Vyvolený

Unbreakable

Vyvolený

Thriller / Drama / Mysteriózní

USA, 2000, 106 min

Na mne to prostě nezafungovalo. Shyamalan nedostál své pověsti jako vynikajícího režiséra. Vyvolený má sice dobrou myšlenku, ovšem nebyl uchopen za správný konec. Absence vlastního děje vše nemilosrdně pohřbívá. Vyvolený nenudí, spíš jen nechává v divákovi očekávání, kdy se to konečně rozjede, avšak závěrečné titulky přijdou dřív. Na nadprůměrný thriller je to málo.(6.10.2010)

Šaman Shymalan se znovu snaží čarovat, ale tentokrát se mu nepodařilo zopakovat Šestý smysl. Bohužel. Opět originální příběh s nečekaným koncem a výbornými hereckými výkony, ale to tempo a atmosféru to prostě nemá. Přišlo mi to, jako by se celej film točil jen kvůli posledním 25 minutám, které jsou výborné a tam Monday Night ukazuje svoje finesy.(23.1.2009)

75% - Staré dobré téma nezničitelného superhrdiny v quasi realistickém rouše všedního dne? Blbost… Z této přihlouplé zápletky však Shyamalan dovedl udělat záležitost velmi poutavou. Poutavou především díky výborné závěrečné pointě. Po shlédnutí dvou autorových filmů mám pocit, že na vypracované rozuzlení zápletky je Shyamalan opravdový mistr. Co mi na Vyvoleném trochu vadilo je fakt, že je celá zápletka postavená na velmi vratkém základu komixové kultury, ze které se zde dělá na můj vkus až příliš velká věda. Nesouvisí to s mým chladným vztahem ke komixům, ale spíše s mým vnímáním smyslu toho, co kdo a kdy ve filmu řekne. Časté odkazy na komixy v mých očích celek degradují. Nic to ale nemění na tom, že film i tak má v sobě zakomponované myšlenky, se kterými si člověk může pohrát, a to je pro takový druh filmu obrovskou výhrou.(14.11.2006)

Samozřejmě se nabízí srovnávání se Šestým smyslem. A když už se zde takové měřítko nabízí, tak jakmile ho použiji, okamžitě mi naskočí: základní rozdíl je v tom, že Šestý smysl měl mimo napětí i smysl. Ten právě u Vyvoleného postrádám. Hříčka s typy komiksových hrdinů se mi zdá pouze velice řídkou vycpávkou, která nezamaskuje, že se hraje o ničem. Navíc i oné základní látky, z níž bývá utkán thriller - napětí se zde nedostává. Od poloviny filmu jsem prakticky už jen čekal, jak se dojde k pointě, která nakonec nastala.(6.6.2010)

No nebylo to spatny, ale ze by me to zas nejak dostalo to ne. Namet je rozhodne zajimavej, ale urcite sel zpracovat lip. Navic celej film je az na konec docela lehce predvidatelnej a nekolik scen pusobi nechtene smesne (posilovani, "Kdyz me strelis pojedu do New Yorku" atd.). Bal sem se, ze to zakonci tou vodou, ale to se nastesti nestalo a konec byl opet, jak je u Shyamalanovo filmu zvykem, docela prekvapivej, ale neni to zadna pointa, kera celej film prevrati vzhuru nohama, ale spis par zajimavejch informaci. Akorat skoda, ze kdyz se film po hodine a pul, kdy se nic moc nedeje, zacne rozjizdet, tak ho Shyamalan ukonci. To co se u jinejch filmu stane behem 15 minut tady Shyamalan natah na dvouhodinovej film. Daleko lepsi by bylo zkratit uvod a venovat se vic Willisovo schopnostem. A taky moh v uvodu ukazat to vykolejeni. Herci hrajou slusne, akorat mi prislo, ze Willis ma furt stejnej vyraz. Samuel Jackson byl jako vzdy skvelej a vypadal jako spravnej magor. Akorat Shyamalan ve sve pidi rolicce tu opet pusobil docela nucene, jako by za kazdou cenu chtel bejt ve filmu. Hudba se celkem povedla a dobre dotvari atmosferu, od ktere bych ale cekal, ze bude trochu hutnejsi. I kdyz jsem se vubec nenudil, tak mi to cele prislo docela rozvlekle, protoze se Shyamalanovi nepovedlo vygradovat napeti, ale stale to je nadprumer.(13.7.2005)

• - Logo televizní stanice, která vysílá zprávu o vykolejení vlaku je ve skutečnosti logo komiksových hrdinů Fantastická čtyřka. (HellFire)

• - Spoiler: Ve scéně, kdy Eliah (Samuel L. Jackson) rozbalí svůj první komiks, mu jeho matka řekne: "Prý bude mít nečekaný konec," čímž může směřovat k závěru samotného filmu. (Lucasosum)

• - Některé filmové záběry odpovídají komiksovým okénkům z některých slavných komiksů. (Elisebah)