Vyvolený

Unbreakable

Vyvolený

Thriller / Drama / Mysteriózní / Sci-Fi

USA, 2000, 106 min

Hodně jsem váhala mezi čtyřmi a pěti hvězdičkami. Naprosto mě uchvátila myšlenka příběhu: kde je absolutní dobro, musí být jako protipól absolutní zlo. Obrovské mravní dilema hlavního hrdiny, zklamání jeho syna, že otec si nechce uvědomit svojí výjimečnost. Nakonec je tu vyzdvihnuta i myšlenka, že pokud někdo v životě tolik trpí, nakonec se často sám stává zlým. Opravdu dobré. Takže za tu myšlenku a naprosto originální námět dávám plné hodnocení.(21.4.2005)

Podruhé, tentokrát s odpovídající pečlivostí, jsem si udělal čas i na další, neméně zajímavý, počin M. Night Shyamalana po fenomenálním úspěchu Šestého smyslu. Po tragické vlakové nehodě se život Davida Dunna nenávratně změnil. Bez škrábance se seznámí se zahořklým chudákem Elijahem, jeho možným protipólem. Ten s poruchou extrémní křehkosti kostí při každém sebemenším pádu neuvěřitelně trpí. Sic zřejmě původem indický režisér nebude nikdy mým šálkem kávy, zde navozuje solidní atmosféru, ke které vedle nadprůměrných hereckých výkonů (obdivuju zejména Willise, pracovitou stálici, jejíž kariéra zřejmě nikdy neuhasne) potěší i obratným vizuálním stylem (chladné, předlouhé záběry Eduarda Serry), kterým splétá už tak promyšlený obrazec. Bravurních úvodních třicet minut ale postupem času nenávratně ztratí tempo. Bohužel. 70%.(22.1.2008)

Já bych to viděl na čtyři hvězdy....velice zajímavě naservírováno divákovi, Willis coby (ne)chápající Vyvolený, tedy "hrdina" a na druhé straně čisté zlo v podání šílence Jacksona, který vše bere jako komiks, kde on je zlým a logicky musí mít oponenturu, tu mu poskytne až jím vyvolaná brutální série´sabotážních útoků, kterými konečně nalezne svého protivníka, jenže, bude jeho Vyvolený hrát svou roli..?!(17.12.2007)

Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Pro mne to vyvolený film není, i když mám Shyamalana i Willise rád. Možná je to tím komiksem, možná pomalejším tempem. Trailer: http://www.csfd.cz/film/8365-vyvoleny-unbreakable/videa/(27.12.2008)

Hustá atmosféra a príbeh, ktorý vás dostal do kolien. To boli ale ešte časy keď M. Night Shyamalan točil hit za hitom. A Vyvolený je jeden s tých lepších kúskov. Príbeh je nielen dokonale zaujímavý, ale aj perfektne stupňovaný. Postavami sú nie len perfektné napísané, zahrané, obsadené a zaujímavé, ale aj pridávajú vietor do plachiet. Unbreakable je film ktorý ma po každí krát zarazí do sedačky svojím príbehom, ale nikdy nedostanem od neho všetko. Za zmienku stojí aj výborná hudba od J.N. Howarda. Obľúbený soundtrack: Mr. Glass/ End Title. 85% - 4*(15.10.2013)