Základem je silný příběh a jak je u Shyamalana obvyklé bravůrní zakončení, celé epopeje, při které člověku bude neskutečně mrazit a přitom by to všechno mohlo být tak nádherně pravdivé a neuvěřitelně přesvědčivé. Herecké výkony netřeba dále komentovat. Bruce Willis a Samuel L. Jackson se do svých rolích neskutečně hodili k tomu podpořeni naprosto famózním hudebním doprovodem, který onu už dost temnotemnou atmosféru přivádí do čtvrté dimenze. Já opravdu netuším, co bych k tomu více dodal. Tenhle film je nadpřirozený, není přehnaný a každý si z něj dokáže něco vzít. --- Jestli víš, jak se v komiksech pozná, kdo se stane zloduchem. Je to ten, kdo je opakem hrdiny.(4.11.2007)

Mnozí mají Vyvoleného za nejlepší film Inda s podivným jménem, pro mě je spíš nejslabší (ještě jsem tedy neviděl poslední dva). Atmosféru tomu upřít nelze, ale jelikož nejsem a nebyl jsem vyznavačem komiksů, asi nejsem správným divákem tohoto filmu. BTW řekl bych, že se v něm do značný míry inspiroval seriál Hrdinové.(3.10.2005)

75% - Staré dobré téma nezničitelného superhrdiny v quasi realistickém rouše všedního dne? Blbost… Z této přihlouplé zápletky však Shyamalan dovedl udělat záležitost velmi poutavou. Poutavou především díky výborné závěrečné pointě. Po shlédnutí dvou autorových filmů mám pocit, že na vypracované rozuzlení zápletky je Shyamalan opravdový mistr. Co mi na Vyvoleném trochu vadilo je fakt, že je celá zápletka postavená na velmi vratkém základu komixové kultury, ze které se zde dělá na můj vkus až příliš velká věda. Nesouvisí to s mým chladným vztahem ke komixům, ale spíše s mým vnímáním smyslu toho, co kdo a kdy ve filmu řekne. Časté odkazy na komixy v mých očích celek degradují. Nic to ale nemění na tom, že film i tak má v sobě zakomponované myšlenky, se kterými si člověk může pohrát, a to je pro takový druh filmu obrovskou výhrou.(14.11.2006)

Na mne to prostě nezafungovalo. Shyamalan nedostál své pověsti jako vynikajícího režiséra. Vyvolený má sice dobrou myšlenku, ovšem nebyl uchopen za správný konec. Absence vlastního děje vše nemilosrdně pohřbívá. Vyvolený nenudí, spíš jen nechává v divákovi očekávání, kdy se to konečně rozjede, avšak závěrečné titulky přijdou dřív. Na nadprůměrný thriller je to málo.(6.10.2010)

Film má velmi pomalé tempo, žádný záběr není uspěchaný, což je k zdůraznění některých myšlenek určitě k dobru. Jelikož jsem viděl Šestý smysl, tak jsem se i tady těšil na pointu a od prvních minut bylo zřejmé, že si ji Shyamalan pro diváka zase připravil a navíc pěkně vypečenou. Pro mě osobně to byl velmi silný filmový zážitek, který znovu podtrhává skvělý závěr.(22.11.2009)

• - Ve scéně v obchodě, kdy se Elijah Price (Samuel L. Jackson) ptá majitele obchodu kolik za komiks chce, je za ním v pozadí vidět komiks číslo 12 „Incredible Hulk“. (gecko)

• - Shyamalan přišel s nápadem na tento film již během natáčení Šestého smyslu (1999). (Hromino)

• - Film se odehrává ve městě Philadelphia, na zdi bytu Elijaha je nalepen výstřižek z novin, který hlásá "Smrtící virus odhalen na letišti". Jde o odkaz na film 12 opic (1995), ve kterém byl smrtící virus vypuštěn na letišti ve Philadelphii. (don corleone)