Vyvolený

Vyvolený

Unbreakable

Thriller / Drama / Mysteriózní / Sci-Fi

USA, 2000, 106 min

Tak tenhle film mě vůbec nevzal. Celou dobu se tváří, že přijde velká bombastická pointa a když se tak stane, tak už to najednou nemá žádný dopad. Proti Šestému smyslu propadák.____ Po druhém shlédnutí musím komentář trochu poupravit, pořád to na mě sice nefunguje tak, jak by asi mělo, ale pokud k Vyvolenému divák přistupuje už s jistou znalostí děje a nahlíží na film spíše jako určitou reflexi komiksového světa a ne jen thriller, který má překvapit, je dojem o dost lepší a řadu věcí teď už určitě můžu docenit.(30.12.2005)

Podruhé, tentokrát s odpovídající pečlivostí, jsem si udělal čas i na další, neméně zajímavý, počin M. Night Shyamalana po fenomenálním úspěchu Šestého smyslu. Po tragické vlakové nehodě se život Davida Dunna nenávratně změnil. Bez škrábance se seznámí se zahořklým chudákem Elijahem, jeho možným protipólem. Ten s poruchou extrémní křehkosti kostí při každém sebemenším pádu neuvěřitelně trpí. Sic zřejmě původem indický režisér nebude nikdy mým šálkem kávy, zde navozuje solidní atmosféru, ke které vedle nadprůměrných hereckých výkonů (obdivuju zejména Willise, pracovitou stálici, jejíž kariéra zřejmě nikdy neuhasne) potěší i obratným vizuálním stylem (chladné, předlouhé záběry Eduarda Serry), kterým splétá už tak promyšlený obrazec. Bravurních úvodních třicet minut ale postupem času nenávratně ztratí tempo. Bohužel. 70%.(22.1.2008)

Jakkoliv honosně název filmu zní, je příjemné zjištění, že se táhne v mírném a skromném duchu. Sympatický, nenápadný Bruce Willis se jakoby stydí a nechce si přiznat svoji vyjmečnost a fakt, že se z něj ani nakonci nestane superman, či klasický Bruce Willis je zejména pro něj dost netypický. Avšak všichni určitě cítíme v atmosféře cosi velkého a i když božský Bruce zachrání "pouze" 2 dívenky, obdivujeme ho více než kdykoli předtím. 8/10(16.1.2008)

Mnozí mají Vyvoleného za nejlepší film Inda s podivným jménem, pro mě je spíš nejslabší (ještě jsem tedy neviděl poslední dva). Atmosféru tomu upřít nelze, ale jelikož nejsem a nebyl jsem vyznavačem komiksů, asi nejsem správným divákem tohoto filmu. BTW řekl bych, že se v něm do značný míry inspiroval seriál Hrdinové.(3.10.2005)

Jeden z vůbec nejvíce nedoceněných snímků poslední dekády, který v mnohém předběhl svou dobu. Nezapomínejme totiž, že v době vzniku byly komiksové filmy stále ještě vysmívaným a finančně i kvalitami prokletým horkým zbožím, ke kterému se žádné studio nechtělo znát. Pokud jste to viděli jednou a docela se vám to líbilo, zkuste dát Vyvolenému ještě jednu šanci. Je mnohem sofistikovanější, než se na první dobrou může zdát. Třeba vás tedy překvapí svou hloubkou; a i pokud ne, tak se minimálně poučíte, proč se vyhýbat fyzickým kontaktům. A Davidu Dannovi bych doporučil nejezdit k nám do republiky. Tady by hned na Hlaváku musel přijít o rozum.(20.11.2003)