Vyvolený

Unbreakable

Vyvolený

Thriller / Drama / Mysteriózní

USA, 2000, 106 min

Jeden z vůbec nejvíce nedoceněných snímků poslední dekády, který v mnohém předběhl svou dobu. Nezapomínejme totiž, že v době vzniku byly komiksové filmy stále ještě vysmívaným a finančně i kvalitami prokletým horkým zbožím, ke kterému se žádné studio nechtělo znát. Pokud jste to viděli jednou a docela se vám to líbilo, zkuste dát Vyvolenému ještě jednu šanci. Je mnohem sofistikovanější, než se na první dobrou může zdát. Třeba vás tedy překvapí svou hloubkou; a i pokud ne, tak se minimálně poučíte, proč se vyhýbat fyzickým kontaktům. A Davidu Dannovi bych doporučil nejezdit k nám do republiky. Tady by hned na Hlaváku musel přijít o rozum.(20.11.2003)

Velká očekávání nebyla po prvním zhlédnutí úplně naplněna. Shyamalanův Vyvolený určitě zapůsobí originálním příběhem a hezkou Howardovou hudbou, ale například ze skvělého hereckého obsazení nikdo moc nevyčnívá. Pointa je sice zdařilá, avšak ne tak šokující a dechu zbavující jako v jiných filmech tohoto režiséra, který si zde opět střihl svou tradiční cameo roli (tentokráte hraje drogového dealera na stadionu). Co mi však chybělo nejvíc byla hutná atmosféra. Svůj tradiční trumf tentokráte Shyamalan nechal v rukávu své modré bundy. Vyvolený je určitě kvalitní film, ale na M. Nighta pouze mírný nadprůměr.(26.8.2014)

No nebylo to spatny, ale ze by me to zas nejak dostalo to ne. Namet je rozhodne zajimavej, ale urcite sel zpracovat lip. Navic celej film je az na konec docela lehce predvidatelnej a nekolik scen pusobi nechtene smesne (posilovani, "Kdyz me strelis pojedu do New Yorku" atd.). Bal sem se, ze to zakonci tou vodou, ale to se nastesti nestalo a konec byl opet, jak je u Shyamalanovo filmu zvykem, docela prekvapivej, ale neni to zadna pointa, kera celej film prevrati vzhuru nohama, ale spis par zajimavejch informaci. Akorat skoda, ze kdyz se film po hodine a pul, kdy se nic moc nedeje, zacne rozjizdet, tak ho Shyamalan ukonci. To co se u jinejch filmu stane behem 15 minut tady Shyamalan natah na dvouhodinovej film. Daleko lepsi by bylo zkratit uvod a venovat se vic Willisovo schopnostem. A taky moh v uvodu ukazat to vykolejeni. Herci hrajou slusne, akorat mi prislo, ze Willis ma furt stejnej vyraz. Samuel Jackson byl jako vzdy skvelej a vypadal jako spravnej magor. Akorat Shyamalan ve sve pidi rolicce tu opet pusobil docela nucene, jako by za kazdou cenu chtel bejt ve filmu. Hudba se celkem povedla a dobre dotvari atmosferu, od ktere bych ale cekal, ze bude trochu hutnejsi. I kdyz jsem se vubec nenudil, tak mi to cele prislo docela rozvlekle, protoze se Shyamalanovi nepovedlo vygradovat napeti, ale stale to je nadprumer.(13.7.2005)

Po mě Shyamalanův nejlepší film. V těsném závěsu je ZNAMENÍ (hlavně proto, že jsme ve městě měli ten kruh, poslední dobou mi to vrtá hlavou čím dál víc ;). VYVOLENÝ má úžasnou atmosféru, tak obyčejnou a zároveň tajemnou. Geniální vrstvení příběhu a samotné jeho podání působí jako snímek podle skutečné události. Naprosto uvěřitelně. Neselhává ani ve svém "poselství" a zároveň si drží vysoký standart jako film. Shyamalan by měl opravdu někdy zkusit zfilmovat skutečnou událost. Podle mého by to bylo... rozhodně zajímavé.(15.1.2007)

Mnozí mají Vyvoleného za nejlepší film Inda s podivným jménem, pro mě je spíš nejslabší (ještě jsem tedy neviděl poslední dva). Atmosféru tomu upřít nelze, ale jelikož nejsem a nebyl jsem vyznavašem komixů, asi nejsem správným divákem tohoto filmu. BTW řekl bych, že se v něm do značný míry inspiroval seriál Hrdinové.(3.10.2005)

• - Stadion, kde pracuje postava Bruce Willise je ve skutečnosti Franklin Field na univerzitě v Pennsylvanii. Jde o nejstarší stadion ve státě. Jako první měl třeba světelnou tabuli. (don corleone)

• - Stejně jako v komiksové předloze mají oba hlavní charaktery své barevné schéma. Davidova barva je zelená a Elijah je charakterizován fialovou barvou. Patrné je to např. na barvě trička, které nosí, na barvách pokojů, povlečení, osobních věcech aj. (HellFire)

• - David Dunn (Bruce Willis) na stadiónu prohledává podezřelou osobu kvůli drogám - je to sám režisér filmu Shyamalan. (SirTraged)