Vyvolený

Vyvolený

Unbreakable

Thriller / Drama / Mysteriózní / Sci-Fi

USA, 2000, 106 min

Ačkoliv s každýmnovým Shyamalanovým filmem mám pocit, že tvůrce opět překonal sám sebe, zpětně chápu právě Vyvoleného, jako Indův nejodvážnější, a nejvyzrálejší a nejlepší film. Po filmařské ani herecké stránce se nedá filmu cokoliv vytknout, některé scény jsou doslova dech beroucí (souboj v domě, scéna, kdy Bruce stojí uprostřed davu, zvedání činky...) a vše to korunuje James Newton Howard - právě Vyvolený má nejlepší soundtrack ze všech Shyamalanových filmů + jeden z nejkrásnějších hudebních motivů, které znám!(5.12.2006)

|| Scenár: M. Night Shyamalan | Hudba: Jamaes Newton Howard | Distribúcia: Buena Vista Pictures | Štúdio: Touchstone Pictures, Blinding Edge Pictures, Barry Mendel Productions, Limited Edition Productions Inc. | Rozpočet: 75 miliónov $ | Tržby: 248,118,121 $ | Ocenenia: Bogey Award Germany, Golden Trailer Awards (for the Teaser #1) || Film sa snaží byť trošku niečim viac, než čím je. Nemať Willisa a S.L.Jacksona, dnes si na tento pakomix nikto ani nevzpomenie. Je ale dobré, že sa to nakoniec dočkalo takéhoto spracovania, pretože príbeh má čo povedať a psychika postáv funguje na výbornú. --- Shyamalan vedome pracuje s komixovými prvkami, ako sú selektovanie farebných odtieňov k jednotlivým postavám (fialová - zelená), alebo s odkazmy na iné komixové príbehy (Fantastic Four). Ďalej sa mu hodila spolupráca s Willisom z 6. zmyslu, pretože celú jeho postavu mu napísal na telo, vediac, že Bruce bude s účinkovaním súhlasiť. Nakoľko sa oba filmy Shymalana natáčali vo Philadelphií, a medzi časom vzniku neuplynul ani rok, nemusel snáď riešiť ani sťahovanie štábu a techniky :D --- Ps: Unbreakable je podareným filozofickým bádaním nad vznikom určitých archetypov komixových postáv, a tak sa dá považovať za subpriekopnícky titul, ktorý komixový svet určite potreboval. 78% | Blu-Ray, THX, EN DTS |(5.10.2014)

Jednou v podvečer vzal takhle Shyamalan baseballovou pálku a praštil mě s ní mimořádně silně po hlavě. Kdybych neměl zpevněné krční svaly, byl by to určitě homerun. A když jsem se druhý den ráno tomu knockoutu vyrval ze sevření, zjistil jsem, že si pamatuju úplně všechno, každý detail. Krásný film plný krásných scén a s překvapivou mrazivou pointou, jen jsem čekal ještě o maličko údernější atmosféru. Podávat ruku Davidu Dunnovi ale nebudu, já všem už nesčíslněkrát řekl, že tu stokorunu jsem našel v nákupním košíku... 90% 75 miliónů dolarů(rozpočet)/248 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)(5.6.2008)

Soundtrack James Newton Howard: 1. Visions ,2. Reflection Of Elijah ,3. Weightlifting ,4. Hieroglyphics ,5. Falling Down ,6. Unbreakable ,7. Goodnight ,8. The Wreck ,9. Second Date ,10. School Nurse ,11. Blindsided ,12. The Orange Man ,13. Carrying Audrey ,14. Mr. Glass / End Title,(13.5.2011)

Hustá atmosféra a príbeh, ktorý vás dostal do kolien. To boli ale ešte časy keď M. Night Shyamalan točil hit za hitom. A Vyvolený je jeden s tých lepších kúskov. Príbeh je nielen dokonale zaujímavý, ale aj perfektne stupňovaný. Postavami sú nie len perfektné napísané, zahrané, obsadené a zaujímavé, ale aj pridávajú vietor do plachiet. Unbreakable je film ktorý ma po každí krát zarazí do sedačky svojím príbehom, ale nikdy nedostanem od neho všetko. Za zmienku stojí aj výborná hudba od J.N. Howarda. Obľúbený soundtrack: Mr. Glass/ End Title. 85% - 4*(15.10.2013)

• - M. Night Shyamalan psal scénář už s vědomím obsazení Bruce Willise do hlavní role a Samuelem L. Jacksonem pro roli Elijaha. (MiCM)

• - Osteogenesis Imperfecta, ktorým trpí Elijah Price (Samuel L. Jackson), je skutočným, no našťastie veľmi vzácnym ochorením. (MikaelSVK)

• - Elijah se zeptal Davida, proč si vybral povolání strážce, když si mohl vybrat jakoukoliv jinou profesi a třeba otevřít síť restaurací. Ve skutečnosti je Willis jeden z majitelů sítě restaurací Planet Hollywood. (don corleone)