Vyvolený

Unbreakable

Vyvolený

Thriller / Drama / Mysteriózní

USA, 2000, 106 min

M. Night Shyamalan, kluk jeden ušatý, to u mě asi nebude mít nikdy jednoduché. Neposadil mne na zadek Šestým smyslem a nepovedlo se mu to ani Vyvoleným, a přesto si obou snímků nakonec cením. Vyvolený je vlastně takovou variací na Šestý smysl - námětem (člověk obdařený výjimečnou schopností), atmosférou i vyprávěcí strukturou (i tady nakonec hlavní hrdina najde sám sebe a svou vájimečnost zužitkuje ku prospěchu druhých, kterážto scéna je následována šokující pointou). Shyamalan udržuje svůj film sevřený v jemné a citlivé naraci, nezdůrazňuje místa, kde pracoval se symbolikou, nevyslovuje veškeré pointy nahlas - zkrátka apeluje na divákovu pozornost a vtahuje jej do nitra samotného snímku. Jenomže tam, do tajuplných hloubek své filmové řeči, Shyamalan nepouští každého. I já jsem - tak jako u Šestého smyslu- zůstal stát mezi dveřmi...Dodatek po několika týdnech: Zůstal jsem stát mezi dveřmi, ale to co jsem z nich uviděl se mi převrací v mysli doteď (jako u Šestého smyslu)...Na mnoho filmů kterým plácnu tři hvězdičky zapomínám do několika hodin, takžei přesto, že jsem z Vyvoleného nebyl zrovna unešený, respekt si zaslouží.(16.11.2007)

Pro mě je Vyvolený zatím nejlepší Shyamalanův film. Mám velice rád komiks a toto je vlastně takový civilní komiks se superhrdinou i se superpadouchem. A na druhou stranu Šestý smysl mě nějak zvlášť nenadchl a Znamení a hlavně Vesnice spíše dokazují, že první dva režisérovy filmy byly nejspíše náhodně tak dobré, ostatní je jen nudný průměr.(20.2.2005)

Film má velmi pomalé tempo, žádný záběr není uspěchaný, což je k zdůraznění některých myšlenek určitě k dobru. Jelikož jsem viděl Šestý smysl, tak jsem se i tady těšil na pointu a od prvních minut mě bylo jasné, že si ji Shyamalan pro diváka zase připravil a navíc pěkně vypečenou. Pro mě osobně to byl velmi silný filmový zážitek, který podtrhává ten skvělý závěr.(22.11.2009)

No nebylo to spatny, ale ze by me to zas nejak dostalo to ne. Namet je rozhodne zajimavej, ale urcite sel zpracovat lip. Navic celej film je az na konec docela lehce predvidatelnej a nekolik scen pusobi nechtene smesne (posilovani, "Kdyz me strelis pojedu do New Yorku" atd.). Bal sem se, ze to zakonci tou vodou, ale to se nastesti nestalo a konec byl opet, jak je u Shyamalanovo filmu zvykem, docela prekvapivej, ale neni to zadna pointa, kera celej film prevrati vzhuru nohama, ale spis par zajimavejch informaci. Akorat skoda, ze kdyz se film po hodine a pul, kdy se nic moc nedeje, zacne rozjizdet, tak ho Shyamalan ukonci. To co se u jinejch filmu stane behem 15 minut tady Shyamalan natah na dvouhodinovej film. Daleko lepsi by bylo zkratit uvod a venovat se vic Willisovo schopnostem. A taky moh v uvodu ukazat to vykolejeni. Herci hrajou slusne, akorat mi prislo, ze Willis ma furt stejnej vyraz. Samuel Jackson byl jako vzdy skvelej a vypadal jako spravnej magor. Akorat Shyamalan ve sve pidi rolicce tu opet pusobil docela nucene, jako by za kazdou cenu chtel bejt ve filmu. Hudba se celkem povedla a dobre dotvari atmosferu, od ktere bych ale cekal, ze bude trochu hutnejsi. I kdyz jsem se vubec nenudil, tak mi to cele prislo docela rozvlekle, protoze se Shyamalanovi nepovedlo vygradovat napeti, ale stale to je nadprumer.(13.7.2005)

Hustá atmosféra a príbeh, ktorý vás dostal do kolien. To boli ale ešte časy keď M. Night Shyamalan točil hit za hitom. A Vyvolený je jeden s tých lepších kúskov. Príbeh je nielen dokonale zaujímavý, ale aj perfektne stupňovaný. Postavami sú nie len perfektné napísané, zahrané, obsadené a zaujímavé, ale aj pridávajú vietor do plachiet. Unbreakable je film ktorý ma po každí krát zarazí do sedačky svojím príbehom, ale nikdy nedostanem od neho všetko. Za zmienku stojí aj výborná hudba od J.N. Howarda. Obľúbený soundtrack: Mr. Glass/ End Title. 85% - 4*(15.10.2013)

• - David Dunn (Bruce Willis) na stadiónu prohledává podezřelou osobu kvůli drogám - je to sám režisér filmu Shyamalan. (SirTraged)

• - Film je venovaný pamiatke zosnulej herečky Elizabeth Lawrence. (MikaelSVK)

• - Některé filmové záběry odpovídají komiksovým okénkům z některých slavných komiksů. (Elisebah)