Vyvolený

Unbreakable

Vyvolený

Thriller / Drama / Mysteriózní

USA, 2000, 106 min

Ta vkrádavá mrazivost a znepokojivost Šestého smyslu je tatam. Tempo filmu lehce opadlo, avšak nezbytný argument pro úspěch dobrého thrilleru, tedy atmosféra, ta ani tady nechybí. M. Night Shyamalan, čili ta svěží voda do klané tůňky vsadila opět na herecké umění Bruce Willise, které ovšem (znovu se bohužel nevyhnu) ve strovnání s Šestým smyslem drobátko povadlo. Námět je něco jako tulipán mezi orchidejemi, čiliže ne tak dokonalý, ale i tak srdíčko potěší. Závěr samotný, k němuž se opravdu težce probojováváte přes pole osetá leckdy až nudou (no stane se) se dá vytušit již chvilku před finále, ovšem postava Samuela L. Jacksona nemá nejmenší chybu. Sice ani tady se nevyhneme přednášce moralit a podobným výlevům nemocné mysli, ovšem ta démonická nápaditost, ta jest patrná v každém záběru. Takže Vyvolení ač patří do extratřídy thrillerů by snels větší počet akce, který by ho z konce startovního pole šoupnul o pár míst kupředu. Pořád slušně našlápnuté tajemno.......(2.8.2004)

Jednou v podvečer vzal takhle Shyamalan baseballovou pálku a praštil mě s ní mimořádně silně po hlavě. Kdybych neměl zpevněné krční svaly, byl by to určitě homerun. A když jsem se druhý den ráno tomu knockoutu vyrval ze sevření, zjistil jsem, že si pamatuju úplně všechno, každý detail. Krásný film plný krásných scén a s překvapivou mrazivou pointou, jen jsem čekal ještě o maličko údernější atmosféru. Podávat ruku Davidu Dunnovi ale nebudu, já všem už nesčíslněkrát řekl, že tu stokorunu jsem našel v nákupním košíku... 90% 75 miliónů dolarů(rozpočet)/248 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)(5.6.2008)

Nerozbitný Bruce v thrilleru o motivačně nastavené politice vyplácení nemocenských dávek pro hlídače stadionů ve Philadelphii.. Dobrý nápad o hledání komiksového protipólu v reálném světě, leč na Shyamalana nezvykle slabá atmosféra a na Willise nezvykle slabý herecký výkon. Ve srovnání s Šestým smyslem se žádné kutálení prstenu po podlaze nekoná..(1.9.2008)

Po mě Shyamalanův nejlepší film. V těsném závěsu je ZNAMENÍ (hlavně proto, že jsme ve městě měli ten kruh, poslední dobou mi to vrtá hlavou čím dál víc ;). VYVOLENÝ má úžasnou atmosféru, tak obyčejnou a zároveň tajemnou. Geniální vrstvení příběhu a samotné jeho podání působí jako snímek podle skutečné události. Naprosto uvěřitelně. Neselhává ani ve svém "poselství" a zároveň si drží vysoký standart jako film. Shyamalan by měl opravdu někdy zkusit zfilmovat skutečnou událost. Podle mého by to bylo... rozhodně zajímavé.(15.1.2007)

Nevšední námět, zajímavé zpracování, dobří herci, poměrně překvapivé rozuzlení - to vše jsou docela silné devízy tohoto úspěšného snímku. Přesto jej z těch dosavadních tří megahitů od Shyamalana řadím až na bronzovou příčku, protože mě osobně zkrátka neoslovil tak, jako Šestý smysl, nebo (a to především) Znamení.(24.7.2003)

• - Skleněná hůl, kterou používá Elijah, byl nápad Samuela L. Jacksona. (HellFire)

• - Film se odehrává ve městě Philadelphia, na zdi bytu Elijaha je nalepen výstřižek z novin, který hlásá "Smrtící virus odhalen na letišti". Jde o odkaz na film 12 opic (1995), ve kterém byl smrtící virus vypuštěn na letišti ve Philadelphii. (don corleone)

• - Osteogenesis Imperfecta, ktorým trpí Elijah Price (Samuel L. Jackson), je skutočným, no našťastie veľmi vzácnym ochorením. (MikaelSVK)