Vyvolený

Unbreakable

Vyvolený

Thriller / Drama / Mysteriózní

USA, 2000, 106 min

Napoprvé zklamání a nuda... Nicméně nějak se stalo, že jsem se časem podívala podruhé. A po skončení jsem si za předchozí zabedněnost div nedala facku přes celou hubu. Výborný film, trochu pomalejší, než by člověk čekal vzhledem k tématu, závěrečné vyústění pro změnu moc PRÁSK! a The End, ale to nic nemění na fantasticky ponuré atmosféře, skvělých hereckých výkonech a myšlenkách, které příběh dokázal nadhodit. Prostě Shyamalan, než mu prdlo v kouli. 81%(4.11.2008)

Nerozbitný Bruce v thrilleru o motivačně nastavené politice vyplácení nemocenských dávek pro hlídače stadionů ve Philadelphii.. Dobrý nápad o hledání komiksového protipólu v reálném světě, leč na Shyamalana nezvykle slabá atmosféra a na Willise nezvykle slabý herecký výkon. Ve srovnání s Šestým smyslem se žádné kutálení prstenu po podlaze nekoná..(1.9.2008)

Ta vkrádavá mrazivost a znepokojivost Šestého smyslu je tatam. Tempo filmu lehce opadlo, avšak nezbytný argument pro úspěch dobrého thrilleru, tedy atmosféra, ta ani tady nechybí. M. Night Shyamalan, čili ta svěží voda do klané tůňky vsadila opět na herecké umění Bruce Willise, které ovšem (znovu se bohužel nevyhnu) ve strovnání s Šestým smyslem drobátko povadlo. Námět je něco jako tulipán mezi orchidejemi, čiliže ne tak dokonalý, ale i tak srdíčko potěší. Závěr samotný, k němuž se opravdu težce probojováváte přes pole osetá leckdy až nudou (no stane se) se dá vytušit již chvilku před finále, ovšem postava Samuela L. Jacksona nemá nejmenší chybu. Sice ani tady se nevyhneme přednášce moralit a podobným výlevům nemocné mysli, ovšem ta démonická nápaditost, ta jest patrná v každém záběru. Takže Vyvolení ač patří do extratřídy thrillerů by snels větší počet akce, který by ho z konce startovního pole šoupnul o pár míst kupředu. Pořád slušně našlápnuté tajemno.......(2.8.2004)

To pri tomto filme som ešte netušil, že filmy 'The Sixth Sense' a 'Unbreakable' majú niečo spoločné, a to režiséra! A netušil som, ako sa Shyamalan zahráva s pointou príbehu, ktorá sa otočí o 360stupňov len pár minút pred záverečnými titulkami. A brutálne zaujímavo! Jedinečné spracovanie a skvelé obsadenie, v roli psychopatického Pána Skleneného si neviem nikoho iného predstaviť. 100%.(17.5.2006)

75% - Staré dobré téma nezničitelného superhrdiny v quasi realistickém rouše všedního dne? Blbost… Z této přihlouplé zápletky však Shyamalan dovedl udělat záležitost velmi poutavou. Poutavou především díky výborné závěrečné pointě. Po shlédnutí dvou autorových filmů mám pocit, že na vypracované rozuzlení zápletky je Shyamalan opravdový mistr. Co mi na Vyvoleném trochu vadilo je fakt, že je celá zápletka postavená na velmi vratkém základu komixové kultury, ze které se zde dělá na můj vkus až příliš velká věda. Nesouvisí to s mým chladným vztahem ke komixům, ale spíše s mým vnímáním smyslu toho, co kdo a kdy ve filmu řekne. Časté odkazy na komixy v mých očích celek degradují. Nic to ale nemění na tom, že film i tak má v sobě zakomponované myšlenky, se kterými si člověk může pohrát, a to je pro takový druh filmu obrovskou výhrou.(14.11.2006)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu je 4. Další mrtví, a to 130 v důsledku vlakového neštěstí, 172 kvůli havárii letadla a 211 mrtvých po hotelovém požáru, jsou ve filmu jen zmíněni. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Ve třetím pokračování Smrtonosné pasti řekne inspektor Cobb detektivu McClanovi (Bruce Willis), že příští měsíc z něj bude hlídač. V tomto filmu, který vyšel po 5 letech, říká postava Willise, že dělá hlídače už pět let. (don corleone)

• - Nátáčení filmu trvalo 3 měsíce. (MiCM)