Vyvolený

Unbreakable

Vyvolený

Thriller / Drama / Mysteriózní

USA, 2000, 106 min

Scénář: M. Night Shyamalan .. Víš jistě, kam patříš? Ohledně Unbreakable jsem dobrých osm let sám nevěděl kam. Až druhé zhlédnutí (léto 2008 - zvýšené hodnocení z původních 50% na 85%), kdy jsem sám v mnoha směrech pokročil, mne přesvědčilo o skutečných kvalitách této jedinečné podívané. ___ Konceptuálně jeden z nejlepších comics filmů, bez specifického literárního hrdiny, který si žije ve svém světě. Špičková je tradičně práce kamery, atmosféra, minimalistické podání a herecké výkony - Bruce Willis je prostě super(hrdina)!(21.5.2007)

Soundtrack James Newton Howard: 1. Visions ,2. Reflection Of Elijah ,3. Weightlifting ,4. Hieroglyphics ,5. Falling Down ,6. Unbreakable ,7. Goodnight ,8. The Wreck ,9. Second Date ,10. School Nurse ,11. Blindsided ,12. The Orange Man ,13. Carrying Audrey ,14. Mr. Glass / End Title,(13.5.2011)

Po prostudování zdejších kladných a záporných ohlasů jsem doufala, že bych mohla patřit k části, kterou film zaujal. Bohužel, nestalo se tak. Námět a herecké osazenstvo tomuto snímku vévodí. Neustále jsem čekala, kdy nastane nějaký zvrat v ději, šokující situace, napínavé dialogy, cokoliv. Přišlo mi, že film pořád stojí na jednom bodě a nijak se nepohne kupředu. Pár scén mi přišlo zbytečných (rozmluvy s manželkou, které pro hlavní děj vůbec nebyly podstatné, spíše zbytečné), kdyby místo nich byly více a nápaditěji propracovány jiné scény, jistě by to filmu prospělo. Vyvolený má obrovský potenciál, ale přišlo mi, že ho Shyamalan vůbec neukázal. Rozhodně má film na víc, než mé tři skromné hvězdičky, mám pocit, že bych mu dala i čtyři, ale nedostalo se mi toho "strhujícího a nezapomenutelného" dojmu, který, kdybych měla, tak rozhodně hodnotím více.(22.11.2009)

Neexistující komiks, který ožil. A to tak, že nepochopitelně elegantně. Ukňourané, naivní a nespecifikovatelně mimo realitu. Mrazivé a při tom dětinsky zarputilé. Kýč schovaný za odtažitost a chlad. Šroubovaný konstrukt schopný uhranout. Překrásné. Jen ten Bruce mi lezl místy krkem. (Byla tam jediná scéna, kde by S. T. Clark nebulel?) __ Přehlednou stalkerovací kameru pasuji na rytíře - precisní a citlivé oko kameramanovo!(8.6.2011)

Když vidím hodnocení 79% nevím o co lidem jde, pro mě je Vyvolený skutečné mistrovské dílo. Poutavý příběh o superhrdinech, neuvěřitelná kamera a perfektně přesvědčivě precizní Willis a Jackson. A to bych mohl dále pokračovat v superlativech na tento majstrštyk. Když jsem film kdysi viděl poprvé také jsem jej zdaleka nedocenil. Ale druhá a třetí projekce mě totálně semlely. Stavím Vyvoleného kousek před Šestý smysl.(5.1.2007)

• - Stadion, kde pracuje postava Bruce Willise je ve skutečnosti Franklin Field na univerzitě v Pennsylvanii. Jde o nejstarší stadion ve státě. Jako první měl třeba světelnou tabuli. (don corleone)

• - Stejně jako v komiksové předloze mají oba hlavní charaktery své barevné schéma. Davidova barva je zelená a Elijah je charakterizován fialovou barvou. Patrné je to např. na barvě trička, které nosí, na barvách pokojů, povlečení, osobních věcech aj. (HellFire)

• - Stejně jako v předchozím filmu M. Nighta Shyamalana Šestý smysl (1999), i Vyvolený se odehrává ve Philadelphii a Bruce Willis hraje hlavní roli. (Hromino)