Vyvolený

Unbreakable

Vyvolený

Thriller / Drama / Mysteriózní

USA, 2000, 106 min

Nevšední námět, zajímavé zpracování, dobří herci, poměrně překvapivé rozuzlení - to vše jsou docela silné devízy tohoto úspěšného snímku. Přesto jej z těch dosavadních tří megahitů od Shyamalana řadím až na bronzovou příčku, protože mě osobně zkrátka neoslovil tak, jako Šestý smysl, nebo (a to především) Znamení.(24.7.2003)

Scénář: M. Night Shyamalan .. Víš jistě, kam patříš? Ohledně Unbreakable jsem dobrých osm let sám nevěděl kam. Až druhé zhlédnutí (léto 2008 - zvýšené hodnocení z původních 50% na 85%), kdy jsem sám v mnoha směrech pokročil, mne přesvědčilo o skutečných kvalitách této jedinečné podívané. ___ Konceptuálně jeden z nejlepších comics filmů, bez specifického literárního hrdiny, který si žije ve svém světě. Špičková je tradičně práce kamery, atmosféra, minimalistické podání a herecké výkony - Bruce Willis je prostě super(hrdina)!(21.5.2007)

Na poprvé viděný Sixth Sense to nemá. Narozdíl od svého předchůdce má ale mnohem vyšší trvalou hodnotu. Superhrdina naší doby, comics přenesený co možná nejblíž realitě, to je nápad vpravdě geniální....i zde má v sobě příběh pár nelogičností, které ale díky dostatečně rychlému vysvětlení v závěru filmu nepostřehnete a uvědomíte si je až doma. A protože jsem fanda comicsu, Garfieldem počínaje a Sandmanem konče, docela jsem místy uslintával. Velké plus Vyvolenému přidává i skvěle gradovaný soundtrack od Jamese Newtona Howarda, takže výsledek je u mě 80%.(1.3.2003)

Šaman Shymalan se znovu snaží čarovat, ale tentokrát se mu nepodařilo zopakovat Šestý smysl. Bohužel. Opět originální příběh s nečekaným koncem a výbornými hereckými výkony, ale to tempo a atmosféru to prostě nemá. Přišlo mi to, jako by se celej film točil jen kvůli posledním 25 minutám, které jsou výborné a tam Monday Night ukazuje svoje finesy.(23.1.2009)

Pre mňa osobne je Vyvolený v Shyamalanovej vynikajúcej tvorbe najslabším ohnivkom, ale to ešte stále znamená, že je výborný! Nesie typický Shyamalanovský rukopis, ktorý sa nie každému páči, ale ja som si naň zvykla a nechcem, aby M. Night menil svoj štýl. Vždy prináša emócie v spojení s (i)racionálnymi súvislosťami a jeho atmosféra má originálnu príchuť, aj keď je to po videní niekoľkých jeho filmov ten istý cukrík len s inou plnkou. Vo Vyvolenom je veľa scén, ktoré by som aspoň skrátila, ak nie vyhodila, ale obsahuje aj scény, ktoré sú tak emocionálne silné, že sa môžete pristihnúť, ako vám srdce horí za spravodlivosť a zároveň zamiera nad toľkou úchylnosťou... Posledná tretina filmu je už obligátne venovaná kolotoču poínt a rozuzlení s vygradovanou atmosférou a Willismanom vo vrcholnej forme a zároveň je aj najlepšou časťou filmu. 3,5*(13.7.2005)