Vyvolený

Unbreakable

Vyvolený

Thriller / Drama / Mysteriózní

USA, 2000, 106 min

Jednou v podvečer vzal takhle Shyamalan baseballovou pálku a praštil mě s ní mimořádně silně po hlavě. Kdybych neměl zpevněné krční svaly, byl by to určitě homerun. A když jsem se druhý den ráno tomu knockoutu vyrval ze sevření, zjistil jsem, že si pamatuju úplně všechno, každý detail. Krásný film plný krásných scén a s překvapivou mrazivou pointou, jen jsem čekal ještě o maličko údernější atmosféru. Podávat ruku Davidu Dunnovi ale nebudu, já všem už nesčíslněkrát řekl, že tu stokorunu jsem našel v nákupním košíku... 90% 75 miliónů dolarů(rozpočet)/248 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)(5.6.2008)

Tak tenhle film mě vůbec nevzal. Celou dobu se tváří, že přijde velká bombastická pointa a když se tak stane, tak už to najednou nemá žádný dopad. Proti Šestému smyslu propadák.____ Po druhém shlédnutí musím komentář trochu poupravit, pořád to na mě sice nefunguje tak, jak by asi mělo, ale pokud k Vyvolenému divák přistupuje už s jistou znalostí děje a nahlíží na film spíše jako určitou reflexi komiksového světa a ne jen thriller, který má překvapit, je dojem o dost lepší a řadu věcí teď už určitě můžu docenit.(30.12.2005)

Hodně jsem váhala mezi čtyřmi a pěti hvězdičkami. Naprosto mě uchvátila myšlenka příběhu: kde je absolutní dobro, musí být jako protipól absolutní zlo. Obrovské mravní dilema hlavního hrdiny, zklamání jeho syna, že otec si nechce uvědomit svojí výjimečnost. Nakonec je tu vyzdvihnuta i myšlenka, že pokud někdo v životě tolik trpí, nakonec se často sám stává zlým. Opravdu dobré. Takže za tu myšlenku a naprosto originální námět dávám plné hodnocení.(21.4.2005)

M. Night Shyamalan, kluk jeden ušatý, to u mě asi nebude mít nikdy jednoduché. Neposadil mne na zadek Šestým smyslem a nepovedlo se mu to ani Vyvoleným, a přesto si obou snímků nakonec cením. Vyvolený je vlastně takovou variací na Šestý smysl - námětem (člověk obdařený výjimečnou schopností), atmosférou i vyprávěcí strukturou (i tady nakonec hlavní hrdina najde sám sebe a svou vájimečnost zužitkuje ku prospěchu druhých, kterážto scéna je následována šokující pointou). Shyamalan udržuje svůj film sevřený v jemné a citlivé naraci, nezdůrazňuje místa, kde pracoval se symbolikou, nevyslovuje veškeré pointy nahlas - zkrátka apeluje na divákovu pozornost a vtahuje jej do nitra samotného snímku. Jenomže tam, do tajuplných hloubek své filmové řeči, Shyamalan nepouští každého. I já jsem - tak jako u Šestého smyslu- zůstal stát mezi dveřmi...Dodatek po několika týdnech: Zůstal jsem stát mezi dveřmi, ale to co jsem z nich uviděl se mi převrací v mysli doteď (jako u Šestého smyslu)...Na mnoho filmů kterým plácnu tři hvězdičky zapomínám do několika hodin, takžei přesto, že jsem z Vyvoleného nebyl zrovna unešený, respekt si zaslouží.(16.11.2007)

Šaman Shymalan se znovu snaží čarovat, ale tentokrát se mu nepodařilo zopakovat Šestý smysl. Bohužel. Opět originální příběh s nečekaným koncem a výbornými hereckými výkony, ale to tempo a atmosféru to prostě nemá. Přišlo mi to, jako by se celej film točil jen kvůli posledním 25 minutám, které jsou výborné a tam Monday Night ukazuje svoje finesy.(23.1.2009)

• - Roli Audrey Dunn byla nabídnuta Julianne Moore. (don corleone)

• - Elijah se zeptal Davida, proč si vybral povolání strážce, když si mohl vybrat jakoukoliv jinou profesi a třeba otevřít síť restaurací. Ve skutečnosti je Willis jeden z majitelů sítě restaurací Planet Hollywood. (don corleone)

• - Stejně jako v komiksové předloze mají oba hlavní charaktery své barevné schéma. Davidova barva je zelená a Elijah je charakterizován fialovou barvou. Patrné je to např. na barvě trička, které nosí, na barvách pokojů, povlečení, osobních věcech aj. (HellFire)