Vyvolený

Unbreakable

Vyvolený

Thriller / Drama / Mysteriózní

USA, 2000, 106 min

Scénář: M. Night Shyamalan .. Víš jistě, kam patříš? Ohledně Unbreakable jsem dobrých osm let sám nevěděl kam. Až druhé zhlédnutí (léto 2008 - zvýšené hodnocení z původních 50% na 85%), kdy jsem sám v mnoha směrech pokročil, mne přesvědčilo o skutečných kvalitách této jedinečné podívané. ___ Konceptuálně jeden z nejlepších comics filmů, bez specifického literárního hrdiny, který si žije ve svém světě. Špičková je tradičně práce kamery, atmosféra, minimalistické podání a herecké výkony - Bruce Willis je prostě super(hrdina)!(21.5.2007)

Pro mě je Vyvolený zatím nejlepší Shyamalanův film. Mám velice rád komiks a toto je vlastně takový civilní komiks se superhrdinou i se superpadouchem. A na druhou stranu Šestý smysl mě nějak zvlášť nenadchl a Znamení a hlavně Vesnice spíše dokazují, že první dva režisérovy filmy byly nejspíše náhodně tak dobré, ostatní je jen nudný průměr.(20.2.2005)

Od počátku až do konce brilantně se rozvíjející film postavený zcela na komiksových základech a přitom tak vůbec nepůsobící. Thriller z dob, kdy Shyamalan věděl, co chce a nebyl ještě ani trochu vyčerpaný a vykrádající se. Skvělý Willis, zvláštní S.L Jackson (ten jeho plášt a hůlka nemají chybu) a příběh, který je tajemnější než hrad v Karpatech. A na konci toho stejně nikdo moc neví.. I když brilantní pointa mnohé dovysvětluje. Možná někoho film nebude bavit kvůli pomalému tempu ale vše do sebe skvěle zapadá, každá scéna má nějaké opodstatnění a závěrečná část začínající na nádraží (nebo co to bylo) podkreslená Howardovou hudbou je famózní vyvrcholení a origin..(16.1.2011)

Soundtrack James Newton Howard: 1. Visions ,2. Reflection Of Elijah ,3. Weightlifting ,4. Hieroglyphics ,5. Falling Down ,6. Unbreakable ,7. Goodnight ,8. The Wreck ,9. Second Date ,10. School Nurse ,11. Blindsided ,12. The Orange Man ,13. Carrying Audrey ,14. Mr. Glass / End Title,(13.5.2011)

Neexistující komiks, který ožil. A to tak, že nepochopitelně elegantně. Ukňourané, naivní a nespecifikovatelně mimo realitu. Mrazivé a při tom dětinsky zarputilé. Kýč schovaný za odtažitost a chlad. Šroubovaný konstrukt schopný uhranout. Překrásné. Jen ten Bruce mi lezl místy krkem. (Byla tam jediná scéna, kde by S. T. Clark nebulel?) __ Přehlednou stalkerovací kameru pasuji na rytíře - precisní a citlivé oko kameramanovo!(8.6.2011)

• - Klavírní skladba hrající během výstavy je stejná, jakou hraje Tulaččina matka během úvodu filmu X-Men. (Karlos80)

• - Shyamalan přišel s nápadem na tento film již během natáčení Šestého smyslu (1999). (Hromino)

• - Ve třetím pokračování Smrtonosné pasti řekne inspektor Cobb detektivu McClanovi (Bruce Willis), že příští měsíc z něj bude hlídač. V tomto filmu, který vyšel po 5 letech, říká postava Willise, že dělá hlídače už pět let. (don corleone)