Vyvolený

Vyvolený

Unbreakable

Thriller / Drama / Mysteriózní / Sci-Fi

USA, 2000, 106 min

Tvůrčí potenciál Vyvoleného je po celý snímek držen zkrátka díky absenci jakékoliv vnitřní dynamiky. Měla jsem dojem, že celý vývoj příběhu, zvláště herecké výkony, i samotné dialogy působí nesmírně staticky, apaticky, jakoby snad až znuděně. Všichni mluví snad jedním tónem hlasu, ať se děje cokoliv a postavy jsou jakoby zbaveny emocí. Invaze zlodějů těl?:-) Bruce Willis je akční ikona, do podobných filmů se ale příliš nehodí. Jeho herecká poloha je zde omezena na jeden výraz. A z jeho projevu se těžko na diváka dokážou přenést nějaké silné emoce. Jen tak jsem si během sledování představila, kdyby roli ztvárnil James McAvoy, to by byl jiný nářez. Neustále jsem čekala, kdy nastane nějaký zvrat v ději, šokující situace, napínavé rozhovory, cokoliv. Přišlo mi, že film pořád stojí v jednom bodě a nijak se neposune kupředu. Takový zajímavý námět by si zasloužil mnohem více rozvést. Je nesmírná škoda, že zůstal tak zoufale nevyužitý. Ani závěr mi nepřinesl žádný pocit překvapení či snad šoku. Tajemná atmosféra je jednou z mála věcí, co drží celý příběh pohromadě. Spousta lidí bude z Vyvoleného na rozpacích.(22.11.2009)

"Máš taky slabost. Vodu. Je to jako krypronit." Kdysi jsem býval jako pan Nerozbitný a dneska jsem spíše pan Skleněný, takže oběma "hrdinům" docela rozumím. A určitě by mě oba mohli i bavit, ale to by David nesměl asi půl hodiny pátrat po tom, kdy byl naposledy nemocný a Eliáš by musel listovat v comicsech o něco rychleji. Na mě to přes veškerou zajímavost prostě bylo příliš pomalé. Kdyby to totiž trošku odsýpalo, tak jsem mohl za večer stihnout minimálně o dva superhrdinské kousky víc. A možná bych světu prozradil svou slabost. Ale neodsýpalo to, takže neřeknu, že je to smažák a hranolky s tatarkou.(27.8.2018)

Na mne to prostě nezafungovalo. Shyamalan nedostál své pověsti jako vynikajícího režiséra. Vyvolený má sice dobrou myšlenku, ovšem nebyl uchopen za správný konec. Absence vlastního děje vše nemilosrdně pohřbívá. Vyvolený nenudí, spíš jen nechává v divákovi očekávání, kdy se to konečně rozjede, avšak závěrečné titulky přijdou dřív. Na nadprůměrný thriller je to málo.(6.10.2010)

Scénář: M. Night Shyamalan .. Víš jistě, kam patříš? Ohledně Unbreakable jsem dobrých osm let sám nevěděl kam. Až druhé zhlédnutí (léto 2008 - zvýšené hodnocení z původních 50% na 85%), kdy jsem sám v mnoha směrech pokročil, mne přesvědčilo o skutečných kvalitách této jedinečné podívané. ___ Konceptuálně jeden z nejlepších comics filmů, bez specifického literárního hrdiny, který si žije ve svém světě. Špičková je tradičně práce kamery, atmosféra, minimalistické podání a herecké výkony - Bruce Willis je prostě super(hrdina)!(21.5.2007)

Film je to výborný, o tom žádná, ale že by mě závěrečná pointa nějak uzemnila? Tak to nemůžu tvrdit. Konec Šestého smyslu je mnohem lepší a hlavně vám zůstane rozum stát nad tím, jak je možné, že vám to nedošlo dřív. Prostě mistrný konec. Tady to není nic tak odzbrojujícího, je to pouze zajímavé rozuzlení napínavého filmu, ve kterém úřadují dva vynikající herci. 75%(10.8.2009)

• - Ve scéně v obchodě, kdy se Elijah Price (Samuel L. Jackson) ptá majitele obchodu kolik za komiks chce, je za ním v pozadí vidět komiks číslo 12 „Incredible Hulk“. (gecko)

• - Ve třetím pokračování Smrtonosné pasti řekne inspektor Cobb detektivu McClanovi (Bruce Willis), že příští měsíc z něj bude hlídač. V tomto filmu, který vyšel po 5 letech, říká postava Willise, že dělá hlídače už pět let. (don corleone)

• - Shyamalan přišel s nápadem na tento film již během natáčení Šestého smyslu (1999). (Hromino)